کد خبر: 10968 A

مراسم تودیع رضا مهدوی، مدیر سابق مرکز موسیقی حوزه هنری، و معارفه پیروز ارجمند، مدیر جدید این مرکز، با حضور مدیران و مسئولان حوزه هنری و تعدادی از هنرمندان موسیقی صبح سه شنبه ۱۸، مهر، در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد

ایلنا:‌با حضوررییس و مدیران حوزه هنری وهنرمندان موسیقی؛ مراسم تودیع و معارفه مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محسن مومنی شریف درابتدای این مراسم، ضمن خیرمقدم به مدعوین و خبرنگاران گفت: مقدم آقای ارجمند راگرامی داشته و حوزه برای کمک به اهداف پیش روی او تمام تلاش خود را خواهد کرد.
مومنی حوزه هنری را خانه مهدوی دانست و گفت: این مراسم تودیع آقای مهدوی نیست و ما همچون گذشته در جاهایی دیگر از خدمات وی بهره خواهیم برد.
رییس حوزه هنری به آشنایی بیش از ۲۰ سال خود با مهدوی اشاره کرد و ادامه داد: در زمانی که حضور موسیقی در حوزه هنری کمرنگ بود و فعالیت زیادی در این خصوص انجام نمی‌گرفت، آقای مهدوی به تنهایی کنسرت‌های پژوهشی را درتالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌کرد که این روند با اجرای کارهای فاخر و علمی ادامه پیدا کرد. وی با ذکر خصوصیات و ویژگی‌های بارز اخلاقی مدیر سابق مرکز موسیقی افزود: اگر نیاز به برپایی مراسم نکوداشت برای فردی باشد، من آقای مهدوی را محق آن می‌دانم، زیرا ویژگی‌های ممتاز وی را شناخته و شاهد تلاش‌های آگاهانه و مداوم او در سالهای سخت بودم و آن کار‌ها را قابل تقدیر می‌دانم.
مومنی افزود: در نوروز سال ۸۲ و به دنبال حمله آمریکا به عراق که موجی از هراس در کشور به وجود آمده بود و در ماجرای هسته‌ای، این مرکز موسیقی بود که پاسخ هنری داد اما متاسفانه ما در انعکاس آن ناموفق و ضعیف عمل کردیم.
این مقام مسئول با اشاره به توجه و حساسیت مهدوی به موسیقی فاخر تشریح کرد: ایشان در طول فعالیت‌های خود همواره به آرمان‌های انقلاب وفادار بوده و این باعث خوشحالی است که چنین افرادی در حوزه حضور دارند.
مومنی با انتقاد بر این مسئله که مرکز موسیقی به جامعه معرفی نمی‌شود، تاکید کرد: من بار‌ها آثار موسیقی حوزه هنری را از رادیو پیام و تلویزیون شنیده‌ام که هیچ نامی از نقش حوزه برده نشده بود و این به دلیل مناعت طبع آقای مهدوی بود.
وی با ابراز تاسف بزرگان موسیقی در مورد عدم حضور مهدوی در حوزه هنری گفت: بسیاری از هنرمندان عرصه آواز و موسیقی هرکدام با یادداشتی خواستار حضور مهدوی در این مرکز شدند اما من می‌دانم برای هنرمند ۱۰ سال کار اجرایی بسیار طاقت فرسا می‌شود. هنرمند مدیر از کارهای هنری جدا می‌ماند و به علاوه با توقعات بالا از کمبود منابع مالی نیز رنج می‌برد.
رییس حوزه هنری با اشاره به عدم تمابل خوددرپذیریش استعفای مهدوی گفت: با توجه به علاقه مهدوی به خلق آثار پژوهشی به ناچار با استعفای وی موافقت کرده و با راهنمایی دوستان به آقای پیروز ارجمند که در بخش‌های مختلف آموزش، پژوهش و خلق ۲۰۰ اثر موسیقی فعالیت کرده، رسیدیم.
مومنی در پایان گفت: امیدوارم با حضور آقای ارجمند بر کیفیت کار‌ها افزوده شده و مانند گذشته در شرایطی که در حوزه موسیقی نه دوست و نه دشمن راضی می‌شوند، پاسخگوی مخاطبان باشیم. حمید رضا مهدوی در آیین تودیع و معارفه مدیر مرکز موسیقی خاطر نشان کرد
درادامه رضا مهدوی، مدیر پیشین مرکز موسیقی حوزه هنری، درسخنانی کوتاه ضمن تشکر از همه مسئولان و همکارانش در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی از جمله حجت الاسلام سید مهدی خاموشی، محسن مومنی شریف، محمد حمزه‌زاده، هنرمندان، استادان و همکارانی که با وی همکاری داشتند، گفت: از همه همکارانم در مرکز موسیقی حوزه هنری که حدود ۷ یا ۸ نفر هستند اما هریک به اندازه سه نفر کار می‌کنند صمیمانه تشکر می‌کنم.
مدیر پیشین مرکز موسیقی حوزه هنری سپس دو مصرع ازاشعار مولانا و سعدی «من ز بسیاری گفتارم خموش» از مولانا /؛ «به عمل کار برآید به سخن دانی نیست» ازسعدی را قرائت کرد.
وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم خاطر نشان کرد: هر کس در هر جایگاهی هست باید خدمت کند و همانطور که قرآن دستور داده باید تلاش کند تا مسلمان از دنیا برود.
مهدوی ادامه داد: اگر به کتاب‌هایی که در این ایام از سوی حوزه هنری منتشر شده از جمله «پایی که جا ماند» یا «نورالدین پسر ایران» نظر بیندازیم و خاطرات این بزرگان را مرور کنیم خجالت زده می‌شویم از بزرگانی که بیشترین خدمات را به این کشور کرده‌اند اما هیچ جایگاهی ندارند و درمی یابیم که فقط باید خدمتگذار باشیم.
این هنرمند به فعالیت‌های دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری اشاره کرد و گفت: تیم آقایان سرهنگی و بهبودی با انتشار چنینین آثاری کار بزرگی انجام داده‌اند و در حقیقت در حال احیاء کردن ارزش‌های انقلاب اسلامی هستند.
وی در پایان افزود: ما در مرکز موسیقی حوزه هنری کار چندانی نکردیم و امیدوارم جامعه موسیقی به فعالیت‌های بنده کمترین به دیده اغماض بنگرند و مرا عفو کنند.
در این مراسم لوح تقدیر رئیس حوزه هنری به رضا مهدوی مدیر پیشین مرکز موسیقی حوزه هنری پس از قرائت، توسط محسن مومنی به وی اهدا شد. همچنین لوح تقدیری هم که از سوی همکاران مرکز موسیقی حوزه هنری تهیه شده بود به رضا مهدوی تقدیم شد.
حمید عسگری، رهبر ارکس‌تر و مدرس دانشکده موسیقی و نمایش دانشگاه تهران سخنران بعدی مراسم تودیع و معارفه مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری بود وگفت: جانشین رضا مهدوی شدن کار دشواری است اما پیروز ارجمند بهترین گزینه برای اینجانشینی بود. حمید عسگری گفت: وقتی این مسئولیت به پیروز ارجمند پیشنهاد شد او برای پذیرش آن با من مشورت کرد و من به دو دلیل مخالفت کردم؛ نخست به این دلیل که کار اجرایی هنرمندی را که برای فعالیت هنری‌اش به خلوت احتیاج دارد دچار مشکل می‌کند و مانع کار هنری‌اش می‌شود. دوم به دلیل اینکه پذیرفتن مسئولیتی که پیش‌تر یکی از چهره‌های درخشان و شناخته شده هنری آن را بر عهده داشته کار دشوار و چالش برانگیزی است.
وی، رضا مهدوی را هنرمندی پر کار و با سابقه‌ای درخشان خواند و گفت: جانشینی رضا مهدوی به خودی خود کاری تامل برانگیز است اما با این وجود وقتی شنیدم که پیروز ارجمند این مسئولیت را پذیرفته خوشحال شدم زیرا معتقدم که ارجمند یکی از بهترین گزینه‌های اینجانشینی بود.
عسگری سپس گزارشی از فعالیت‌ها و دغدغه‌های هنری پیروز ارجمند را برای حاضران قرائت کرد و گفت: شخصیت هنری چند بعدی پیروز ارجمند به او ویژگی خاصی بخشیده است.
وی با برشمردن نام تنی چند از استادان پیروز ارجمند و هنرمندانی که با آن‌ها همکاری داشته خاطر نشان کرد: شاگردی ارجمند نزد استادان بزرگ موسیقی کشور به کار او عمق و ژرفای ویژه‌ای بخشیده است که در آثار متعدد خلق شده توسط او کاملا مشهود است.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: پیروز ارجمند علاوه بر آفرینش آثار هنری، یک پژوهشگر عرصه موسیقی نیز است که طرح‌ها و مقالات بسیاری در زمینه‌های مختلف این هنر نوشته است از جمله آن‌ها می‌توان به تصحیح و مقابله رساله شرح اصوات، طرح پژوهشی موسیقی استان کرمان، طرح پژوهشی تاثیرات موسیقی ایران و هند و... اشاره کرد.
وی افزود: یکی دیگر از دغدغه‌های هنری پیروز ارجمند موسیقی نواحی و موسیقی مذهبی است که به نظر می‌رسد از آنجا که پدر او یکی از تعزیه گردانان برجسته زابل بوده است این علاقه در او ایجاد شده باشد؛ پیروز ارجمند تاکنون مقالات متعددی در زمینه مسیقی نواحی و موسیقی مذهبی به رشته تحریر درآورده است.
این هنرمند ارتباط عمیق پیروز ارجمند با دانشگا ه‌ها و جامعه آکادمیک موسیقی کشور را به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های مهم شخصیت هنری وی برشمرد.
عسگری ضمن برشمردن برخی از سوابق اجرایی پیروز ارجمند، اظهار کرد: یک مدیر موفق در حوزه هنری باید سوابق اجرایی موفقی داشته باشد که خوشبختانه پیروز ارجمند دارای سوابق اجرایی درخشانی است.
وی در پایان پیروز ارجمند را هنرمندی خوشنام، متعهد و بی‌حاشیه خواند و گفت: امروز نگاه هنرمندان کشورمان در احیاء کردن هنر متعهد و مسئول به حوزه هنری است و امیدواریم پیروز ارجمند خادمانه در این مسیر کوشا و موفق باشد.
پایان بخش این مراسم سخنرانی مدیر جدید مرکز موسیقی حوزه هنری بود.
دکترپیروزارجمند، مدیرجدید مرکز موسیقی حوزه هنری، ضمن خیرمقدم به هنرمندان ومسئولان حاضر در مراسم دربخشی از سخنرانی خود گفت: پای درجای پای هنرمند عزیز، مخلص و متعهد و مدیر فرهنگی توانا جناب آقای رضا مهدوی نهادن کاری است سخت. به گواه تاریخ موسیقی ایران تاکنون هیچ مدیری چنین تأییدی را از جامعهٔ موسیقی ایران نگرفته است. الحمدالله مجموعهٔ مدیران و همکاران حوزه هنری نیز بر زحمات و صداقت ایشان ارج می‌نهند و انشاءالله حال که ایشان تصمیم به خدمت در عرصهٔ دیگری از موسیقی گرفته‌اند در آنجا نیز منشأ خیر و برکت باشند و ما نیز از مشورت‌ها و تجربیات گرانقدرشان بی‌بهره نگذارند، دست مریزاد.
ارجمند سپس با نگاهی به کارنامهٔ مرکز موسیقی حوزه هنری در شش دورهٔ مدیریت آن خاطر نشان کرد: تمرکز درحوزهٔ تولید، پژوهش و اجرای موسیقی مشاهده می‌شود. این مرکز به عنوان تخصصی‌ترین نهاد حمایت و پژوهش در حوزهٔ موسیقی نواحی ایران شناخته می‌شود. نگاه به اجرای موسیقی را در قالب آموزش و پژوهش توأمان دیده است و به ارتقاء دانش و بینش موسیقیدانان و علاقمندان آن در قالب کتاب و نشریات تخصصی پرداخته است. تولیدات در حوزهٔ موسیقی کلاسیک، موسیقی سنتی ایران، نواحی و پاپ را در کارنامهٔ خویش دارد و در چند وجه مختلف به حمایت از موسیقی و موسیقی‌دان ایرانی پرداخته است.
وی درادامه به ارائه برنامه‌هایی که درآینده مصمم به اجرای آنهااست اظهار کرد: اما آنچه که این حقیر با عنوان برنامه‌های آتی در راستای اهداف، سیاست‌ها و وظایف حوزهٔ هنری برای این مرکز متصور هستم عبارت است از این عناوین:
۱ـ تشکیل شورای علمی مرکز که از اساتید دانشگاه، جامعه‌شناسان موسیقی، آهنگسازان و موسیقیدانان متعهّد که عموماً نیز جوان هستند برای تبیین اهداف، سیاست‌های راهبردی و نظارت بر کلیهٔ آثار تولیدی و اجرایی و پژوهشی استفاده خواهد کرد. به صورت موضوعی نیز از مشاوره و نظرات استادان پیش کسوت نیز استفاده خواهد شد.

۲ـ کشور ایران با سابقهٔ طولانی چند هزار ساله در دوره‌های مختلف پیش و پس از اسلام منشأ شکل گیری گروه‌های آواز جمعی بوده است که عموماً در مراسم مذهبی و برای مراسم آیینی استفاده می‌شده‌اند. دست یابی به نمونه‌های اجرایی کُرال، خصوصاً آکاپلّا که آوازهای جمعی بدون همراهی ساز هستند با رویکرد بهره گیری از مختصات موسیقی ملی ایران و دست یابی به تجربیات نوین در زمینهٔ آثار در این گونهٔ موسیقی با تشکیل گروه کُر حرفه‌ای در این مرکز از اهداف من است.

۳ـ حمایت و تولید آثار سرود برای گروه‌های سرود در سراسر ایران و ورود به تولید این گونه آثار خصوصاً برای گروه‌های سرود دانش آموزی که چند میلیون دانش آموز و ده‌ها هزار گروه سرود فعّال را تحت پوشش قرار می‌دهد با مضامین مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و ملّی از اهداف آتی مرکز موسیقی می‌باشد.

۴ـ حمایت جدّی از موسیقی ملّی ایران (سنتی و نواحی) با رویکردی تولیدی و پژوهشی از اهداف دیگر مرکز است که در وحلهٔ اول تکمیل پژوهش‌های می‌دانی در حوزهٔ موسیقی اقوام ایران و سپس تحلیل‌ها و مطالعات توصیفی انسان‌شناسانه و موسیقی‌شناسانه انجام خواهد شد. دست یابی به بانک اطلاعات موسیقی سنتی و نواحی ایران و بهره‌مندی از این چشمه‌های فیّاض هنر ناب موسیقی ایران برای پژوهشگران و علاقمندان در این راستا می‌باشد.

۵ـ تولید آثار موسیقایی فاخر در ژانرهای مختلف خصوصاً سنتی و کلاسیک با مضامین ارزشی و متناسب با نیازهای روز جامعه از جمله دفاع مقدس آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی، ارزش‌های قومی و ملی، وحدت ملی ارزش‌های خانواده و جوان و موسیقی متناسب با نیاز کودک و نوجوان نسل معاصر ایران عزیزمان از دیگر برنامه‌های مرکز خواهد بود. هرچند لازم به ذکر است که توجه ویژه‌ای به اشعار با محتوا و کیفیت عالی خواهیم داشت.

۶ـ فصلنامهٔ تخصصی مقام و انتشارات مکتوب مرکز: در این بخش نیازمند تجدید نظر در تولید و محتوای آثار متناسب با نیازهای جامعهٔ دانشگاهی علاقمندان موسیقی و موسیقیدانان ایرانی هستیم. نیاز به ترجمه‌های خوب از آثار موسیقایی مکتوب خصوصاً در حوزهٔ موسیقی شرق، نقد‌ها و تجزیه و تحلیل آثار موسیقایی، و مقالات پژوهشی فراگیر در این حوزه تبیین مباحث نظری جدید و شناخت موسیقی‌های رایج معاصر... و کمبود آن‌ها کاملاً مشهود است. لذا در این زمینه با نگرشی جدید به نیاز مخاطبان و علاقمندان هنر ناب موسیقی خواهیم پرداخت.

۷ـ در چشم اندازی وسیع‌تر طرح تدوین دائره المعارف جامع موسیقی ملی ایران را پی خواهیم گرفت و امیدوارم با همکاری پژوهشگاه محترم فرهنگ و هنر این نیاز جدی در منبع مرجع موسیقی ایران را مرتفع نماییم.

۸ـ ارتباط با تمامی علاقمندان و موسیقیدانان در سراسر جهان از طریق وب سایت تخصصی مرجع موسیقی ملّی ایران. ارائه و پوشش فعالیت‌ها و پژوهش‌های انجام شده در حوزهٔ موسیقی نواحی و سنتی ایران از این طریق راهی مؤثر در دنیای معاصر برای ارتباط بیشتر و معرفی موسیقی ایران خواهد بود. امید است بتوانیم این وب سایت را حداقل به دو زبان عرضه نمایی و مرکز هم اندیشی و مطالعات موسیقی ایران و آرشیو و بانک اطلاعات در این زمینه فراهم شود. قطعاً نیازهای علاقمندان و موسیقیدانان ایرانی در سراسر ایران در اولویت خواهد بود.

۹ـ همایش‌ها و سمینارهای علمی با رویکرد موسیقی ملّی ایران و شرق خصوصاً حوزهٔ جهان اسلام را پی خواهیم گرفت. ضرورت جلسات هم اندیشی در زمینهٔ مباحث مختلف موسیقی از جمله مباحث فقهی با حضور مشترک اندیشمندان حوزه و دانشگاه ما را بر آن خواهد داشت تا در این زمینه به صورت مستمر و پیگیر این جلسات را برگزار نماییم و انشاءالله بتوانیم الگوی تولید و عرضهٔ موسیقی هنری، ناب و ارزشمند اسلامی در میان کشورهای اسلامی و در جهان باشیم.

۱۰ـ الحمدلله نسل پویا و جوان ایران در عرصه‌های مختلف هنری از جمله موسیقی با تعهّد و ایمان به کسب علم پرداخته است و مباحث نظری و علمی موسیقی را توأمان پیگیری کرده است. وظیفهٔ ما ایجاد ظرفیت برای بهره‌مندی از توانایی‌های این نسل توانا و متعهد، با تقوا و ارزشمند برای تولید و پژوهش و اجرای موسیقی فاخر و ارزشی است.

این استاد دانشگاه و آهنگساز درادامه یاد آور شد: تمامی آنچه بیان شد ۱۰ منشور اصلی اهداف آتی این مرکز خواهد بود که بر این اساس سیاست‌های راهبردی توسط شورای علمی مرکز تدوین خواهد شد و در این راستا برنامه ریزی و عمل خواهیم کرد.
شورای علمی مرکز بازوی مشورتی و نظارتی برای استان‌ها نیز خواهد بود لذا امیدوارم مدیران کل محترم و کار‌شناسان محترم فرهنگی و موسیقی استان‌ها اهتمام خاصی به مقوله موسیقی هنری و فاخر داشته باشند. که این امر در راستای منویات و نظر مقام معظم رهبری می‌باشد/.
وی درپایان خواستارارائه نظرات و پیشنهادات سازنده و همکاری و همیاری از مسئولان وهنرمندان مجموعهٔ حوزهٔ هنری شد.
قابل توجه است، این مراسم با حضور هنرمندان و اساتید موسیقی متعددی از جمله: ناصر چشم آذر، دکتر فضل الله توکل، مسعود شعاری، محمد رضا فیاض، حسین علیشاپور، حمید رضا عاطفی، سید عباس سجادی، حمید رضا گلشن، دکتر مرتضی گودرزی دیباج، ناصر فیض و دکتر حمید عسگری و همچنین مسئولان حوزه هنری از جمله: محمد حمزه‌زاده، معاون هنری، و علیرضا معینی بخش، معاون اداری مالی حوزه هنری، همراه بود.
گفتنی است، این برنامه با اجرای گروه دف نوازان مشتاق به سرپرستی «مهرداد کریم خاوری» همراه بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر