کد خبر: 74507 A

احمد جرقانیان بیش از 40 سال از سال 1350 نسبت به جمع‌آوری نسخه اصل، فیلم‌های شاخص، پوستر و آنونس سینما فعال بود. بسیاری از فعالان و علاقمندان جدی سینما از خدمات وی استفاده كرده‌اند.

ایلنا: احمد جورقانیان از علاقمندان فیلم و سینما که بسیاری از تهیه‌کنندگان و نویسندگان سینمایی وی را به عنوان بزرگترین آرشیودار فیلم در ایران می‌شناسند، روز گذشته(30 اردیبهشت) پس از یک دوره بیماری درگذشت.

عباس بابویهی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اعلام این خبر گفت: احمد جورقانیان تحصیلات آکادمیک خود را در رشته هنر با دریافت لیسانس از دانشکده هنرهای زیبا به پایان برد. به صورتی که در دوره‌ای حتی هم‌کلاس عزت الله انتظامی بود.

وی ادامه داد: جرقانیان از همان قبل از انقلاب علاقه خاصی به جمع آوری فیلم‌های سینمایی که از بار هنری و سینمایی خوبی برخوردار بود؛ از خود نشان می‌داد. به صورتی که تمامی فیلم‌هایی که زمان نمایش آنها به پایان رسیده و یا صاحبان اصلی آنها دیگر علاقه‌ای به نگهداری آنها نداشتند را تهیه و نگهداری می‌کرد.

بابویهی افزود: جورقانیان مالکیت فیلم‌ها را خریداری می‌کرد و در این میان حتی فیلم‌هایی که بعضا باید نابود می‌شدند و اصطلاحا به آنها گفته می‌شدند باید تبر زده شوند را تهیه می‌کرد و توسط خود و یا همکارانش آماده‌سازی و برای نمایش مهیا می‌کرد.

بابویهی با تاکید بر اینکه جورقانیان بیش از 40 سال این کار را انجام داد، گفت: جرقانیان از زمان دانشجویی یعنی سال 1350 تا ابتدای سال 92 نسبت به جمع آوری فیلم‌ها اقدام می‌کرد و در این راه تمام تلاش خود را می‌کرد تا فیلم‌های خوب را به خصوص آنهایی که دیگر نسخه دوبله آنها وجود ندارد را حتی از سفارتخانه‌های تهیه کند.

وی ادامه داد: خدمات وی بعد از انقلاب نیز ادامه داشت و در دوره‌ای که صدا و سیما به دلیل مشکلات بودجه‌ای و یا شرایط اوایل انقلاب امکان نمایش همه فیلم‌ها را نداشت، فیلم‌های ارزشمند را برای نمایش در اختیار صدا و سیما قرار می‌داد و یا در بحث غنی‌سازی فیلمخانه ملی ایران، جرقانیان بیش از 100 عنوان فیلم ارزشمند را به فیلم خانه ملی داد.

وی ادامه داد: جرقانیان علاوه بر جمع‌آوری فیلم‌های سینمایی به جمع‌آوری پوستر آنونس و بعضی سریال‌های ارزشمند نیز همت گذاشته بود و در این راه آثار بسیار خوبی جمع‌آوری کرده بود و آنها را به معرض نمایش نیز می‌گذاشت به طور مثال در همین اواخر نمایشگاهی از پوسترهای تمام فیلم‌های چارلی چاپلین در خانه هنرمندان برپا کرد که در آن نمایشگاه نسخه اصلی پوستر فیلم‌های چاپلین را به نمایش گذاشت.

بابویهی با اشاره به رابطه خوب جرقانیان با علاقمندان و فعالان جدی سینمای ایران نیز گفت: جرقانیان علاوه بر نگهداری این فیلم‌ها، پوسترها، عکس‌ها و آنونس‌ها، یک حافظه شفاهی بسیار قوی داشت که کمتر پیش می‌آمد فردی اطلاعاتی درباره فیلم خاصی بخواهد و وی در این رابطه اطلاعاتی نداشته باشد. از این رو بسیاری از نویسندگان سینمایی همچون جمال امید و غلام حیدری از آرشیو و اطلاعات وی استفاده می‌کردند.

وی ادامه داد: جرقانیان همچنین علاوه بر نگهداری از این فیلم‌ها انجمن بازیگران سینما و تئاتر را در تهران و مازندران راه‌اندازی کرد که امروز منشا خدمات بسیاری است.

بابویهی افزود:  در سالهای اخیر جرقانیان تلاش بسیاری كرد تا از طرح تكریم استفاده كند  اما علارغم پیگیری ها كار وی انجام نشد و حتی با وجود حمایتهای شمقدری از بمه نیز نتوانست استفاده كند

جرقانیان که سال پیش به دلیل سکته مغزی دچار مشکلات شده بود، روز گذشته درگذشت و فردا تشییع می‌شود.

احمد جرقانیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر