کد خبر: 40241 A

كارگردان سوئیسی برای اجرای پروژه مشترک «تل ضحاک» به ایران سفر کرد تا آن را در سی و یکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر اجرا كند.

ایلنا: نیکلاس هلبلینگ، کارگردان سوئیسی، پروژه مشترک «تل ضحاک» را یکی از بهترین تجربه‌های خود دانست و گفت: این همکاری برایم با ارزش است و بزرگ‌ترین آرزوی من بود که برای اجرای نمایش به ایران سفر کنم؛ خوشحالم این اتفاق همزمان با سی و یکمین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر رخ داد.
به گزارش ایلنا به نقل از ستاد خبری سی و یکمین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر، هلبلینگ با این توضیح که پروژه نمایش «تل ضحاک» از آلتدورف می‌آید، گفت: آلتدورف شهر کوچکی است که هر سه سال یک بار جشنواره‌ای به بهانه ویلهلم تل، اسطوره سوئیسی برگزار می‌کند.
وی با بیان اینکه به مناسبت جشن پانصدمین سالگرد اجرای ویلهلم تل از گروه ما «مس‌اند فیبر» خواسته شد اجرایی داشته باشیم، اظهار داشت: این تمایل از سوی برگزار کنندگان وجود داشت که برای اجرای نمایش با هنرمندانی از ملیت‌های مختلف همکاری کنیم.
هلبلینگ ادامه داد: به واسطه یک هنرمند ایرانی که دوست و همسایه من است شناخت نسبی از ایرانیان داشتم؛ به این جهت علاقه‌مند بودم و پیشنهاد دادم با گروهی از ایران همکاری داشته باشیم. از طریق آیدین عالی‌نژاد دراماتورژ جوان ایرانی و با دیدن فیلم اطلاعاتی درباره تئا‌تر صحنه‌ای ایران و کارهای مختلف بدست آوردم و در ‌‌نهایت با گروه «دن کیشوت» آشنا شدم.
وی با این توضیح که پس از آشنایی با این گروه تبادل ایده اسطوره‌ها بسیار سریع به ذهنمان رسید که اتفاق خوبی بود، افزود: هر دو گروه برای شناخت بیشتر اسطوره‌های دو کشور جست‌و‌جو داشتیم و مسئله سبک کار و نحوه تمرین در ادامه این پروسه مطرح شد.
این هنرمند تصریح کرد: در نوامبر ۲۰۱۰ با گروه «دن کیشوت» درباره اسم نمایش و بازیگران به نتیجه رسیدم که بازیگران ایرانی در گروه «مس‌اند فیبر» و بازیگران گروه «دن کیشوت» در قطعه‌ای از گروه ایران حضور داشته باشند. در ‌‌نهایت ۲۰۱۲ تمرین آغاز شد. در این زمان بیشتر با فرهنگ‌های یکدیگر آشنا شدیم و توانستیم از ایده تا اجرای متن را با هم تجربه کنیم. بازیگران این گروه خوب و حرفه ایهستند.
وی با این توضیح که شناخت من از تئا‌تر ایران سطحی است ولی پیشینه تئا‌تر ایران برایم ارزشمند است، گفت: تعزیه هنر مورد علاقه من در این کشوراست و از آن خوشم می‌آید. از این سنت در تئا‌تر معاصر نیز استفاده می‌شود. می‌دانم گونه‌های تئا‌تر در ایران متنوع شده است.
هلبلینگ این پروژه را یکی از بهترین تجربه‌هایش در تمام زندگی دانست و اضافه کرد: این همکاری برایم با ارزش است و بزرگ‌ترین آرزوی من بود که برای اجرای نمایش به ایران سفر کنم؛ خوشحالم این اتفاق همزمان با سی و یکمین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر رخ داد.
نیکلاس هلبلینگ، در سال ۱۹۵۹ در زوریخ متولد شد. قبل از رفتن به هامبورگ در دانشگاه زوریخ زبان آلمانی و تاریخ را آموخت. سال‌های ۱۹۸۸ – ۱۹۹۸ درتئا‌تر ثالیا درهامبورگ به عنوان دراماتورژ با کارگردانانی ازجمله روث برژواس، ژورگن فلیم و کاتارینا تالباخ و روبرت ویلسون همکاری کرد. از سال ۱۹۹۹ تاکنون نمایش‌های را در شهرهای بوخوم، وین، فرانکفورت، زوریخ، سازبورگ و بسیاری شهرهای دیگر به صحنه برده است.
دربخش اول نمایش «تل ضحاک» گروه دن کیشوت بر روی اسطوره سوئیسی «ویلهلم تل» کار کرده و روش و نگاه خود از این اسطوره سوئیسی را به روی صحنه می‌برد. در بخش «تل» نسیم احمدپور عنوان نویسنده و دراماتورژ و علی اصغر دشتی به عنوان کارگردان با پروژه همکاری دارند.
در بخش «ضحاک» گروه «مس‌اند فیبر» به نویسندگی بریژیت هلبلینگ و کارگردانی نیکلاس هلبلینگ و دراماتورژی آیدین عالی‌نژاداین اسطوره ایرانی و برگرفته از شاهنامه فردوسی را به روی صحنه می‌برند.
رامین سیار دشتی، فربد فرهنگ، مینا درودیان، آرش بزرگ‌زاده، عباس حبیبی، سیلوس‌تر فون هوسلین، نیکل اشتاینر، مارایکه زدل، دومینیک مولر و داوید برگر بازیگران نمایشند.
نمایش «تلضحاک» تابستان ۲۰۱۲ با پشت سرگذاشتن تمرینات مشترک دو گروه ایرانی و سوئیسی در کشور سوئیس در شهر آلتدورف ۱۰ اجرا و در فستیوال اشپیکتاکل زوریخ ۳ اجرا داشته است.
این نمایش همزمان با سی و یکمین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر امروز چهارشنبه و فردا پنجشنبه (۵ بهمن) در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می‌رود.

جشنواره تئا‌تر فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر