کد خبر: 8513 A

شمقدری در افتتاح جشنواره فیلم کوتاه تاکید کرد:

بازار‌ها، فستیوال‌ها حتی کانال‌های تلویزیون هم در اختیار ما نیست. سینمای ما و حتی سینمای اروپا و آسیای شرقی هم در حوزه محدودی هستند و باید با این مسئله مبارزه کرد.

 ایلنا: جواد شمقدری معتقد است که در طول 33 سال بعد از انقلاب اسلامی 100 کار گردان سینمای ایران  فقط فیلم اول ساخته اند و دیگر هیچ فیلمی نساخته اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ جواد شمقدری(رئیس سازمان سینمایی) که در مراسم افتتاحیه  بیست و نهمین دوره  جشنواره فیلم کوتاه تهران سخن می گفت؛ با اشاره وضعیت امروز سینما در دنیا گفت: این اتفاق امروز  که صاحبان سینما در دنیا سینما را به انحصار خود در آورده‌اند امر بدیهی است. جریان یک طرفه فرهنگی بر ابزار سینما و رسانه تسلط دارد. ظرفیت‌های پخش فیلم در اختیار هالیوود و آمریکاست آن‌ها با این ابزار فرهنگ و هویت دیگر کشور‌ها را تحریف می‌کنند، آینده مورد نظرشان را القا می‌کنند و مدلی از سبک زندگی را ارائه می‌دهند که حتی اگر خوب هم باشد ولی متعلق به فرهنگ آمریکایی است.

شمقدری ادامه داد: بازار‌ها، فستیوال‌ها حتی کانال‌های تلویزیون هم در اختیار ما نیست، سینمای ما و حتی سینمای اروپا و آسیای شرقی هم در حوزه محدودی هستند و  باید با این مسئله مبارزه کرد و یکی از راه‌هایی که می‌شود مبارزه کرد فیلم کوتاه است. فیلم کوتاه پل امن و عمومی برای ارتباط به همه کشوره است. فیلم کوتاه آرمان‌ها و ارزش‌ها را بیان می‌کند از طرفی سرمایه‌گذاری، بودجه و امکانات کمتری می‌خواهد و این باعث می‌شود که معتقد باشم فیلم کوتاه عرصه حضور جوانان است.
شمقدری  با اشاره به اهمیت فیلم کوتاه گفت: فیلمسازان کوتاه نباید عجول باشند و فکر نکنند بعد از یک یا دو کار کوتاه به پختگی لازم برای ساختن فیلم بلند رسیدند. زیرا  کسانی که چنین تصوری دارند خیلی سریع ممکن است با شکست مواجه شوند همانطور که  ۱۰۰ نفر کارگردان در این ۳۳ سال پس از ساختن اولین فیلم بلندشان از صحنه سینما به طور کامل محو شدند.
وی تاکید کرد: همان‌گونه که نسل او تلاش کردند تا جایگاه سینمای ایران بالا رود نسل جدید هم تلاش کنند تا چندین برابر نسل گذشته به سینمای ایران کمک کنند.

هاشم میرزاخانی(مدیر عامل انجمن سینمایی جوانان ایران) نیز پس از خواندن پیام رئیس جمهور گفت:شروع به كار جشنواره بیست و نهم دقیقا پس از اختتامیه جشنواره بیست و هشتم آغاز شد. در حال حاضر ایران یكی از قطب‌های بزرگ جهان در زمینه فیلم كوتاه است و به گفته او در سه مقوله مهم اتفاقات بسیار خوشایندی افتاده كه باعث شده سینمای كوتاه ایران در سطح بالایی از استانداردهای جهانی قرار گیرد.

 وی ادامه داد: مقوله اول آموزش و پرورش جوانان فیلم كوتاه‌ساز بوده كه اولین جشنواره فیلم اولی‌ها ماحصل آن بوده است. در این جشنواره فارغ‌التحصیلان انجمن سینمای جوانان ایران كه حدود 500 نفر می‌شدند آثار بسیار خوبی برای جشنواره خلق كردند كه این آثار مدیون همكاری‌ها و پیگیری‌های مداوم حوزه معاونت آموزشی و فرهنگی این انجمن بوده است. مقوله دوم سطح تولیدات بوده است.


میرزاخانی تاكید کرد: سطح تولیدات آنقدر بالا بوده كه از همین جا از جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی درخواست می‌كنم حتما تا جایی كه می‌شود در زمینه اكران فیلم‌ها به آنها كمك كند.


عرضه فیلم كوتاه هم سومین مقوله‌ای بوده كه به قول دبیر جشنواره كمك بسیار زیادی به رشد و بالا آوردن سطح كیفیت فیلم كوتاه در ایران كرده است. برگزاری فستیوال‌های مختلف منطقه‌ای، فصلی و استانی باعث شده جوانان به شدت انگیزه پیدا كنند كه آثار كوتاه بسازند و این انگیزه بالا حجم عظیمی از تولید آثار را به همراه داشته به اندازه‌ای كه تمام سینماهای ایران هم در اختیار فیلم كوتاه قرار گیرد باز هم اكران به همه آنها نخواهد رسید.


برای این مسئله هم از محمدرضا عباسیان مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری درخواست كرد كه از تمام ظرفیت‌های موجود برای عرضه فیلم‌های كوتاه دریغ نكنند.
تقدیر از 36 فیلمساز به بهانه بخش بهترین بهترین ها و تقدیر از طهماسب صلح جو از دیگر بخشهای مراسم افتتاحیه بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر