کد خبر: 45868 A

نگاهی به حواشی مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر؛

سیمرغ‌های بلورین هنرمندانی همچون آتوسا قلمفرسایی‏‏، هادی مقدم دوست، پگاه آهنگرانی و پرویز شهبازی دچار آسیب‌های جدی شد. جوایز امسال از خودرو به 15‏،20،30،میلیون تومان تغییر پیدا كرده بود.

ایلنا: مراسم اختتامیه سی و یكمین دوره جشنواره فیلم فجر در حالی شب گذشته برگزار شد كه این مراشم با حاشیه‌های زیادی همراه بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رفتارها و سخنان بعضی از اهداكنندگان جایزه و دریافت كنندگان آن قابل توجه بود.

سینماگران دهك پایین 

محمود رضوی تهیه کننده فیلم دهلیز پس از دریافت جایزه‌ بهتریتن برای فلیم دهلیز در بخش فیلمهای اول از دستان محمدرضا عرب گفت: دوستان جایزه من را دادند و معمولا جایزه بهترین فیلم برای همه‌ی گروهی است که زحمت كشیدند اما باید بگویم كه جایزه بهروز شعیبی را مردم دادند.

محمدرضا عرب نیز در پاسخ به وی گفت: جناب رضوی ما هم جز مردم هستیم و البته جزو اقشار آسیب پذیر هستیم و در دهك 3 گوشه 6 قرار داریم.

وی ادامه داد: از عباسیان برای انتخابم به عنوان داور این بخش تشکر می‌کنم زیرا وقتی به من گفت که داور بخش فیلم اول هستم تعجب کردم و گفتم مگر فیلم اول هم ساخته شده است؟ در طول سه چهار سال گذشته حمایتی که باید از فیلم‌های اول انجام می‌شد صورت نگرفته و در واقع حمایت از فیلم اول بلاتکلیف است و این خیلی بد است چون من 18 ماه است که مجوز ساخت فیلمی درباره‌ی خلیج فارس را دارم اما نمی‌توانم فیلم خود را بسازم. امروز فیلمهای اول بین انجمن سینمای جوان و فارابی سرگردان هستند و مركز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز هیچ كاری برای فلیمهای اول نمی‌كند.

پراید 22 میلیونی

بهرام عظیمی نیز در هنگام معرفی برگزیده بخش جلوه‌های بصری با كنایه از افزایش قیمت‌ها گفت: سال قبل به من پراید جایزه دادند و با خوش قولی جایزه همان وقع تحویل ما شد اما ای كاش این خوش‌قولی انجام نمی‌شد چون من آن پراید را سال قبل 7 میلیون و 300 هزار تومان فروختم اما الان 22 میلیون تومان شده است.

 وی به طنز گفت: همین دلیل قصد داریم شکایتی را از وزیر‏‏‏‏ شمقدری و خزایی تنظیم کنیم.

عباسیان نیز درباره ارزش مادی جوایز گفت: سال قبل شركت سایپا به تعهدات خود عمل كرد و جوایز را داد و ما 60خوردو اهدا كردیم اما متاسفانه در جشنواره فیلمهای ویدئویی این تعهدات عملی نشد لذا در جشنواره فیلم فجر جوایز بصورت نقدی اهدا شد كه توسط شركت مس ایران اهدا شده است.

جوایز امسال ایران خودرو به 15،20 و 25 میلیون تومان تغییر پیدا كرده بود.

عشق را از اصغر یاد گرفتم

یكی از بخش‌های متاثر كننده برنامه دیشب اهدای جایزه بهترین صداگذاری توسط اصغر شاهوردی صداگذار حادثه دیده سینمای ایران بود. شاهوردی كه بوسیله ویلچر و با كمك همسرش به روی سن آمده بود، جایزه راه به محمدرضا دلپاك اهدا كرد.

همسر شاهوردی طی سخنانی گفت: بزرگ‌ترین افتخار من این است که همسر اصغر شاهوردی هستم. اگر حمایت‌های كه صورت گرفته نبود امروز من هم نبودم. از وزیر ارشاد جواد شمقدری و احمد میرعلایی و تمام دوستانی که تاکنون با مشکلات سختی که گریبانگیر ماست؛ حمایت‌مان کردند، تشکر می‌کنم زیرا اگر حمایت‌های آنها نبود شاید الان اصغر کنارمان حضور نداشت.

وی تاكید كرد: من عشق را از اصغر یاد گرفتم و آن را به فرزندانم هدیه کردم. شاید گاهی خسته شوم اما فرزندانم به من روحیه می‌دهند.

بخت من هم باز شد

حمید فرخ نژاد در هنگام دریافت تندیس بهترین بازیگری مرد گفت: سرانجام بخت من باز شد از همه‌ی دوستان عزیزی که باعث شدند من در این‌جا باشم تشکر می‌کنم.

وی همچنین گفت: باید از علی غفاری، محسن علی‌اکبری و محمود کلاری که واژه‌ی استاد لایق نام اوست؛ تشکر ویژه‌ای کنم. من مطمئنم که هیات داوران با هوشیاری برای توجه به جوان‌ها جایزه را به محمد كلاری ندادند.

فرخ نژاد با گلایه از راه نیافتن فیلم زندگی مشترک آقای محمودی و بانو به جشنواره‌ی فیلم فجر اشاره کرد و گفت: این‌جا از فیلم روح‌الله حجازی که به ناحق از جشنواره کنار گذاشته شد، یاد می‌کنم. اگر کار او در جشنواره می‌بود و اجازه‌ی حضور می‌یافت بسیاری از آرای هیات داوران امروز متفاوت بود.

با سیمرغ جدید غریبه‌ام

در هنگام اهدا سیمرغ بلورین ویزه هیات داوران به علیرضا داود نزاد، شهیدی‌فرد مجری مراسم از خانواده داوودنژاد خواست که روی سن بیایند و در كنار وی قرار بگیرند. داوودنژاد پس از دریافت سیمرغ‌اش گفت: من با این سیمرغ جدید که به زمین بسته‌اند غریبه‌ام و امیدوارم این سیمرغ به زودی به پرواز دربیاید. داودنژاد از تمامی اعضا خانواده خود تشكر كرد.

حضور ناگهانی عطاران روی سن

هنگامی كه خانواده داودنژاد روی سن حاضر شده بودند، رضا عطاران آرام و پنهانی از روی صندلی خود بلند شد و روی سن رفت و یكی از سیمرغ‌ها را از جایگاه خود برداشت و بعد به یكی از دوستانش اشاره كرد كه از وی عكس بگیرند. این حركت عطاران با خنده و فریادهای تماشاگران همراه بود. گروهی بر این عقیده بودند كه این رفتار عطاران یعنی در این سینما حق به كسی داده نمی‌شود بلكه خودش باید حقش را بگیرد.

شكستن سیمرغ تعدای از برندگان

یكی از مشكلاتی كه امسال برای برگزیدگان پیش آمد؛ آسیب دیدن تعدای از سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر است. سیمرغ‌های امسال كه از جنس كریستال است؛ استحكام لازم را ندارد و با كوچكترین فشار و ضربه آسیب می‌بیند و می‌شكند. در مراسم اختتامیه جشنوراه فیلم فجر سیمرغ‌های بلورین هنرمندانی همچون آتوسا قلمفرسایی‏‏، هادی مقدم دوست، پگاه آهنگرانی و پرویز شهبازی دچار آسیب‌های جدی شد و مشخص نیست كه آیا این سیمرغ‌ها قابل تعویض یا باید حتما تعمیر شوند.

برخی نیامدند

منوچهر محمدی و عوامل فیلم حوض نقاشی هیچیك در سالن حضور نداشتند و جایزه بهترین فیلم مردم را دریافت نكردند. گفته می‌شود عدم حضور آنها بدلیل اعتراض به تقسیم كردن سیمرغ بلورین بهترین فیلم مردمی با فیلم هیس دخترها فریاد می‌زنند؛ بوده است.

پوران درخشنده نیز در هنگام دریافت جایزه خود گفت: مردم با استقبالشان از این فیلم به من سیمرغ دادند و من از همه عواملم تشكر می‌كنم كه امروز جایشان خالی است. می‌خواستم نسبت به این همه تضاد در این سالن سخن بگویم اما با خودم گفتم هیس اینجا جایش نیست.

بهنام بهزادی جایزه خود را به پدر و مادرش تقدیم كرد.

رامید جوان برنده بهترین بازگر نقش مكمل در سالن حضور نداشت.

ملك جهان خزایی نیز در هنگام اهدا جایزه به آتوسا قلمفرسایی گفت: ای كاش این جایزه را ایرج رامین فر می‌گرفت.

رضا عطاران مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر شکستن سیمرغها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر