کد خبر: 37243 A

فیلمساز فیلم «محمد (ص)» ادامه داد: در تاریخ جفای بزرگی به موضوع غدیر شد ولی واقعه بزرگ عاشورا توسط حضرت زینب زنده نگه داشته شد و رسالت هنرمندان این است که این واقعه را به زیبایی نشان دهند.

ایلنا: میثم توکلی بینا رئیس مؤسسه فرهنگ و هنر شیعه در آیین اختتامیه این نمایشگاه با بیان اینکه نماد‌ها، میراث و مولود فرهنگ هستند و فرهنگ نیز سنگینی بار خود را به دوش نماد می‌افکند، اظهار داشت: در فرهنگ و هنر شیعه نماد‌ها اعتبار خود را از مردم می‌گیرد نه آنکه به مدلول خویش اعتبار بخشد. لذا پیش‌تر از آنکه بدانیم نماد‌ها از کدامین خاستگاه در اندیشه خلاق آفرینش‌گر هنری جلوه کرده‌اند، باید کنش و واکنش نماد‌ها با فرهنگ شیعه را دریابیم که این فرجام معیار برای زنده ماندن نماد و پویایی حیات آن است.

به گزارش ایلنا به نقل از ستاد خبری نمایشگاه عکس سوگواره ملی «عین لام می‌م»، وی ادامه داد: در این سوگواره تعداد عکس‌های دریافتی بسیار فرا‌تر از پیش‌بینی دبیرخانه بود. از میان ۷هزار و ۵۹۷ قطعه عکس که حاصل تلاش ۶۱۴ عکاس بود، ۱۰۸ عکس از ۷۸ عکاس برگزیده شدند و آثارشان در نگارخانه فرهنگسرای نیاوران به نمایش درآمد.

توکلی بینا با بیان اینکه بهتر است هر کسی در ابتدا انتقادات موجود در کار را قبول کند، گفت: در ابتدا قبول می‌کنیم که در تعریف موضوعات فراخوان شاید به خوبی عمل نکردیم و باید درباره نماد‌ها و نشانه‌ها توضیحات بیشتری می‌دادیم تا عکس‌ها در محورهای اعلام شده قرار گیرد.

رئیس مؤسسه فرهنگ و هنر شیعه با اشاره به اینکه هنوز با رازگشایی از عنوان رمزآلود سوگواره «عین لام می‌م» فاصله داریم، خاطرنشان کردند: ما این روند را ادامه خواهیم داد و از هر ایده زیبا و نوگرای هنرمندان استقبال می‌کنیم.

پس از اجرای تعزیه‌ای در این مراسم، مجید مجیدی هنرمند فیلمساز گفت: برگزاری چنین جشنواره‌هایی همت بزرگی می‌خواهد و جای آن‌ها در کشور ما خالی است. کسانی که باید متولی این حرکات عظیم باشند به صورت جدی به میدان نمی‌آیند.

وی ادامه داد: فرهنگ عاشورایی با جان ما عجین شده است و فقط به شیعیان اختصاص ندارد و مختص تمام بشریت است. فرهنگی است که بشریت را زنده کرده و تجلی همه معرفت‌هاست. در این عرصه هر کاری شود باز هم کم است.

این فیلمساز با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه عکس «عین لام می‌م» گفت: در این نمایشگاه آثار بسیار ارزشمندی ارائه شدند، البته با توجه به اینکه اولین دوره برگزاری این جشنواره است جای بسیاری از نماد‌ها خالی بود و این روند در آینده می‌تواند به حرکت‌های بزرگی تبدیل شود.

وی ادامه داد: اشک و احساس یکی دیگر از نمادهای عاشورایی است که فلسفه خاصی دارد و بهتر است که عکاسان از این صحنه‌ها غفلت نکنند و درباره این رفتار‌ها نیز توضیحاتی داشته باشند.

مجیدی با اشاره به اینکه فرهنگ عاشورایی به زمان ائمه باز می‌گردد، گفت: نسبت دادن نماد‌ها، نشانه‌ها به دوره صفویه اشتباه است و این نماد‌ها به اوایل قرن چهارم در دوران معزالدوله دیلمی بازمی‌گردد.

فیلمساز فیلم «محمد (ص)» ادامه داد: در تاریخ جفای بزرگی به موضوع غدیر شد ولی واقعه بزرگ عاشورا توسط حضرت زینب زنده نگه داشته شد و رسالت هنرمندان این است که این واقعه را به زیبایی نشان دهند.

خزائی دانشیار دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیئت علمی سوگواره نیز در بخشی از این مراسم درباره نماد‌ها و نشانه‌ها توضیحاتی داد و گفت: نماد‌ها و نشانه‌هایی مانند عَلَم برگرفته از هنر شیعی است و از نیزه نشأت می‌گیرد. در نماد‌ها از علائم زیادی مانند کبوتر، طاووس و اژد‌ها استفاده می‌شود که استفاده از اژد‌ها در عَلَم‌ها نشانه‌ای از نبوغ هنرهای شیعی است که درخت نبوت و امامت را مورد تعرض قرار دادند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نسبت دادن علم به صلیب اشتباه است گفت: علم‌ها نماد درخت زندگی و درخت حیات هستند و از زمان فتوت نامه‌ها عَلَم‌ها وجود داشتند اما در دوران صفویه رواج بیشتری می‌یابد. البته همه علم‌ها مربوط به امام حسین (ع) نیستند و برخی از علم‌ها درباره حضرت علی (ع) هستند.

در بخشی دیگر از این برنامه از کتاب اولین سوگواره ملی عکس عین لام میم تجلی نماد‌ها و نشانه‌های عاشورایی با حضور مجید مجیدی، میثم توکلی بینا و حجت الاسلام سید عباس صحفی قائم مقام موسسه فرهنگ و هنر شیعه رونمایی شد. این کتاب دربرگیرنده آثار تمام عکس‌های راه یافته به بخش مسابقه است.

در پایان این مراسم از برگزیدگان این جشنواره تجلیل شد.

بخش مستند (اصلی):

سیدعلی حسینی‌فر از مشهد رتبه اول بخش مستند

محسن خیرخواه از یزد رتبه دوم بخش مستند

رضا گلچین کوهی از رشت رتبه سوم بخش مستند

احمد تاجی از شهر کرد قابل تقدیر در بخش مستند

علی کریمی از ایلام قابل تقدیر در بخش مستند

بخش خلاقانه (ویژه)

مریم فطورچیان از رشت رتبه اول

امیر عنایتی از تربت حیدریه رتبه دوم

جواد عسگر اوغلی از ارومیه قابل تقدیر در بخش خلاقانه

منصوره یوسفی از بوشهر و زیبا کلانتری از یزد برگزیدگان مشترک در بخش نوجوان

حامد ناظری از تبریز قابل تقدیر در بخش مجموعه‌ها.

نمایشگاه عکس سوگواره ملی «عین لام می‌م»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر