کد خبر: 85495 A

موش‌ها هم صاحب سایت شدند!

شهر موشها مادر کلاه قرمزی است /نمی‌توانیم خودمان بی‌تدبیر باشیم بعد از رئیس جمهور بخواهیم با تدبیر عمل کند/صدا و سیما عروسک‌های مدرسه موش‌ها و خونه مادربزرگه را نابود کرده است.

ایلنا: نشست خبری فیلم سینمایی شهر موش‌های 2 ظهر امروز(9 تیرماه) با حضور مرضیه برومند(کارگردان)، منیژه حکمت و علی سرتیپی(تهیه‌کننده) و محسن شاه ابراهیمی(طراح صحنه) در موزه قصر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، برومند؛ کارگردان فیلم سینمایی شهر موش‌های 2 با اشاره به خاطراتی که از این فیلم دارد، گفت: سال 60 مجموعه مدرسه موش‌ها ساخته شد و سال 63 شهر موش‌ها ساخته شد. من خاطرات زیادی با این دو مجموعه دارم.

وی ادامه داد: شهر موش‌ها در زمان ساخت خود با استقبال خوبی مواجه شد و فروش خوبی کرد اما من از این فروش سودی ندیدم و باید میزان فروش آن را از فارابی پرسید.

برومند افزود: شهر موش‌ها در زمان خود یک نوع سینمای کودک را که سینمای مفرح و شاد بود راه‌اندازی کرد و باعث شد کودکان زیادی به سینما بیایند.

برومند با اشاره به روند ساخت فیلم شهر موش‌های 2 گفت: در شهر موش‌های جدید کاراکترهای سابق وجود دارند و کارکترهای جدید نیز با قیافه جدید حضور پیدا می‌کنند.

وی درباره حضور صداپیشگان اولین قسمت ف.لم شهر موش‌ها در سری دوم گفت: با کمال میل از همه دعوت می‌کنم که بیایند و کمک کنند تا بتوانیم روزهای گذشته را تکرار کنیم.

وی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در حفظ و نگهداری عروسک‌ها و دکورهای سریال‌های مختلف گفت: در زمان ساخت مدرسه موش‌ها و شهر موش‌ها بیش از 200 عروسک را تحویل صدا و سیما دادیم و من فقط یک عروسک را که به عنوان بدل کپل استفاده می‌شد نگه داشتم. زمانی که موزه سینما قصد داشت این عروسک‌ها را برای نگهداری بگیرد؛ هیچ کدام از آنها وجود نداشت و فقط تنها عروسکی که من نگه داشته بودم؛ موجود بود.

برومند ادامه داد: بعد از پیگیری‌ها مشخص شد که عروسک‌ها در شهرک غزالی از بین رفته است و تکه پاره شده است. این سرنوشت برای عروسک‌های مجموعه خانه مادربزرگ نیز رخ داد و عروسک‌های آن مجموعه در صدا و سیما پوسید.

برومند با اشاره به نگارش فیلمنامه این فیلم به همراه فرهاد توحیدی گفت: از زمان نوشتن فیلمنامه به دنبال آن بودیم که اثری بسازیم که پاسخگوی مخاطبان باشیم اما باید بگویم ما اصلا قصد رقابت با رقبای خارجی را نداریم و قصد نداریم که حتی کار آنها را کپی کنیم.

وی ادامه داد: در این فیلم تا آنجا که امکان داشته باشد از تکنولوژی روایت رئال استفاده می‌کنیم اما اگر نیاز باشد و کار زنده نتوانیم انجام دهیم حتما ازسی جی آی استفاده می‌کنیم.

برومند در پاسخ به این سوال که آیا شهر موش‌ها را رقیبی برای کلاه قرمزی می‌داند یا خیر گفت: به نظر من شهر موش‌ها در سینما مادر کلاه قرمزی است و رقیب آن نیست. من معتقدم کلاه قرمزی همچنان باید وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: نباید ما از یک موضوع و سوژه به گونه‌ای استفاده کنیم که انگار داریم درجا می‌زنیم بلکه باید به سمتی حرکت کنیم که کار ما رشد کند و فقط این نباشد که با یک خاطره مخاطب را نگه داریم.

برومند ادامه داد: فیلم ما برای بچه‌ها است و امیدوارم که بچه‌ها خوششان بیاید. من همیشه سعی کردم مانند یک مادر از حقوق همه در عالم فرهنگ دفاع کنم و امروز نیز هیچ فردی جای دیگری را نمی‌گیرد زیرا ما آنقدر به کالای فرهنگی نیاز داریم که هرچقدر تولید کنیم باز هم کم است.

برومند با اشاره به اینکه به تلویزیون بیشتر از سینما علاقه دارد، گفت: من زیاد حال و هوای سینما را دوست ندارم و آن را نمی‌شناسم اما تلویزیون را بیشتر دوست دارم هرچقدر دوستان درباره سینما به من می‌گویند. من متوجه نمی‌شوم که بعضی رفتارها چرا رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: در سینما وقتی یک کار سختی شروع می‌شود به جای آنکه برای پیشبرد آن کمک شود اهالی سینما دائم آیه یاس و صحبت‌های منفی می‌کنند و انگار همه آرزوی دعوا در یک پروژه و به نتیجه نرسیدن آن را دارند.

برومند ادامه داد: متاسفانه جامعه فرهنگی ما دچار ضعف‌های اخلاقی بی‌شمار است که بعضی از آنها به مسائل مالی بازمی‌گردد اما من معتقدم که پول آنقدر ارزش ندارد که ما دوستی‌های خود را فدای آن کنیم.

برومند با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و آغاز دوره جدید گفت: خانواده سینما امروز باید یک نگاه دیگر به خود بکند زیرا ما امروز وارد یک دوره جدید شده‌ایم. نمی‌توان از رئیس جمهورمان توقع داشته باشیم که با تدبیر رفتار کند اما خودمان در یک فضای نادرست بی‌تدبیر رفتار کنیم.

منیژه حکمت تهیه کننده فیلم نیز گفت: من سال‌ها دنبال این بودم که یک کار کودک خوب تهیه و تولید کنم و به دنبال آن بودم که با ساخت یک فیلم سه نسل را در کنار هم بنشانم.

وی ادامه داد: من در این فیلم تمام تجربه 50 ساله خود را گذاشته‌ام اما باید بگویم که هیچ مدیر فرهنگی از ما حمایت نکرد و حتی نامه ما را در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بدون جواب گذاشتند در این میان فقط ناجی هنر بود که سوله‌ای که ما نیاز داشتیم در اختیار ما قرار داد.

حکمت افزود: در ساخت این فیلم بیش از صد نفر از عوامل حرفه‌ای سینما با ما همکاری دارند و فیلم شهریور ماه کلید زده می‌شود. فکر می‌کنم برای نوروز سال آینده اکران شود.

حکمت ادامه داد: این پروژه فقط یک فیلم سینمایی نیست بلکه همزمان با اکران فیلم یک اتفاق مهمی نیز خواهد افتاد و آن این است که عروسک‌های فیلم وارد بازار می‌شود.

وی با انتقاد از هزینه‌های بالای ساخت فیلم گفت: متاسفانه این گرانی و تورم دامن سینما را نیز گرفته است و هر روز زیاد می‌شود به همین دلیل ما هر روز مجبوریم برآورد جدید بنویسیم از مدیران فرهنگی می‌خواهم که یک نگاهی هم به فیلم کودک داشته باشند.

حکمت ادامه داد: این فیلم در بخش خصوصی ساخته می‌شود و هرچند مدیران امروز به آن کمک نمی‌کنند اما امیدوارم زمانی که ساخته شد و موفق شد مدیران دولتی آن را مال خود نکنند.

علی سرتیپی تهیه کننده دیگر این فیلم نیز گفت: فیلم شهر موش‌ها اولین فیلم بزرگ و گران قیمت در بخش خصوصی است که 7 ماه است در مرحله پیش تولید قرار دارد هزینه‌های این فیلم بسیار بالا است اما همین که مرضیه برومند بعد از 30 سال پذیرفت قسمت دوم را بسازد بسیار خوب و قابل تقدیر است.

محسن شاه ابراهیمی طراح صحنه و لباس این فیلم نیز گفت: برای طراحی این فیلم کار بسیار بزرگی انجام گرفته و قرار است یک شهرک عروسکی به متراژ 1500 متر مربع ساخته شود که در نوع خود بی‌نظیر است.

در این نشست که با طراحی ویژه‌ای همراه بود؛ هنرمندانی همچون بهرام شاه محمدلو، آزاده پورمختار، هنگامه مفید، همایون اسعدیان، مرتضی احمدی، فرهاد توحیدی حضور داشتند. اجرای این برنامه را دو عروسک فیلم شهر موش‌ها برعهده داشتند و در پایان آن گروه پالت بخش‌هایی از موسیقی فیلم شهر موش‌ها و خانه مادربزرگ را اجرا کرد همچنین سایت موشنا راه‌اندازی شد.

مرضیه برومند علی سر تیپی شهر موشها2 منیژه حکمت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر