کد خبر: 8636 A

سرو صالحی:

"خسرو صالحی" نویسندۀ فیلمنامۀ موزیکال عروسکی "گورداله" در خصوص شکل گیری و مراحل نگارش این اثر میگوید: در نگارش فیلمنامۀ "گورداله " به روایت اصلی قصه وفادار بودیم و سعی داشتیم تا این افسانه را همانگونه که نسل به نسل روایت شده به تصویر بکشیم.

 به گزارش ایلنا وی درخصوص نگارش این فیلمنامه که بصورت مشترک با کارگردان نوشته شده می گوید:دغدغۀ اصلی من از سالها پیش قصه ها و افسانه های ایرانی بوده و ماحصل آن نیز چاپ آثاری چون باغهای بلورین خیال، جمع آوری روایت های داستان خاله سوسکه در ایران و جهان،افسانه های مارو افسانه های سرزمین من را که قصۀ "گورداله"نیز در آن نوشته شده می باشد.و در نگارش افسانۀ گورداله تلاش کردیم در عین حال که به جاذبه های بصری برای ساخت فیلم توجه داشته باشیم اما به شاکلۀ اصلی روایت خدشه ای وارد نشود.

صالحی که نگارش فیلمنامۀ"خاله سوسکه" را نیز بر عهده داشته است در خصوص داستان "گورداله" می گوید: گورداله با تلفظ صحیح یک قصۀ کاملا ایرانی دارد که در خیلی از مناطق ایران با همین نام روایت شده است و بخصوص در استان های لرستان، مرکزی و آذربایجان شهرت زیادی دارد،گورداله پسر بچۀ شیطان و با هوشی است که در Gourdaleh

طول روایت تلاش میکند خود و خانواده اش را از شرنقشۀ پلید عمه غوله نجات بدهد.

وی در ادامه می گوید:هدف ما از ساخت این سینمایی موزیکال در عین مفرح بودن، ایجاد بستری در جهت احیاء فرهنگ ایرانی، آداب و رسوم، غذاهای ایرانی و... بود که روبه فراموشی است و تلاش کردیم تا درعین حال که قصه را به زمان و مکان و جغرافیای خاصی از ایران نسبت ندهیم اما فضای اصیل و کهن ایرانی را در آن یادآور شویم.

این فیلمنامه نویس با تاکید براهمیت حفظ ضرب المثل های ایرانی افزود:یکی از دغدغه های من در نگارش "گورداله" گنجاندن ضرب المثل های ایرانی بود که در موقعیت های مختلف از زبان کاراکتر ها گفته میشود، ضرب المثل هایی که رو به فراموشی است و میتواند معانی آموزنده ای در خود داشته باشد.

وی در ادامه عنوان کرد:کل داستان گورداله در چند صفحه خلاصه میشد و چند شخصیت اصلی داشت که همه حول محورگورداله می چرخید ولی در فیلمنامه حدود 11 کاراکتر اصلی خلق شدند و برایشان نامهایی همچون قازقول، طوقی،ذیقی، چغر،طاووس و...انتخاب شد و همچنین دو کبوتر به عنوان راوی و یک الاغ که در طول داستان نمایندۀ غول در داستان خواهد بود را در قصه گنجاندیم.

گفتنی است فیلم سینمایی موزیکال عروسکی "گورداله"به تهیه کنندگی و کارگردانی"نادره ترکمانی"این روزها برای حضور در جشنوارۀ فیلم کودک اصفهان آماده میشود.

عوامل و دست اندر کاران:
تهیه‌كننده و كارگردان: نادره تركمانی، نویسندگان فیلمنامه خسرو صالحی، نادره ترکمانی، مجری طرح و مدیر تولید: حسن مصطفوی، مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری، طراح صحنه و دكور: رامین عاشوری، مدیرصدابرداری: بابك بنی‌اردلان، برنامه‌ریز و دستیار اول كارگردان: سهیل بیرقی، منشی‌صحنه:یاسمن‌ كفایتی، صداگذاری:حسین ابوالصدق، مدیر دوبلاژ:محمد رضا علیمردانی، تدوین: شاهین یارمحمدی، آهنگساز: بهنود یخچالی، عروسك‌گردانها: مهرداد محتشمی، بهرام بهبهانی، عیسی یوسفی‌‌پور، مهرنوش شریعتی و....، عكاس: مریم تخت‌كشیان، جلوه‌های‌ ویژه(كامپیوتری):مجید یوسف‌زاده، مدیر تداركات:منصور غضنفری، مدیر مالی ابراهیم تفرشی، مدیر روابط عمومی:منصوره بسمل

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر