کد خبر: 6366 A

جشنوراه فیلم مقامت افتتاح شد؛

با نظر مثبت مسئولان حوزه هنری در واکنش به این اهانت اعلام می‌کنم امسال از شرکت در جایزه اسکار ممانعت می‌کنیم و انتظار داریم تا دیگر کشورهای اسلامی هم اینگونه رفتار کنند.

ایلنا: مراسم افتتاحیه دوازدهمین جشنواره فیلم مقاومت شامگاه روز دوشنبه ۳ مهرماه با حضور مسولان فرهنگی و هنری و همچنین مقامات استان کرمان در تالار وحدت دانشگاه باهنر کرمان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار  ایلنا؛ سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین جشنواره فیلم مقاومت بیان داشت: جشنواره فیلم مقاومت عامل همگرایی هرچه بیشتر سینماگران است زیرا در این مورد اختلافی وجود ندارد.
وی با اشاره به جریان ساخت فیلم موهن به پیامبر توسط غرب اظهار داشت: دوستان در جریان توهین به پیامبر اسلام (ص) هستند و می‌دانیم تمام دلسوزان سینماگر این اقدام را محکوم کرده‌اند اما مسئله‌ای که امروز می‌خواهم در مورد آن صحبت کنم بحث حضور ایران در اسکار است که چه اقدامی صورت بگیرد به هرحال اسکار در آمریکا برگزار می‌شود همه می‌دانیم هیئت داوران و صاحب‌نظران فیلم «یه حبه قند» رضا میرکریمی را برای شرکت در اسکار معرفی کرده‌اند اما امروز درخواستی از سوی آقای شمقدری به دست‌اندرکاران و مسئولان حوزه هنری مطرح شد که در صورت موافقت آن‌ها در اعتراض به ماجرای فیلم موهن به پیامبر (ص) این فیلم در اسکار شرکت نکند.
وی در ادامه افزود: امشب با نظر مثبت مسئولان حوزه هنری در واکنش به این اهانت اعلام می‌کنم امسال از شرکت در جایزه اسکار ممانعت می‌کنیم و انتظار داریم تا دیگر کشورهای اسلامی هم اینگونه رفتار کنند و توسط هنرمندان فیلم‌های متعددی در بیان ابعاد مختلف شخصیتی پیامبر اسلام ساخته شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: کشورهای صهیونیستی نسبت به برگزاری جشنواره مقاومت واکنش‌هایی نشان دادند و رهبر انقلاب فرمود‌اند هرکه علیه آمریکا و صهیونیست تلاش کند ما نیز کمک می‌کنیم به هر حال فیلم ۳۳ روز ساخته شده و انتظار داریم فیلم ۲۲ روز نیز ساخته شود.
محمد خزاعی(دبیر دوازدهمین دوره جشنواره فیلم مقاومت) نیز گفت: فیلسازان سینمای ایران به معنای واقعی سردارانی هستند که در عرصه سینمای مقاومت فعالیت می‌کنند این فیلمسازان سرداران سینمای ایران هستند به اعتقاد من فلیمسازانی از این دست بسیار قابل احترام هستند چراکه در دروه دفاع مقدس تلاشهای بسیاری در ثبت لحظه به لحظه جنگ ومقاومت مردم انجام داده‌اند و حال در این دوران در جبهه‌های فرهنگی سینمای مقاومت و روزهای دفاع مقدس را با ساخت فیلمهای از جنس مقاومت ایرانی و اسلامی به نمایش بگذارند
وی در ادامه افزود: آینده سینمای انقلاب توسط کسانی ادامه پیدا می‌کندکه ذهنی مستقل روحی آزادی خواه و بدون وابستگی به جریانهای خاص سیاسی در دنیا دارند به اعتقاد من مسیر سینمای مقاومت در ایران با جنس مقاومت در دنیای غرب متفاوت است سینمای مقاومت در ایران مسیر دیگری را طی می‌کند و همواره به دنبال مبارزه با استکبار آزادی خواهی صلح طلبی و در ‌‌نهایت مبارزه با صهیونیسم حرکت می‌کند از همین روست که معتقدم سینمای انقلاب و مقاومت در ایران حرف اول را می‌زند
خزاعی ادامه داد: این جشنواره یکی از وسیع‌ترین رویدادهای فرهنگی محسوب می‌شود به این معنا که در ۸۰ذمنطقه مرزی مناطق زلزله زده و ۹ کشور دنیا به طور همزمان در حال برگزاری است این جشنوراه کارکرد مهمی دارد که ان این است که حساسیتهای رسانه‌ای مختلف اسرائیلی را برانگیخته است به این معنا که با تیتر‌ها و تحلیل‌هایی که ارائه کردند معتقدند جشنواره سینمای مقاومت در ایران نمادی از نفرت به صهیونیسم است که اگر چنین باشد اتفاقا رویدادی خوبی است چرا که اساس رسالت ما همین است
نجار(استاندار کرمان) نیز گفت: از همه عزیزانی که همت و تلاش کردند تا این جشنواره به ثمر برسد و امیدوارم اثار و برکات انرا به خوبی ببینیم. شاد خواهند شد شهیدان ما ومسرور خواهند شد آزادگان و خانواده شهدا دیار کهن کریمان که بیش از ۷ هزار شهید و۲ هزار جانباز تقدیم کرده است با برگزاری این رویداد. دیاری که متعلق به محمد باهنر و قاسم سلیمانی است که دشمنان حتی از بردن نام آن‌ها هم وحشت دارند.
وی افزود: چگونه میسر است اینگونه فداکاری‌ها را به تصویر بکشیم. دیار کریمان حکایت سوختن نوجوان ۱۶ ساله‌اش را در دل خود جای داده است و با چه بیان، قلم و نمایشی می‌توان این احساس سوختن را به تماشا نشست.
 نجار ادامه داد: علی‌رغم همه تلاش‌های بسیار ارزشمندی که صورت گرفته معتقدم که هنوز نتوانسته‌ایم و نشده است گوشه‌هایی از فداکاریهای ۸ سال دفاع مقدس را به تصویر بکشیم و هر اندازه در این ارتباط کار شود بازهم جای کار دارد.
استاندار کرمان تصریح کرد: متاسفانه یکی پساز دیگری پدران و مادران شهید دارند به شهیدانشان می‌پیوندند و ما نتوانسته‌ایم آنچه آن‌ها در دل دارند ثبت و ظبط کنیم.
وی ادامه داد: بعضی‌هامی‌گویند کسی به سینما نمی‌روند و سینما در حال تعطیلی است اما من معتقدم نه تنها باید سینما را جدی گرفت بلکه باید از این هم فرا‌تر رفت و فیلم‌های فاخری ساخته شوند و هر موقع فیلم فاخری در سینمای جنگ ساخته می‌شود مردم استقبال می‌کنند و داستان‌ها و فیلمنامه‌های بسیار ارزشمندی وجود دارد که می‌توانند ساخته شوند در دوره‌های بعدی جشنواره روی پرده بروند.
خسرو زاهدی (نماینده مردم کرمان و رئیس کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی)، جواد جباری (مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت) جمال شورجه، محمدکاسبی، سیامک احصایی، محمدرضا شریفی‌نیا، انسیه شاه‌حسینی، سیروس حسن‌پور، علی شاه حاتمی، یدالله صمدی، محمدهادی کریمی، اکبر نبوی، علیرضا ریئسیان، حبیب‌الله کاسه‌ساز، رهبر قنبری، شهاب الدین عادل، احمد ظابطی جهرمی، سعید سعدی، حسین ترابی، محمد حسین حقیقی، سیدهادی منبتی، مهدی فیوضی، محمدعلی باشه آهنگر، سیامک اطلسی، قاسم زارع، حبیب احمدزاده، مهدی سجاده چی، علی اکبر قاضی نظام، میلاد کی‌مرام، سعید ابراهیمی‌فر و عبدالرضا اکبری از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.
- مجری مراسم محمد سلوکی بود که با تسلط خوبی به اجرای برنامه پرداخت.
- کارگردانی مراسم به عهده محمد حمیدی‌مقدم بود و در بخش‌های مختلف امیر تاجیک واستاد قره‌باغی به اجرای ترانه پرداختند.
- قرار بود مراسم افتتاحیه به صورت زنده از صدا و سیما پخش سود اما بدلیل همکاری نکردن صدا و سیمای استان کرمان این امر اتفاق نیفتاد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر