کد خبر: 85397 A

به گفته مهرداد اسکویی با اینکه موضوع جشنواره فیلم کار کلی است و درطول تاریخ سینمای ایران فیلم‌های متعددی با این مضمون ساخته شده؛ اما با نگرش نو می‌توان زمینه ساخت فیلم‌هایی با این موضوع فراهم کرد و برپایی جشنواره‌ای با این موضوع اتفاق مهمی در سینمای ایران به شمار می‌رود.

ایلنا: مهرداد اسکویی مستندساز گفت: برگزاری جشنواره های متنوع با مضامین مختلف به خصوص در حوزه سینما ایرادی ندارد اما مشکل برگزاری چنین جشنواره‌های به هسته اصلی شکل گیری این جشنواره‌ها بازمی‌گردد.

به گزارش ایلنا به نقل از ستاد خبری نخستین جشنواره فیلم کار وی ادامه داد: باید مسئولان امر درابتدا توجه داشته باشند که فیلمسازان ما چقدر امکانات برای تولید اثردارند و آیا شرایط اکران مناسب برای همه آثار وجود دارد؟ درسیاست‌گذاری‌های مسئولان سینمای ساخت و حمایت برای نمایش فیلم‌های کوتاه کم است و این موارد منوط به مضامین خاص می‌شود.

این مستندساز تاکید کرد: در سال‌های گذشته فیلمسازان فیلم‌های کوتاه- مستند به صورت کاملا خصوصی با بودجه شخصی خود فیلم می‌ساختند اما در این سال‌ها این شکل از کار به دلیل شرایط اقتصادی مقدور نیست. تلویزیون نیز در موارد محدودی با مستند ساز همکاری می‌کند.

کارگردان مستند"آخرین روزهای زمستان" بیان کرد: مشکل فیلمسازان ما برگزاری جشنواره‌های موضوعی متنوع در طول سال نیست مشکل زمانی ایجاد می‌شود که جشنواره‌هایی مثل جشنواره "فیلم کوتاه تهران" و "رویش" سال‌ها با یک سیاست برگزار می‌شوند این در حالی است که ما بضاعت زیادی برای پرداختن به مضامین مختلف داریم.

این کارگردان یکی از نیازهای اساسی در برگزاری جشنواره‌های موضوعی در حوزه فیلم‌های مستند و کوتاه را تمرکز درساخت این آثاردانست و افزود: تعداد فیلمسازان جوان و پیشکسوت مستند- فیلم کوتاه زیاد نیست با ایجاد یک فضای متمرکز و بودجه مشخص می‌توان آثارمطلوبی در این حوزه در مضمامین مختلف تولید کرد.

اسکویی موضوع کار را در برگزاری نخستین جشنواره فیلم"کار" کلی دانست و گفت: کار از جمله مباحثی است که از مناظر مختلف می‌توان به آن پرداخت. مضمون بسیاری از فیلم‌های مهم تاریخ سینما نیز در ارتباط با اشتغال، بیکاری و حقوق کارگران است. فیلمسازان جوان به پشتوانه استعداد و خلاقیت‌های شخصی خود می‌توانند آثار متفاوت و جذابی را در این موضوع تولید کنند.

وی ادامه داد: نوع سیاست‌گذاری، نگاه و موضوعات موردنظر مسئولان برگزاری جشنواره فیلم کارباید از تنوعی برخوردارباشد تا به پشتوانه این نگاه جامع بتوان درانتخاب و داوری آثارودر نهایت آثاربه نمایش گذاشته شده درجشنواره شاهد تنوع باشیم. این موضوع باعث اجماع در مخاطبین جشنواره می‌شود، تعداد شرکت کنندگان و مخاطبین یک جشنواره کیفیت نهایی در برگزاری آن را مشخص می‌کند.

این مستند سازدر پایان گفت: شرکت درنخستین جشنواره فیلم"کار" را به شاگردان و دوستانم توصیه می‌کنم و خودم نیز با یک فیلم در جشنواره شرکت می‌کنم.

جشنواره فیلم کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر