کد خبر: 94520 A

پوران درخشنده:

آموزش و پرورش یعنی اینکه معلمی شغل نیست و اگر معلمی کار خود را شغل ببیند وضع ما خراب می‌شود معلمی عشق است و باید یک معلم با عشق کار کند.

ایلنا: نشست خبری فیلم سینمایی هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زدند با حضور کارگردان، بازیگران و گروهی از عوامل فیلم ظهر امروز(14 مرداد) در بیناد سینمایی فارابی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، پوران درخشنده(کارگردان فیلم سینمایی هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زدند) در نشست خبری این فیلم با اشاره به نقش امروز رسانه‌ها در جامعه گفت: نقش امروز رسانه‌ها و خبرنگاران در ارتقا فرهنگ جامعه و به خصوص سینما نقش مهمی است و امروز این رسانه‌ها هستند که ارتباط دوجانبه بین سینما و مردم را برقرار می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه همیشه فیلمش را برای مخاطب ساخته است، گفت: من همیش عاشق مردم بودم و هستم زیرا معتقدم این مردم به موقع از آن حرف و موضوعی که باید دفاع شود دفاع می‌کنند و همیشه خودم را محق دانستم که از زبان آن‌ها صحبت کنم.
درخشنده با ایشان تجربه خود در همکاری با عوامل ساخت این فیلم گفت: هر کاری که ساخته می‌شود یک گروه کاری پشت آن قرار دارد اما یک اثر زمانی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند که در ابتدا دغدغه‌سازندگان آن باشد و آن‌ها ابتدا اثر را برای خود باورپذیر باشد زیرا سینمای یک کارجمعی است و اگر عشق نباشد و تبدیل به شغل شود نمی‌تواند موفق باشد.
کارگردان فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زدند؛ ادامه داد: موضوع فیلم من اصلا قصاص قانونی نیست و یا من هرگز نخواستم قصاص را زیر سوال ببرم بلکه موضوع فیلم من قصاص اجتماعی است اینکه جامعه و خانواده باید به دلیل اینکه به وظایفش آشنا نیست و عمل نمی‌کند قصاص شود.
وی ادامه داد: خانواده فقط وظیفه فرزندآوری را ندارد بلکه مهم‌تر از فرزندآوری این است که ما چقدر به فرزندانمان توجه می‌کنیم و چقدر به آن‌ها اجازه صحبت کردن یا گرفتن حق خودشان را می‌دهیم. خطر بزرگ برای جامعه ما امروز این است که به جای صحبت کردن و حرف زدن درباره مسائل به سمت پنهان کردن برویم.
وی افزود: موضوع فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زدند یک موضوع جهانی و بین المللی است اما در جوامع دیگر درباره این موضوع به راحتی صحبت می‌شود ولی در کشور ما به بهانه حفظ آبرو سعی می‌شود که روی این موضوع سرپوش گذاشته شود.
کارگردان فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زدند با انتقاد از نظام آموزشی گفت: در آموزش و پرورش کلمه پرورش در کنار آموزش آمده است یعنی اینکه ما باید به این امر به اندازه آموزش توجه داشته باشیم آموزش و پرورش یعنی اینکه معلمی شغل نیست و اگر معلمی کار خود را شغل ببیند وضع ما خراب می‌شود معلمی عشق است و باید یک معلم با عشق کار کند.
وی ادامه داد: اینکه یک معلمی در سر کلاس فقط درس بدهد و دانش آموزان بنویسند فایده‌ای ندارد بلکه معلم باید به بحث پرورش کلاس نیز توجه کند و به طو مثال دقت کند که چرا در سر کلاس وی یک دانش آموز گوشه گیر شده است.
درخشنده افزود: ما وظیفه داریم به آینده فکر کنیم و آینده ما بچه‌های ما هستند که آینده سازان فردای ما هستند.
درخشنده با اشاره به همکاری خود با شهاب حسینی در این فیلم گفت: شهاب حسینی یکی از افتخارات سینما است و وی جدا از آنکه بازیگر خوبی باشد انسان خوب و دوست داشتنی است که من او را مانند خسرو شکیبایی در سینما قبول دارم.
طناز طباطبایی بازیگر دیگر این فیلم نیز گفت: ما سیمرغ‌هایمان را در جشنواره فیلم فجر از نگاه بلورین مردم گرفتیم و بازخوردهای آن‌ها بسیار لذت بخش بود.
وی با اشاره به پیام و داستان فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زدند، گفت: حرفی که ما در فیلم زدیم و مساله‌ای که ما اعلام کردیم حرفی بود که بسیاری از مردم مخصوصا زنان جامعه ما نمی‌توانستند و یا نمی‌خواستند که بگویند و یا اینکه جرات گفتن آن را نداشتند لذا گفتن این حرف در فیلم یک اتفاق بزرگ است.
شهاب حسینی بازیگر فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زدند نیز گفت: من از مریدان تفکر پوران درخشنده هستم و جایگاه فیلمسازی ایشان برای من بسیار محترم است و آنچه که ما در این فیلم انجام دادیم نمونه کاملی از تجربه یک کار گروهی است.
وی با اشاره به وضعیت سینما در ایران افزود: ‌سینما یک صنعت وارداتی است که به ایران آمده است و زبان آن زبان جهانی است ما نیز اگر می‌خواهیم حرفی بزنیم باید خصایص جهانی بودن را رعایت کنیم.
حسینی با تاکید براینکه در سینمای دنیا مخاطب مهم است، گفت: مخاطب در همه جای دنیا در راس هرم قرار دارد اما متاسفانه گروهی در ایران این امر را قبول ندارند و حتی هرم را نیز وارونه تصور می‌کنند در حالی که مخاطب امروز و به خصوص مخاطب ایرانی حرفه‌ای و نکته بین شده است و دیگر سینما را یک تفریح نمی‌داند بلکه برایش یک دغدغه است.
حسینی با تقدیر از تلاش‌های درخشنده در ساخت فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زدند امروز ما از بعضی بزرگان سینما توقعاتی داریم که برآورده نمی‌شود اما فیلم خانم درخشنده به نظر من یکی از بهترین فیلم‌های وی است و آن را می‌توان در بین سه اثر بر‌تر پوران درخشنده قرار داد.
وی با اشاره به بازی طناز طباطبایی گفت: به نظر من طناز طباطبایی می‌تواند جایگزین مناسبی برای سوسن تسلیمی باشد.
از نکات جالب این نشست این بود که مجری برنامه طی جمله‌ای گفت: از مسئولین می‌خواهیم که در خانه سینما را باز کنند زیرا امروز هنرمندان و مردم پشت این در نشسته‌اند.

شهاب حسینی پوران درخشنده هیس دختر ها فریاد نمی زنند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر