کد خبر: 4131 A

محمدرضا شرف‌الدین:

معتقدم فیلمساز، هنرمند و هر کسی که در حوزه فرهنگ کار می‌کند، باید اطلاعات و دانش کافی در حوزه کاری خویش داشته باشد و به امر تحقیق و پژوهش اهمیت فراوانی بدهد.

رئیس انجمن سینمای دفاع مقدس گفت: جشنواره فیلم رضوی می‌تواند با انتخاب 10 حدیث برای سال آینده؛ از فیلمسازان بخواهد که در این خصوص آثار مستند و داستانی خود را بسازند، هر چند ما در خصوص امام رضا (ع) به هیچ وجه کمبود سوژه نداریم.

 به گزارش ایلنا،محمدرضا شرف‌الدین تهیه‌کننده سینما در گفتگو با ستاد خبری هفتمین دوره جشنواره فیلم مستند و فیلمنامه رضوی اظهار داشت: معتقدم فیلمساز، هنرمند و هر کسی که در حوزه فرهنگ کار می‌کند، باید اطلاعات و دانش کافی در حوزه کاری خویش داشته باشد و به امر تحقیق و پژوهش اهمیت فراوانی بدهد.

وی ادامه داد: متاسفانه ما در ساخت آثار سینمایی و مستند مشکل تحقیق و پژوهش داریم، این مشکل البته مختص سینما نیست، امروز در تلویزیون هم این مصائب دیده می‌شود؛ بنابراین آثاری که تولید می‌شود گاه، اثرگذاری لازم را روی مخاطب ندارند.

رئیس انجمن سینمای دفاع مقدس تصریح کرد: اگر فیلمساز ما قرار است مثلا در خصوص امام رضا (ع) مستند و یا فیلم سینمایی داستانی بسازد، باید تلاش کند تا با تحقیق و پژوهش این کار را به سرانجام برساند، تا آنجا که من مطلع هستم، خوشبختانه در این خصوص اصلاعات کافی هم وجود دارد و نویسنده می‌تواند به راحتی از آن‌ها استفاده کند. در این صورت است که آثار قابل استناد خواهند بود و گرنه اثری که ساخته می‌شود نه تاثیرگذار است نه ماندگار.

وی با اشاره به آسیب کلی سطحی نگری که سینمای امروز را درگیر خود کرده و سینمای دینی هم از این قاعده مستثنی نیست؛ تصریح کرد: ما می‌دانیم که متاسفانه آثار سینمایی دچار سطحی نگری شده است؛ اما به هر حال اثر سینمایی در حوزه کارگردانی، فیلمنامه و... شاخصه‌هایی دارد که اثر مطلوب آن شاخص‌ها را رعایت می‌کند. بالاخره خالق اثر، یا آن شاخص‌ها را می‌داند، یا اینکه سواد کافی در این خصوص ندارد؛ با این فرض؛ اگر می‌داند و رعایت نمی‌کند که درگیر همین سطحی نگری است اگر هم نمی‌داند یا باید یاد بگیرد یا این حوزه را کنار بگذارد.

شرف‌الدین در پایان با اشاره به اینکه باید متولیان ارتباط‌شان را در طول سال با کارگردان از دست ندهند اضافه کرد: متولیان جشنواره‌ها، در درجه اول وظیفه دارند تا اطلاعات لازم را در خصوص موضوعات مورد توجه جشنواره، دقیق و شفاف اعلام کنند، مورد دوم اینکه، نباید ارتباط فیلمساز و جشنواره این گونه باشد که اگر جایزه‌ای به فیلمساز اهدا شد، دیگر همه چیز بین جشنواره و فیلمساز تا سال آینده قطع شود و سال آینده توقع داشته باشیم او باز فیلم خوب تولید کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر