کد خبر: 29968 A

انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران با انتشار بیانیه ای اعلام کرد

عدم امنیت شغلی بخاطر بی‌سیاستی‌های سازمان سینمائی و رفتارهای فرا قانونی و سیاسی حوزه هنری بنحو غیر قابل قبولی گسترش یافته است

 ایلنا،شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران هشدار می‌دهد که هر روز فضا برای تنفس و فعالیت بخش خصوصی تنگ‌تر شده و روند حضور رانت خواران بخش عمومی و دولتی، تولیدات مستقل سینمای ایران را به مخاطره انداخته است:

 به گزارش ایلنا متن بیانیه شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران بدین شرح است:
۱- عدم امنیت شغلی بخاطر بی‌سیاستی‌های سازمان سینمائی و رفتارهای فرا قانونی و سیاسی حوزه هنری بنحو غیر قابل قبولی گسترش یافته است. گروههای فشار سازمان یافته، بر ابعاد غیر قانونی ممیزی فیلم افزوده‌اند. متاسفانه شورای مرکزی کانون کارگردانان در مقابل اعمال سانسور توسط حوزه هنری و اعلام رسمی آن، همچنین گروههای فشار سکوت اختیار کرده است. باید از اعضای کانون پرسید این سکوت سئوال بر انگیز که در ظاهر بخاطر امکان همکاری چند تن با حوزه هنری پیش آمده، تا کی باید ادامه یابد؟ و چرا این کانون صنفی در مقابل گروههای فشار که اعمال سانسور می‌کنند، اعلام نظر نمی‌کند؟
۲- رانت خواران با عمده کردن یک دشمن در جناح مقابل، عملاً به انعقاد قراردادهای آنچنانی با دشمن آن دشمن مشغولند. این گروه با پولهای بیت المال که از منابع عمومی یا دولتی کسب می‌کنند نه تنها فیلم هائی که باعث فرار تماشاگر از سالن سینما می‌شود را تولید، بلکه با دادن پولهای باد آورده، هزینه تمام شده تولید را در سینما بنحو غیر قابل قبولی افزایش می‌دهند.
۳- انحصار در تولید و ارائه پروژهای دولتی به افرادی محدود، آنهم با برآوردهای میلیاردی برای فیلم‌های معمـولی از دیگر نکات خطـرناک است. این مسئـولان در بخش عمومی یا دولتی بر اساس کدام مصلحت، بیت المال را به افرادی تحت عنوان قرارداد فیلم می‌بخشند. چرا بازرسی کل کشور به این نوع قرارداد‌ها که باعث فساد در سینمای ایران می‌شود، ورود نمی‌کند؟
۴- حضور نابرابر بخش دولتی در اکران و استفاده از امکانات بخش عمومی باعث می‌شود عملاً بخش خصوصی سینمای ایران امکان رقابت برابر را از دست بدهد و چرخه به نفع فیلم‌های دولتی تغییر کند. نگاهی به امکانات گسترده فیلم‌های دولتی و عدم اقبال تماشاگران از این گونه فیلم‌ها باعث نشده تا مدیریت دولتی سینما به فکر تقویت بخش خصوصی باشد؟! به طور قطع عدم تقویت بخش خصوصی به خاموشی تدریجی چراغ سالن‌های سینما منجر می‌شود.
۵- سالن‌های سینمای کشور، بخصوص سالن‌های بخش خصوصی در آستانه تعطیلی قرار دارند. مسئولیت مجموعه اقداماتی که به این شرایط حاد تبدیل شده با سازمان سینمائی است.
۶- شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران از کلیه اشخاص حقوقی که عملاً طرف انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی هستند می‌خواهد جهت شفاف سازی و جلوگیری از رانت خواری و نشان دادن سلامت سازمان خود، مبالغ قراردادهای تولید فیلم را رسماً اعلام کنند تا مشخص شود مدیران در انجام وظایف خود تا چه حد بر اساس نگاه کار‌شناسی و یا روابط شخصی اقدام کرده‌اند.
انجمن از سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی، مرکز سینمای مستند و تجربی، حوزه هنری، شهرداری تهران، ناجی هنر و موسسه رسانه‌های تصویری و دیگر مراکزی که در تولید فیلم‌های سینمائی سرمایه گذاری می‌کنند می‌خواهد با اعلام مبالغ قرارداد به شفاف سازی در سینمای ایران کمک کنند. بدیهی است عدم اعلام این قرارداد‌ها این شائبه را که برخی قرارداد‌ها نه بر اساس کار‌شناسی بلکه بر اساس روابط تنظیم و باعث حیف و میل اموال عمومی شده است را دامن خواهد زد

انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر