کد خبر: 67074 A

فیلم ملکه نقد و بررسی شد؛

در جشنواره فیلم فجر به من اعلام شد که به عنوان بهترین تهیه‌کننده و کارگردان در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کنم اما ناگهان در میانه راه به ما گفتند لازم نیست بیایید و همین امر نشان می‌دهد آراء در جشنواره فیلم فجر تغییر کرده است و دستکاری شده است.

ایلنا: نشست نقد و بررسی و نمایش فلیم ملکه شب گذشته(8 اردیبهشت) در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدعلی باشه آهنگر با اشاره به روند ساخت این فیلم گفت: سال ۸۷ که هنوز فیلم بیداری رویا‌ها را نساخته بودم؛ پیشنهاد ساخت یک فیلم از سوی وزارت نفت شد و قرار بود من فیلمی با ۱۲۰ میلیون تومان درباره نفت بسازم. ابتدا گفتم که نمی‌توانم ساخت این فیلم را قبول کنم و گفتم اجازه بدهید موضوع خودم را بسازم بعد با محمدرضا گوهری حدود ۱۲ ماه درباره داستان فلیم پژوهش کردیم و با دوستان زیادی گفتگو کردیم.
وی ادامه داد: این فیلم درباره دیده‌بان‌های دیدگاه استاک ۵۴ است. این دیدگاه یک دیدگاه جمع‌آوری اطلاعات بود و اگر برای عملیات استفاده می‌شد جای آن لو می‌رفت. سیاوش نقش اصلی فیلم که میلاد کی مرام جای وی بازی می‌کند را ما از روی زندگی و خاطرات غلام زرقانی جانباز ۷۰ درصدی که در این استاک بود؛ نوشتیم و ساختیم. البته از ابتدا زرقانی حاضر به همکاری و گفتگو نبود ولی سرانجام وی با گفتن یک خاطره داستان فیلم ما را شکل داد.
باشه آهنگر ادامه داد: در عرض ۶ ماه فیلمنامه آماده شد اما تمام مدیران از صدر تا ذیل در وزارت نفت عوض شده بودند و حاضر به همکاری نبودند از طرف دیگر فارابی هم حاضر به همکاری نبود لذا خودم در طی ۷۰ روز سفر به آبادان فیلمنامه را نوشتم و در این راه فقط ابوالقاسم حسینی به من کمک کرد هرچند ایشان نیز از این فیلم سودی عایدش نشد زیرا قرارداد ساخت آن را قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها امضا کرد و ساخت آن به بعد از هدفمندی موکول شد.
باشه آهنگر با اشاره به اینکه نمی‌خواهد فردی ایدیولوژیک باشد، افزود: جنگ‌های دنیا ایدیولوژیک نیست زیرا در همه جای دنیا وقتی شما از مرز رد می‌شوید تبدیل به دشمن می‌شوید. تعریف من از ایدیولوژیک با تعریف سیاسیون تفاوت دارد. هرچند امروز ایدیولوژیک هم سیاست زده شده است.

وی با رد تقدیس جنگ در این فیلم افزود: از جشنواره فیلم فجر به این طرف چوب همین اتهامات را خوردم و به همین دلیل فیلم اکران نشده است. در جشنواره فیلم فجر به من اعلام شد که به عنوان بهترین تهیه‌کننده و کارگردان در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کنم اما ناگهان در میانه راه به ما گفتند لازم نیست بیایید و همین امر نشان می‌دهد آراء در جشنواره فیلم فجر تغییر کرده است و دستکاری شده است.

علیرضا زرین دست(فیلمبردار فیلم) نیز با یادی از سعدی افشار گفت: باید از وی یاد کنیم زیرا سعدی افشار سهم زیادی در شاد کردن و خنداندن نسل من و نسل قبل‌تر از من دارد.
وی با اشاره به همکاری خود با باشه آهنگر گفت: من قبل از این فیلم با محمد علی باشه آهنگر بر سر یک فیلم که ایشان دستیار بود بود؛ همکاری می‌کردم و از‌‌ همان زمان از روحیه وی خوشم آمد و بعد فیلم فرزند خاک را به من پیشنهاد داد که من قبول کردم و از آن زمان رابطه ما شروع شد و امروز نیز ادامه دارد.
میلاد کی مرام(بازیگر فیلم) نیز گفت: فیلمنامه به من پیشنهاد شد و به دلیل نگاه متفاوتش قبول کردم در آن بازی کنم البته با غلام زرقانی هم دیدار داشتم و سعی کردم در این فیلم نقش وی را زندگی کنم نه اینکه بازی کنم.

ملکه محمدعلی باشه آهنگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر