کد خبر: 1430 A

رادیو تلاوت پس از ماه مبارک رمضان نیز به طور دائمی به کار خود ادامه می‌دهد.

ایلنا: محمدرضاگلی‌زاده مدیر رادیو تلاوت گفت: رادیو تلاوت، رسانه‌ای شنیداری است که به منظور بهرمندی بیشتر علاقمندان از تلاوت قرآن کریم به تولید، تامین و پخش تلاوت‌های ناب از قاریان برجسته ایرانی و غیرایرانی می‌پردازد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی رادیو قرآن، وی ادامه داد: رادیو تلاوت هدیه رسانه ملی در رمضان المبارک ۱۴۳۳ به مشتاقان قرآنی از شب اول ماه مبارک رمضان آغاز به کار کرد و در طول شبانه روز به پخش انواع تلاوت‌های ناب، دلنشین و ترتیل پرداخت که به پاس استقبال فراوان مخاطبان پس از ماه مبارک رمضان درحال حاضر به مدت شش ساعت از ساعت ۱۸ الی ۲۴ این رادیو ادامه دارد تا شرایط برای پخش سراسری آن ایجاد شود.

گلی‌زاده با اشاره به اینکه قرآن، نام کتاب آسمانی ما مسلمانان است که ۶۶ بار در این کتاب آسمانی بدان اشاره شده است بیان داشت: قرآن از ریشه قراء به معنای قرائت و خواندن است و هم به معنای جمع کردن است و در دین مبین اسلام، ثواب و اجر زیادی برای تلاوت قرآن لحاظ شده و قدر فضیلت آن در فهم نمی‌گنجد و احادیث در فضیلت قرائت و تلاوت قرآن بی‌حدو حصر است از حضرت رسول اکرم (ص) روایت شده است «قرآن بعد از خداوند متعال، بر‌ترین چیزهاست» و نیز فرموده‌اند: «هیچ شفیعی در روز قیامت بلندمرتبهتر از قرآن نیست» و به راستی که در گذر از دلمشغولی‌های دنیا، دل‌ها زنگ می‌زند چنان که آهن زنگ می‌زند و جلای آن تلاوت قرآن است. پیامبر اعظم (ص) در جایی دیگر فرموند: تلاوت قرآن نور و مایه برکت و سلامت روزی است.
وی راه‌های انس با قرآن رابه پنج بخش تخصصی تقسیم کرد و گفت: برای انس با قرآن، پنج عنوان «قرائت»، «تلاوت»، «ترتیل»، «استماع و انصات» و «تدبر» در قرآن آمده است وگفتنی است تلاوت به شیوه امروزی در صدر اسلام و سالهای پس از آن و تا دو قرن پیش وجود نداشته است بلکه این روش طی یک فرایند تکاملی، مراحل تکوین و تطور خود را پشت سر گذاشته و پس از سالیان متمادی بدین شیوه و شکل، به نسل‌های امروزی منتقل شده است. یعنی تلاوت قرآن در مراحل مختلف سیر تکاملی خود، از عوامل گوناگون تأثیر گرفته است.
مدیر رادیو تلاوت در تعریف تلاوت و تفاوت‌های آن با قرائت قرآن کریم گفت: مفسران تلاوت را به معنی خواندن و برگرفته از معنای اصلی آن (در پی آمدن) دانسته‌اند، به عبارتی دیگر تلاوت قرآن متابعت از قرآن در قرائت و دنبال کردن معانی و پیروی در عمل می‌باشدوهنر تلاوت یعنی القاء مفاهیم عمیق قرآنی با استفاده از ابزار لحن، موسیقی و تجوید و شفافیت و درک عمیق مفاهیم قرآنی که همه این‌ها بدون داشتن اخلاق قرآنی که از لوازم آن معنویت و فروتنی و تواضع است، می‌سر نمی‌شود.
وی افزود: قرائت در لغت به معنی خواندن است و در بیان اساتید تجوید به خواندن صورت ظاهر آیات گفته می‌شود ولی تلاوت هم به صورت ظاهر خواندن گفته می‌شود و هم در موردی به کار می‌رود که شخص ضمن تلاوت کلام الهی به معانی و مفاهیم و مصادیق و اوامر و نواهی آن نیز توجه دارد آن چنان که گویی آیات در‌‌ همان لحظه بر او نازل می‌شود.

گلی‌زاده در رابطه با مخاطبین این رادیو گفت: مخاطبین رادیوتلاوت عموم مردم هستند از جمله کسانی که مشتاق شنیدن تلاوتهای گوناگون هستند و از آن حظ معنوی می‌برند ویا کسانی که قرآن را به صورت ترتیل دنبال می‌کنند و در پی ختم قرآن هستند از شنوندگان رادیو تلاوت هستند.
وی کسانی که همراه با شنیدن قرآن به معانی و مفاهیم آن توجه خاص دارند را از دیگر شنوندگان رادیو تلاوت عنوان کرد و ادامه داد: آن کسانی که از شنیدن قرآن در پی آموزش و یادگیری قرآن هستند نیز به رادیو تلاوت گوش می‌دهند.

گلی‌زاده هدف از راه اندازی و ادامه کار رادیو تلاوت را ترویج فرهنگ قرآن خوانی در بین عموم مردم بخصوص جوانان بیان کرد و گفت: زمینه سازی برای بهرمندی از طراوت تلاوت و حظ معنوی آن، حفظ آیات قرآن و بهرمندی از آن در زندگی روزمره از اهداف راه اندازی رادیوتلاوت است.
وی توجه به نیاز و ذائقه مخاطب و همچنین پاسخگویی به نظرات و نیازمخاطبان و توجه به ذائقه مخاطبان که عده‌ای تنها مشتاق شنیدن تلاوت‌های دلنشین و زیبا هستند را از راهبردهای رادیو تلاوت دانست و گفت: توجه به درخواست تلاوتهای خاص با صدای قاریان خاص یا تلاوت آیات موضوعی، هریک در مخاطب آفرینی نقش بسزایی دارند.
مدیرگروه تلاوت، فضاسازی برای انس با قرآن را از دیگرراهبردهای رادیو تلاوت عنوان کردو افزود: تولید و پخش تلاوتهای زیبا و ناب با کیفیت عالی از قاریان مشهور (ایرانی و غیرایرانی) در انس و الفت مخاطبان با قرآن تاثیر فراوانی دارد وتولید و پخش ترتیل و تحقیق در ختم قرآن و مانوس نمودن مخاطبان با قرآن نیز نقش موثری دارد.
آشنا نمودن با فنون قرائت و تلاوت از دیگر راهبردهایی است که گلی‌زاده در پیشبرد برنامه‌های رادیو تلاوت مهم دانست و گفت: تولید و پخش تلاوت، ترتیل، تحقیق از قاریان به نام جهان اسلام (ایرانی و غیرایرانی) در آشناسازی با سبک‌های خاص تلاوت و فن قرائت به مشتاقان قرآن و جوانان کمک شایانی خواهد کرد.
گلی‌زاده مدیر رادیو تلاوت این شبکه رادیویی را فرصت بسیار ارزشمندی برای مردم عنوان کرد و تصریح کرد: رادیو تلاوت برای همراهی با قاریان و توجه بیشتر به مفاهیم و آموزه‌های قرآنی فرصت مغتنمی است تا شتوندگان ازکلام الهی بهره‌مند شوند.
 رادیو تلاوت کانال رادیویی دوم رادیو قرآن است که روی موج FM ردیف ۵/۱۰۱ مگاهرتز پخش می‌شود و پس از ماه مبارک رمضان از ساعت۱۸ به مدت ۶ساعت قابل دریافت است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر