کد خبر: 39795 A

اجرای اپرای شمس چکناواریان که فرازهایی از آن توسط ارکستر سمفونی با رهبری آرش امینی اجرا می‌شود، با همراهی گروه کرٌ همسرایان به رهبری رازمیک اوهانیان همراه است.

ایلنا: آخرین اپرای نگاشتهٔ شدهٔ لوریس چکناواریان در تالار وحدت اجرا می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از موسسه فرهنگی اکو، ارکستر سمفونی و گروه همسرایان برای اجرای فرازهایی از اپرای «دیدار شمس و مولانا»، پنجم بهمن‌ماه جاری از ساعت ۸ در تالار وحدت به صحنه می‌روند.

لوریس چکناواریان ۲۵ آذرماه پارتیتور تمام شدهٔ اپرای شمس را با گشایش تالار شمس در موسسه فرهنگی اکو رونمایی کرد.

او این روز‌ها در تمرین‌های ارکس‌تر، گروه را همراهی می‌کند.

چکناواریان این اپرا را به سفارش موسسه فرهنگی اکو و بنیاد شمس تبریزی و مولانا نگاشته است؛ او می‌گوید، همهٔ ما ایرانی‌ها با مولانا، فردوسی و شاعران پرآوازهٔ کشورمان بزرگ می‌شویم؛ من هم از کودکی عاشق مولانا بوده و می‌خواستم اپرایی در این‌باره بنویسم.

این رهبر ارکستر و آهنگساز شهیر ایرانی در جهان، اپرای پردیس و پریسا، اپرای رستم و سهراب، بالهٔ سیمرغ، توکاتا و فوگ برای ارکس‌تر زهی، کنسرتو پیانو، سمفونی پرسپولیس و... را نوشته و علاقه ویژه‌ای به موسیقی ایرانی دارد.

چکناوریان تاکنون رهبری ارکسترهای مطرح دنیا از جمله ارکسترسمفونیک لندن، ارکس‌تر فلارمونیک لندن، ارکس‌تر سمفونیک ارمنستان، مکزیک و... را برعهده داشته است. تدریس در هنرستان عالی موسیقی تهران، کالج کنکوردیا، دانشگاه می‌نه‌سوتا و چندین دانشگاه دیگر نیز از دیگر فعالیت‌های آموزشی و هنری اوست. آثاری همچون اپرای رستم و سهراب، لیلی و مجنون، سمفونی عشق و امید از دیگر کار‌هایش هستند.

همزمان با این اجرا نمایشگاهی نیز از پوسترهایی با موضوع حضرت شمس تبریزی مولانا جلال‌الدین در تالار وحدت برپا خواهد شد.

لوریس چکناواریان آرش امینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر