کد خبر: 75550 A

وزیر ارشاد:

نباید به اسم آزادی، قانون گریزی یا ترغیب به بزهکاری در آثار هنری نظیر فیلم و کتاب صورت بگیرد/ اگر در برنامه‌های فرهنگی افراطی برخورد کنیم باعث می‌شود که فعالیت‌های زیرزمینی رواج پیدا کند پس چه بهتر که برنامه‌های فرهنگی را به صورت عمومی برگزار کنیم و حدالمقدور انسدادی عمل نکنیم.

ایلنا: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتقادی تند از جشنواره‌های بین‌المللی فیلم در غرب، گفت: هدف اصلی این برنامه‌ها تشویق و سیاه‌نمایی جامعه ایرانی است که سعی دارند معضلات و مشکلات جامعه ایرانی را بزرگتر نشان دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدمحمد حسینی در شانزدهمین نشست معاونان اجتماعی ناجا با بیان اینکه اگر به ترویج فرهنگ علوی و اسلامی بپردازیم؛ بسیاری از مشکلات و بزهکاری‌ها در جامعه رخ نمی‌دهد، گفت: باید از حوزه‌های علمیه انتظار بیشتری داشته باشیم چراکه با ترویج فرهنگ اسلامی می‌توانند این فرهنگ را در جامعه غالب کنند که اگر این امر محقق نشود فرهنگ بی‌بند و باری و غربی در جامعه حاکم می‌شود.

وزیر ارشاد با تاکید بر این امر که شخصیت افراد در سنین کودکی شکل می‌گیرد، خاطرنشان کرد: باید در ترویج فرهنگ در سنین پایین تمرکز بیشتری داشته باشیم چراکه اگر این امر به درستی انجام نشود باید برای نهادینه کردن فرهنگ سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهیم که معلوم نیست در این سرمایه‌گذاری تا چه حد موفق شویم.

حسینی با بیان اینکه هنر برای هنر صرفا در جامعه موفق و موثر نخواهد بود، اظهار کرد: هنر باید هدایتگر و سازنده فرهنگ در کشور باشد که اگر فرهنگ در خدمت هنر محض قرار بگیرد رسا و ماندگار نخواهد بود.

وزیر ارشاد درباره برگزاری بزرگداشت مشاهیر در کشور گفت: بزرگداشت این مشاهیر برای طرح الگوهای اصیل، مفاخیر اسلامی و معرفی سبک و سلوک بزرگان است که بنا به فرموده رهبری باید سبک زندگی مناسبی به مردم و جامعه معرفی شود. این بزرگداشت‌ها برای جلب توجه هنرمندان و نخبگان و فرهنگ آموزه‌های اسلامی شکل می‌گیرد.

حسینی به نقش مهم پلیس در ترویج فرهنگ اسلامی اشاره کرد و گفت:‌ برای کنترل جرائم و خشونت‌ها در جامعه باید راه‌حل‌های ایجابی را به جای درمان و کنترل اولویت قرار دهیم که اگر مردم حق الله و حق الناس را رعایت کنند بسیاری از مسائل و بزهکاری‌ها در کشور رفع می‌شود.

وی ضمن انتقاد از بی‌بند و باری فرهنگ غرب خاطرنشان کرد: باید در مرحله اول فعالیت‌های فرهنگی خودمان را مروج ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی کنیم لذا کنترل کتاب، سینما و سایر آثار هنری به همین منظور شکل می‌گیرد تا مروج فرهنگ غربی نباشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد:‌ نباید به اسم آزادی قانون گریزی یا ترغیب به بزهکاری در آثار هنری نظیر فیلم و کتاب صورت بگیرد.

حسینی ضمن اشاره به کنترل برنامه جوانان اظهار کرد: اگر برنامه‌های مناسبی برای جوانان نداشته باشیم اوقات فراغت این افراد می‌تواند آسیب‌زا باشد لذا می‌بایست برنامه‌های فرهنگی با رعایت اصول اعتدال و به دور افراط و تفریط برای جوانان درنظر بگیریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد با تاکید براینکه سختگیری‌های بی‌جا می‌تواند آثار نامطلوبی را داشته باشد، افزود:‌ اگر در برنامه‌های فرهنگی افراطی برخورد کنیم باعث می‌شود که فعالیت‌های زیرزمینی رواج پیدا کند پس چه بهتر که برنامه‌های فرهنگی را به صورت عمومی برگزار کنیم و حتی‌المقدور انسدادی عمل نکنیم.

حسینی از ساخت فیلم‌ها و آثار هنری که باعث رواج بزهکاری‌ها و مسائل ضداخلاقی می‌شود، انتقاد کرد و گفت: خیلی‌ها معتقد هستند که باید برخی از آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها مثل شرب خمر و خیانت حذف بشود ولی این مسائل واقعیات جامعه هستند و باید به صورت هشدار دهنده برای خانواده‌ها در آثار هنری عنوان شود.

حسینی در رابطه با جشنواره بین‌المللی و حضور ایران در این جشنواره‌ها اظهار کرد: هدف اصلی این برنامه‌ها تشویق و سیاه نمایی جامعه ایرانی است که سعی دارند معضلات و مشکلات جامعه ایرانی را بزرگتر نشان دهند البته ما نمی‌خواهیم ادعا کنیم که در کشور با مشکلاتی روبرو نیستیم ولی با این امر که جامعه‌ای دور از منطق و خشن در عرصه بین‌المللی معرفی بشویم مخالف هستیم.

وی ادامه داد:‌ بیان ضعف‌ها و مشکلات در آثار هنری نباید مروج یاس و ناامیدی باشد که متاسفانه در آثار بسیاری از جوانان این ناامیدی دیده می‌شود؛ هنرمندان باید در آثار خود در کنار بیان ضعف‌ها و مشکلات به راه‌حل‌ها نیز اشاره کنند و اگر مشکلی را بیان می‌کنند مجاز نیستند که کل یا بخشی از جامعه را زیرسوال ببرند.

وزیر ارشاد درباره بخش اخبارحوادث در رسانه‌ها و مطبوعات تاکیدکرد:‌ پرداختن به معضلات و حوادث جامعه با توجیه بر تنوع و آگاهی مردم از مسائل زیرپوست شهر می‌تواند باعث عادی سازی و قبح‌زدایی شود لذا اصحاب رسانه موظفند در انعکاس اخبار حوادث دقت بیشتری را داشته باشند.

به گزارش ایلنا، این مراسم بنا بود كه با حضور فرمانده ناجا، سردار اسماعیل احمدی مقدم آغاز شود كه این امر محقق نشد و در نهایت با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سرهنگ منتظر المهدی معاون اجتماعی ناجا برگزار شد.

سینما ناجا فرهنگ اسلامی جشنواره‌های بین المللی فیلم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر