کد خبر: 1400 A

فرخزاد لایق؛ دومین اثر خود را در قالب یک کوارتت زهی با عنوان «هفت‌گاه معلق» شهریور ماه توسط انتشارات هرمس منتشر می‌کند.

ایلنا: فرخزاد لایق (آهنگساز آلبوم متفاوت «سفر عسرت» به خوانندگی شهرام ناظری) دومین اثر خود را در قالب یک کوارتت زهی با عنوان «هفت‌گاه معلق» شهریور ماه توسط انتشارات هرمس منتشر می‌کند.
به گزارش ایلنا، لایق در این زمینه اظهار داشت: این اثر بی‌کلام برای کوارتت زهی کلاسیک در هفت موومان تألیف شده و تجربهٔ دیگری است در برگشودن «حجم» و باز تعبیری دیگرگون و معاصر از موسیقی دستگاهی ایران. در «سفر عسرت»، «حجم» بر بستر ادبیات غیر تغزلی معاصر بنا شده بود، و این بار چالش تجربی «هفت‌گاه معلق»، رهایی «حجم» از بستر «کلام» و عزم در شکستن مطلق اسارت تاریخی موسیقی دستگاهی در ساحت جبار ادبیت است.
وی افزود: در «سفر عسرت»، اصرار بر ابزار سنتی موسیقی ایران بود اگرچه با نگاهی مدرن، و اینجا اما یک کوارتت زهی کلاسیک دریچهٔ نگاهی متفاوت به موسیقی دستگاهی بوده است. رهیافت مشترک هر دو تجربه، برساختن «حجم» در یک وحدت ارگانیک حاکم بر کلیت اثر، از ابتدا تا انتهاست.
«هفت‌گاه معلق» با نوازندگی ارسلان کامکار (ویلن و ویولا) و فرخزاد لایق (ویلنسل) ضبط شده و جهت اجرای زندهٔ آن، دو کوارتت شناخته شدهٔ موسیقی مدرن، بروکلین رایدر (آمریکا) و موندریان کوارتت (هلند) اعلام آمادگی کرده‌اند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر