کد خبر: 80557 A

رخشان بنی‌اعتماد در نشست زنان و شورا‌ها:

جمعی از بانوان کاندیدای انتخابات شورای شهر تهران، هنرمندان و فعالان در تشکل‌های مدنی شب گذشته گرد هم آمدند تا فرصت انتخابات پیش رو برای حضور پررنگ‌تر در عرصه‌های مدنی را بررسی کنند.

ایلنا: نشست «زنان و شورا‌ها» شب گذشته(21 خرداد) با حضور جمعی از فعالان مدنی زنان، هنرمندان و سه نفر از کاندیداهای اصلاح طلب انتخابات شورای شهر تهران، به میزبانی احمد مسجدجامعی برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ اجرای این مراسم بر عهده زهرا شجاعی رئیس مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری در دوره اصلاحات بود که در ابتدای مراسم، با وجود بیان گلایه‌ها بابت ردصلاحیت شماری از کاندیداهای اصلاح طلب، تأکید کرد: مجموعه اصلاح طلبان شرکت در انتخابات را به عنوان یک حق و تکلیف می‌دانند و معتقدند از هر فرصتی برای حضور در جامعه، به نحو احسن باید استفاده کرد.

زهرا صدر اعظم نوری گفت: من سابقه ۳۲ سال فعالیت در امور مدیریتی، اجرایی، فرهنگی و علمی دارم که ۲۰ سال آن در پستهای اجرایی ازجمله ۸ سال شهرداری منطقه یک تهران (به عنوان اولین شهردار زدن در جمهوری اسلامی)، حضور در بخش‌های مدیریتی شهرسازی و مدیریت شهری شهرداری تهران در سالهای اخیر و... بود و در کنار این مسئولیت‌ها همچنین در مرکز تربیت معلم نیز به تدریس مشغول هستم.

نوری سپس بخشی از اقدامات فرهنگی خود در مسئولیت‌های مختلف را تشریح کرد و افزود: من در دوران مسئولیت خود توانستم برخی ابزارهای سخت افزاری را در خدمت مراکز فرهنگی قرار دهم که از جمله آن، تأسیس موسسه فرهنگی اجتماعی قلم، تبدیل یگ گورستان متروکه به وسعت ۱۵ هزار متر مربع به فرهنگسرای خاوران (بزرگ‌ترین فرهنگسرای کشور)، تبدیل برخی پناهگاههای دوران جنگ به محیط فرهنگی، آموزش کاهش زباله‌ها و استفاده بهینه از آن‌ها و... بود.

اولین شهردار زن در دوران جمهوری اسلامی ایران در ادامه به دغدغه خودش در شهرداری تهران درخصوص «مردانه بودن محیط شهرداری تهران» اشاره کرد و گفت: من برای رفع این دغدغه تلاش کردم تا فضا را تلطیف کنم و در این راستا تعدادی از معاونین خود را از میان خانم‌ها انتخاب کردم؛ من فکر می‌کنم ما زنان در این سالهای پس از انقلاب برای بودن جنگیده‌ایم و البته مورد هجوم هم واقع شده‌ایم، اما خودمان هستیم که باید به فکر خودمان باشیم، زیرا هیچکس جز خودمان دلش برای ما نمی‌سوزد.

نوری با بیان اینکه دلیل عمده‌اش کاندیداتوری‌اش در انتخابات شوراهای چهارم، موضوع حضور زنان بوده است، تصریح کرد: شهرداری از لحاظ سازمانی وسیع و به اندازه چند وزارتخانه است. در زمان مدیریت من، ۱۵۷ مدیر عالی و میانی در شهرداری حضور داشت که تنها مدیران زن آن، فقط و من و مدیر امور زنان شهرداری بودیم. بنابراین علاقمندیم تا زنان حضور پررنگتری در شورا‌ها داشته باشند، اما متأسفانه تعدادی کمی از بانوان در انتخابات ثبت نام کردند و تعداد کمتری هم تایید صلاحیت شدند.

وی در پایان سخنان خود وعده داد که اگر عضو شورای اسلامی شهر تهران شود پیشنهاد انتخاب یک زن به عنوان شهردار تهران را می‌دهد تا سطوح کار زنان در شهرداری تهران ارتقاء یابد.

سپس فائزه دولتی؛ با تأکید بر اینکه زمینه برای حضور زنان در انتخابات باید فراهم شود، گفت: زنان نخبه و دارای سابقه، توان، تخصص و انگیزه می‌توانند ما را در رسیدن به اهداف خود کمک کنند. این زنان باید توانمندسازی شوند و مسئولیتهایی به آن‌ها سپرده شود.
دولتی تصریح کرد: باید نگاههای غلط به زنان برداشته شود تا روحیه خودباوری در میان آن‌ها پدیدار گردد.
وی توجه به زنان آسیب دیده، سلامت جسم و روان زنان، رشد کارآفرینی و درآمدزایی برای زنان سرپرست خانوار، توسعه فضاهای تفریحی زنان و دختران و... را به عنوان برنامه‌های مورد نظر خود در صورت حضور در شورای شهر مطرح کرد.

جوان‌ترین نامزد فهرست اصلاح طلبان تصریح کرد: امنیت زنان و تسهیل حضور آنان در اجتماع نیز باز ازجمله مسائلی است که مدیریت شهری می‌تواند در آن اثرگذار باشد، بازنگری در نور‌پردازی اماکن کم تردد و نقاط حاشیه‌ای شهر، تسهیل در افزایش ساعت خدمات دهی مراکز ورزشی و تفریحی ویژه بانوان و ساختن شهری با امنیت اجتماعی مطلوب برای زنان و دختران شهر تهران زمینه ساز ایجاد امنیت روانی در کل اعضای خانواده و سپس جامعه خواهد بود.

احمد مسجدجامعی نیز با نقد شیوه فعلی مدیریت شهر تهران، از «کمیت گرا» بودن آن به جای «کیفیت گرا» بودن آن انتقاد کرد و افزود: رویکردهای موجود عموما به ساخت پل‌ها، بزرگ‌ترین اتوبان‌های خاورمیانه و... توجه می‌کنند که این شیوه پاسخگو نیست، در حالی که کیفیت زندگی مولفه‌هایی چون امنیت، بهداشت، اوقات فراغت و... را شامل می‌شود و اکنون این بعد مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اصلاحات با اشاره به حضور رخشان بنی اعتماد در این نشست، گفت: «بانوی سینمای ایران» با آثاری که خلق کرده است چهره پنهان تهران را نشان داد و اگر در اخبار رسمی خبرهایی همچون افتتاح یک پل یا پارک بیان می‌شود، ایشان روی دیگر این شهر که پر از تلخی و تندی و زشتی است را نیز در آثار خود نمایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه بنی اعتماد چهره تهران را طوری نمایش می‌دهد که قابل دیدن باشد، ادامه داد: اگرصرفا نمایش چهره مثبت تهران و انتقال این پیام که ما هیچ مشکلی نداریم از حد بگذرد، قلب حقیقت صورت می‌گیرد که گاهی می‌تواند دروغ محسوب شود. بنابراین در صورت نادیده گرفتن واقعیات، کسی به فکر پیدا کردن راه حل برای مشکلات نمی‌افتد.

مسجدجامعی با بیان اینکه «دیو» در ادبیات ایران برخلاف ادبیات سایر ملل موجودی شاخ دار و... توصیف نشده است، به بیان اشعار کهن در این زمینه پرداخت و گفت: در اشعار قدیم ما دیو با معانی مختلفی از جمله «آدم بد» توصیف شده است که پهلوانان (افرادی که دارای آداب خاص سخن گفتن، مناظره و... بودند) با آن‌ها مبارزه می‌کردند. در نیایشهای باستانی ایران هم از مفاهیمی چون دروغ، جنگ و... به عنوان دیو یاد شده است.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: نگفتن بخشی از حقیقت هم کتمان حقیقت است؛ واقعیت این است که تهران چهره دیگری هم دارد که شهروندان تهرانی با مشکلات آن دست به گریبانند و کار ما در شورای شهر کشف و نشان دادن آن چهره است و این شورا در جلسات و برنامه‌های خود باید واقعیت موضوع را بطور کامل بیان کند و یکی از کسانی که در دوره فعلی شورا‌ها این کار را انجام داد خانم دکتر ابتکار بود که موضوعاتی همچون محیطزیست، پارازیت‌ها، آلودگی هوا، سلامت مردم و... را بطور جدی مورد پیگیری قرار می‌داد.

وی با اشاره به این تعبیر خانم فائزه دولتی (نامزد جوان اصلاح طلب در انتخابات شورای شهر) مبنی بر اینکه شهر امن شهری است که زنان در آن احساس امنیت کنند، ادامه داد: در واقع شهر سالم شهری است که زنان و کودکان هر کدام به سهم خود، در آن احساس امنیت داشته باشند. امروز وضعیت امنیت زنان در تهران مناسب نیست و حل این مساله یک نگاه زنانه می‌طلبد. البته من قائل به تفکیک جنسیتی نیستم، اما برخی فضا‌ها هست که فکر زنانه بیشتر در مورد آن تفکر و تأمل می‌کند و انشاء الله از ظرفیت خانم‌ها بتوانیم در اداره شهر استفاده کنیم.

مسجدجامعی در بخش پایانی سخنان خود گریزی به پیشینه شهر تهران اشاره کرد و با گلایه از کسانی که می‌خواهند حافظه تاریخی تهران پاک شود تا برخی تجربیات گذشته تکرار شود، گفت: وقتی روستای تهران تبدیل به ۱۱۴ شهر می‌شود، ۱۱۴ برج و بارو برای آن می‌سازند که روی هرکدام از آن‌ها یکی از آیات قرآن نوشته شده بود. همچنین فریدون آدمیت در کتاب «امیرکبیر و ایران» اشاره کرده است که مدرسه دارالفنون ۱۱۴ دانش آموز می‌پذیرفت و من هرچقدر تحقیق کردم به دلیل انتخاب این عدد و اینکه چرا مثلا ۱۰۰ یا ۱۱۰ دانش آموز پذیرش نمی‌کردند فکر کردم و دلیلی برای آن پیدا نکردم. اما نکته مهم در تأسیس تهران این است که بنیاد شهر تهران توسط یک زن گذاشته شد که شخصیت و خدمات اینبانوی تهرانی ناشناخته مانده است.

وی افزود: این خانم تحصیلکرده مکتب هرات و فرزند شاه اسماعیل صفوی و خواهر شاه طهماسب بود که با عنوان ترکی «سلطانم خانم» خطاب می‌شد. وی یک خوشنویس هم بود که برخی آثار وی اکنون در استانبول و با امضای خودش شناسایی شده است. اما نکته مهم این است که بر خلاف اینکه وقتی همه شهر‌ها تأسیس می‌شدند مسجدی ساخته می‌شد، سلطانم خانم مدرسه و حمام ساخت که شاید این بدلیل وجود چند مسجد قدیمی در تهران بوده باشد که یکی از آن‌ها متعلق به دوره تیموریان است.

مسجدجامعی یادآور شد: اینکه در آن زمان یک مدرسه در تهران ساخته می‌شود بدین معنی است که ظرفیت فرهنگی ساخت یک مدرسه یعنی معلم، شاگرد و... در تهران وجود داشته است. البته من هنوز نمی‌دانم که آن مدرسه زنانه بود یا مردانه؛ اما اینکه یک زن آن را می‌سازد از اهمیت بالایی برخوردار است.

عضو شورای شهر تهران گفت: حوزه دوم کار سلطانم خانم، خدمات عمومی یعنی ساخت «حمام» و «تکیه» خانم بود که البته کاربری تکیه در آن زمان، با حسینیه‌های امرزوی تفاوت داشت.

وی در پایان آرزو کرد که «از این سابقه برای حضور زنان در عرصه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی بهره گیری شود، زیرا بدون این فضا‌ها تهران شهر نخواهد بود، بلکه صرفا یک اجتماع است و فضاهای مدنی لازمه وجود یک شهر است».

نمایش کلیپی از سخنان و اقدامات احمد مسجدجامعی در دوره سوم شورای شهر تهران، بخش دیگر مراسم بود که مسجدجامعی پیش از پخش آن، از سازندگان آن تشکر کرد.

در پایان مراسم هم چند تن از بانوان هنرمند و فعال در تشکل‌های مدنی زنان سخنانی در خصوص دغدغه‌های خود بیان کردند.

رخشان بنی اعتماد در سخنان کوتاه خود با بیان اینکه فیلم ساز باید در فیلم‌هایش حرف خود را بزند، گفت: من چند سال است که تصمیم گرفته‌ام به خاطر شرایط غیر فرهنگی و تفکر غیر فرهنگی که بر حوزه فرهنگ  حاکم شده است من کار نمی کردم و به نوعی به خود تحریمی روی آورده ام 

زیبا اشراقی همسر زنده یاد قیصر امین‌پور، فاطمه آقاجری، لیلی رشیدی، احترام برومند، آناهید آباد، جمعی از اساتید دانشگاه، حقوقدانان، دانشجویان، خانواده‌های شهدا و ایثارگران و فعالان مدنی ازجمله حاضران در نشست زنان و شورا‌ها بودند.

انتخابات شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر