کد خبر: 1434 A

برنامه «پرسش آزاد» روزشنبه ۴شهریورماه به این سوال که چرا خداوند تورات و انجیل را همانند قرآن از تحریف حفظ نکرد پاسخ می‌دهد.

ایلنا: یکی از سوالات مهمی که در خصوص تحریف ناپذیری قرآن به وجود می‌آید این است که مگر تورات و انجیل کتاب آسمانی نبوده‌اند پس چرا مانند قرآن از تحریف حفظ نشده‌اند؟ به همین دلیل در برنامه «پرسش آزاد» روز شنبه۴شهریورماه «الیاس کلانتری» کار‌شناس برنامه این پرسش بررسی کرده و پاسخ می‌گوید.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی رادیو قرآن، از دلایل مهم این تحریف ناپذیری وحیانی بودن قرآن است چرا که تورات و انجیل‏هاى چهارگانه، به اتفاق همه محقّقان مسیحى و ارباب کلیسا سال‏‌ها پس از حضرت مسیح، از سوى عده‏اى به رشته تحریر درآمده است.
توماس میشل کشیش کاتولیک مى‏نویسد: «مسیحیان معتقدند: خداوند کتاب‏هاى مقدس را به وسیله مؤلفان بشرى نوشته است؛ هر یک از آنان در عصرى خاص مى‏زیسته و به رنگ زمان خود در آمده بوده‏اند.
همچنین این مؤلفان مانند دیگر انسان‏‌ها با محدودیت‏هاى زبان و تنگناهاى علمى دست به گریبان بوده‏اند. اصولاً مسیحیان نمى‏گویند که خدا کتاب‏هاى مقدس را بر مؤلفان بشرى املا کرده است؛ بلکه معتقدند او به ایشان براى بیان پیام الهى به شیوه خاص خودشان و همراه با نگارش مخصوص و سبک نویسندگى ویژه، توفیق داده است.
به عقیده همه مسیحیان، اصل پیام از خدا آمده و در نتیجه حق است؛ اما شکل پیام تنها به خدا مربوط نمى‏شود؛ بلکه به عامل بشرى نیز ارتباط مى‏یابد.
این عامل بشرى، نویسنده کتاب است که مانند همه مردم محدود و در معرض خطا است. گاهى این نویسنده بشرى نظریات غلط یا اطلاعات اشتباه‏آمیزى دارد که اثر آن در متن کتاب باقى مى‏ماند»
در صورتى که قرآن معجزه نبى اکرم است و یکى از وجوه اعجاز آن، فصاحت و بلاغت آن است از سوی دیگر «الیاس کلانتری» با استناد به آیات ۹سوره حجر و ۸۷ سوره صاد به اعجاز قرآنکه تحریف نشدنی است اشاره می‌کند.
بیان این موضوع که قرآن الفاظ محدود و معانی نامحدودی دارد نیز از خصوصیاتی است که قرآن نسبت به دیگر کتب آسمانی دارد و در این برنامه بررسی می‌شود.

برنامه پرسش آزاد که کاری از گروه اندیشه و علوم قرآنی رادیو قرآن است هر روز غیر از جمعه‌ها، رأس ساعت ۱۱: ۲۰ به سردبیری سمیرا قنبری و تهیه کنندگی فاطمه کاشانی وحیداز این شبکه رادیویی پخش می‌شود و روزهای شنبه به مساله قرآن‌شناسی می‌پردازد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر