کد خبر: 63155 A

احیاء و گسترش امر به معروف و نهی از منکر، افزایش سواد رسانه‌ای برای مقابله با شایعه‌پذیری و شایعه‌پراکنی ازجمله مصوبات شورای مهندسی فرهنگی كشور است.

ایلنا: نخستین جلسه شورای مهندسی فرهنگی روز دوشنبه(26 فروردین) در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محمد اسحاقی(معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی) در تشریح مصوبات این جلسه گفت: در این جلسه شورای مهندسی فرهنگی، اقدامات ملی ذیل راهبرد کلان شماره 10 تحت عنوان"اخلاق و رفتار و نظام حقوقی اسلامی در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی" مورد بررسی قرار گرفت و تعدادی از آنها نیز به تصویب رسید.

وی افزود: تدوین، طراحی و اجرای الگوی رفتار و مناسبات مردم و مسئولان مبتنی بر ولایتمداری، استکبارستیزی، شفافیت، پاسخ‌گویی، اخلاق و تقوای سیاسی و پرهیز از دنیاطلبی و برتری‌جویی در کارگزاران و مدیران مبتنی بر نظریه مردم سالاری دینی جزء اقدامات ملی مصوب در این جلسه بود.

دبیر شورای مهندسی فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برنامه‌ریزی، احیاء و گسترش امر به معروف و نهی از منکر، فرهنگ نقادی و انتقادپذیری در مناسبات مردم، سازمان‌ها، نهاها، تشکل‌ها، احزاب سیاسی، کارگزاران، رسانه‌ها و...، افزایش سواد رسانه‌ای برای مقابله با شایعه‌پذیری و شایعه‌پراکنی، طراحی سازوکارهای لازم برای تضمین کرامت انسانی و رعایت حقوق مردم از سوی نهادها و کاگزاران هم از سایر اقدامات ملی بود، که به تصویب رسید.

وی گفت: بازبینی و اصلاح قوانین، ساختارها، فرآیندها و رویه‌هایی که اخلاق، رفتار و تعهدات اجتماعی را تضعیف می‌کند، وضع قوانین و ایجاد ساختارها، فرآیندها و رویه‌هایی که نظارت‌پذیری، کارآمدی، جامعیت را در دستگاه‌های دولتی و عمومی تقویت می‌کند، برنامه‌ریزی برای تقویت، اصلاح و ارتقای نقش رسانه‌ها در آگاهی بخشی، آموزش، ترویج اخلاق و رفتار و مهارت‌های فردی، اجتماعی و سیاسی هم در جلسه امروز به تصویب رسید که با توجه به اهمیت نقش رسانه‌ها باید هم از نظر نرم‌افزار و هم از نظر سخت‌افزار تلاش لازم صورت گیرد.

اسحاقی گفت: تأکید بر نقش آموزش عمومی و رسمی در ارتقای آگاهی‌ها و مهارت‌های زندگی فردی و اجتماعی با توجه به سند تحول بنیادی آموزش و پرورش هم از نقاط تلاقی این دو سند مهم است.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان نیز گفت: باتوجه به نقش گروه‌های مرجع مانند کارگزاران در فرهنگ‌سازی اجتماعی مقرر شد برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای ارتقای اخلاق و رفتار مناسب این گروه‌ها در حوزه سیاسی و اجتماعی انجام شود.

شورای مهندسی فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر