کد خبر: 75385 A

ضرغامی در پاسخ به سوال ایلنا:

در بازپخش عملا امکان حذف بخشی از مناظره ها وجود ندارد اما اگر کمیسیون انتخابات به این نتیجه برسد که یک جمله یا یک کلمه باید حذف شود ما تابع کمیسیون هستیم.

ایلنا: عزت اله ضرغامی(رئیس سازمان صدا وسیما) در نشست خبری مراسم قرعه کشی برنامه های نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: صدا و سیما این دوره بجای نامزد محور بودن برنامه محور بودن را در نظر دارد و سعی دارد که نامزدها برنامه های خود را مطرح کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عزت اله ضرغامی گفت: قرعه کشی برنامه های نامزدها با هدف کسب اطمینان خاطر و نشان دادن بی طرفی این سازمان در امر انتخابات برگزار می شود.

وی ادامه داد: ما امسال ساختارهای متنوعی را در تلویزیون و رادیو که جذابیت های خاصی داشته باشد دنبال می کنیم و هدف اول ما آن است که این برنامه ها به صورت عادلانه هم برای مخاطبان و هم برای نامزدها پخش شود و توازن در آن ها رعایت شود.

ضرغامی با اشاره به جزئیات برنامه های امسال گفت: در تلویزیون و رادیو هر نامزد می تواند 11 ساعت برنامه داشته باشد که 7 ساعت آن تلویزیونی و 5 ساعت آن رادیویی است ضمن آنکه سه مناظرها که هر کدام 210 دقیقه است با حضور تمام نامزدها و در سه نوبت پخش می شود و تکرار آن نیز در سه نوبت جداگانه پخش می شود.

رئیس سازمان صدا و سیما ادامه داد: امسال برنامه های انتخاباتی شامل پخش مستند نامزدها، گفتگوی ویژه خبری، پاسخ به سوالات جوانان، پاسخ به سوالات کارشناسان و پاسخ به ایرانیان خارج از کشور از شبکه های 1، 2، 3، 4، شبکه خبر و شبکه جام جم سیما خواهد بود همچنین در رادیو نیز رادیو ایران، رادیو جوان، رادیو ورزش، رادیو معارف، رادیو پیام مصاحبه ها و برنامه های نامزدهای مختلف را با حفظ عدالت و توازن پخش می کند.

وی درباره تعداد نامزدها گفت: امسال 8 نامزد حضور دارند و به دلیل آنچه تعداد نامزدها نسبت به دوره قبل دو برابر شده است امکان مناظره برگزاری مناظره دو نفره وجود ندارد به همین دلیل ما سه مناظره را در نظر گرفته ایم که با سه موضوع سیاست، اقتصاد و فرهنگ با حضور هر 8 نامزد و به مدت 210دقیقه برگزار می شود و نامزدها در این مناظره ها می توانند برنامه های خود را در این سه بخش تشریح کنند و به سوالات پاسخ دهند همچنین ساختار مناظره ها به گونه ای است که هر نامزد می تواند نامزد دیگر را مورد پرسش و پاسخ قرار دهد.

وی ادامه داد: از نظر ما در این دوره ما بر برنامه محور بودن نامزدها تاکید داریم و معتقدیم برنامه های تبلیغاتی آزمونی برای نامزدها است که برنامه ها و توان مدیریتی خود را در بخش های مختلف به مردم نشان دهد و این گفتگو ها و سخنان می تواند نظرات مردم را تغییر دهد و حتی آراء آنها را جابجا کند.

ضرغامی با اشاره به آسیب شناسی مناظره ها در دوره قبل گفت: به دنبال آن هستیم که در دوره جدید فضای دوستانه ای برای انجام مناظره ها به وجود آید و اطلاعات و سطح فکر مخاطبان افزایش پیدا کند.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون دکور برنامه مناظره ها گفت: دکور این برنامه به شکلی است که نامزدها در یک ردیف مرتب قرار می گیرند و بعد با قرار گرفتن در پشت تریبون حرف های خود را می زنند و به سوالات مجری و سایر نامزدها پاسخ می دهند.

وی درباره انتخاب مجری مناظره ها گفت: در دوره قبلی مجری مناظره ها سعی می کرد که بدون دخالت مناظره را به صورت فرم اجرا کند در این دوره مجری سوالاتی از نامزدها می پرسد البته هنوز نام مجری قطعی نشده است.

وی ادامه داد: ما حتی برای برگزاری مناظره ها قصد داشتیم مناظره ها را چهار نفره برگزار کنیم اما باز دیدیم امکان پذیر نیست و بهترین روش برگزاری مناظره 8 نفره است.

ضرغامی افزود: با توجه به اینکه در این دوره در هر مناظره هر 8 نامزد وجود دارند نامزدها می توانند اگر شبه ای یا سوالی در مورد آنها پیش آمد در همان جلسه پاسخ دهند.

ضرغامی درباره این که امکان دارد انصرافی صورت بگیرد و یا با توجه به شرایط روز نامزد جدیدی وارد عرصه شود، گفت: اگر نامزدی در زمان مقرر انصراف بدهد به صورت طبیعی برنامه های وی حذف می شود.

وی ادامه داد: در مورد بحث هایی که امروز مطرح است همچون صدور حکم حکومتی هر تصمیمی که گرفته شود و یا فرد جدیدی نیز اضافه شود ما طبق قانون موظفیم به وظایف خود عمل کنیم اما تصور می کنم که این برنامه ها براساس آنچه مصوب شده اجرا شود.

وی درباره بی طرفی سابزمان صدا و سیما گفت: ما مانند سال گذشته کاملا بی طرفانه در انتخابات حضور خواهیم داشت زیرا معتقدم بزگترین ناظر خود مردم هستند و مردم اگر کوچکترین مساله ای را ببینند متوجه می شوند.

وی ادامه داد: امسال هم سعی می کنیم که این بی طرفی حفظ شود حتی من در دوره های قبلی بعضی وزرا که در زمان انتخابات می خواستند پروژه ای را افتتاح کنند به آنها گفتم که اگر این پروژه در زمان انتخابات باشد ما نمی توانیم به آن مقصود بپردازیم.

ضرغامی در پاسخ به سوال ایلنا پیرامون این که اگر در پخش زنده مناظره ها صحبتی مطرح شود که هیات اجرایی و کمیسیون دستور به سانسور آن در پخش مجدد دهد چه تصمیمی گرفته می شود، گفت: در بازپخش عملا امکان حذف بخشی از مناظره ها وجود ندارد اما اگر کمیسیون انتخابات به این نتیجه برسد که یک جمله یا یک کلمه باید حذف شود ما تابع کمیسیون هستیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر