کد خبر: 42671 A

۱۶ بهمن در تالار شمس، برترین‌های مسابقه طراحی معماری آرامگاه شمس تبریزی معرفی می‌شوند.

ایلنا: برندگان مسابقه طراحی معماری آرامگاه شمس تبریزی در خوی برگزیدگان اول تا سوم مسابقه، همزمان با گشایش نمایشگاهی از ماکت‌ها و طرح‌های منتخب ارایه شده به مسابقه، شانزدهم بهمن ماه جاری معرفی می‌شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از موسسه فرهنگی اکو، مراسم اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه آثار برگزیدهٔ مسابقه طراحی آرامگاه شمس تبریزی در خوی که شامل معرفی ۴۰ طراح و تقدیر از ۲۰ طرح منتخب و شش طرح برگزیده و نیز سه پروژهٔ حایز رتبه‌های اول تا سوم، دوشنبه ۱۶ بهمن ماه جاری ساعت ۱۶ در تالار شمس - تهران - برگزار می‌شود.

این مراسم با سخنرانی محمدعلی موحد، حجت‌اله ایوبی - رییس بیناد شمس تبریزی و مولانا- و نیز ایرج اعتصام - رییس هیات داوران - برای ارایه گزارش روند برگزاری همراه است و حسن بلخاری - به‌عنوان نمایندهٔ هیات داوران- بیانیه هیات داروان را می‌خواند.

اجرای سه تابلو از نمایش «رستاخیر عشق» به کارگردانی «حسین مسافر آستانه» بخش دیگری از این برنامه است.

مراسم از ساعت ۱۵ با گشایش رسمی نمایشگاه آغاز می‌شود و پس از آن از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در تالار شمس واقع در اقدسیه کوچه ناز پلاک ۱۰ برپاست.

نشست نهایی داوری مسابقهٔ طراحی آرامگاه حضرت شمس، هفتم دی‌ماه ۱۳۹۱ در محل تالار شمس موسسه فرهنگی اکو برگزار و سه طرح برنده انتخاب شده‌اند.

داوری آثار رسیده به مسابقهٔ بزرگ طراحی معماری آرامگاه شمس در مرحلهٔ نخست آبان‌ماه ۱۳۹۱ در تهران برگزار شده بود و به شش طرح نهایی فرصت یک ماهه داده شد تا طرح‌ها را اصلاح و کامل کنند. در مرحلهٔ دوم، ششم و هفتم دی‌ماه ۱۳۹۱، این طراحان برای دفاع و توضیح دربا‌رهٔ طرح‌های خود به‌دعوت هیات داوران در محل داوری حضور یافتند و از طرح‌هاشان دفاع کردند.

فریار جواهریان- معمار و شهرساز، علی‌اکبر صارمی- معمار، شهاب کاتوزیان- معمار و شهرساز در روز نخست و ایرج اعتصام- معمار و شهرساز، حسن بلخاری - فلسفه هنر، محمد بهشتی- معمار، داراب دیبا- معمار و عباس کیارستمی- فیلمساز و عکاس - داوری مسابقهٔ طراحی آرامگاه حضرت شمس را در خوی هفتم دیماه به‌سرانجام رساندند.

نادر اردلان- معمار و شهرساز مقیم آمریکا نیز، مرحله‌‌ی نهایی را از راه دور و به‌صورت اینترنتی داوری کرد. اردلان آبان‌ماه ۱۳۹۱ به دعوت بنیاد شمس تبریزی و مولانا ۵ روز را به قصد داوری آثار رسیده به مسابقهٔ بزرگ طراحی معماری آرامگاه شمس به ایران آمد.

از روز دوم آبان ماه هیات داوران متشکل از فریار جواهریان- معمار و شهرساز، ایرج اعتصام- معمار و شهرساز، حسن بلخاری - فلسفه هنر، محمد بهشتی- معمار، داراب دیبا- معمار، علی‌اکبر صارمی- معمار، شهاب کاتوزیان- معمار و شهرساز، نادر اردلان- معمار و شهرساز، با استقرار در مجموعهٔ برج آزادی طرح‌های رسیده به مسابقه را بررسی و چهل اثر را در مرحلهٔ نخست داوری انتخاب کردند. در نشست‌های دیگر هیات داوران از مجموع این آثار منتخب، شش طرح به‌عنوان برترین‌ها انتخاب شد. اما هیچ کدام حایز شرایط مورد نظر هیات داوران نبودند. بنابراین بنا به نظر جمعی هیات داوران به شش طرح برگزیده یک ماه فرصت داده شد تا با تکمیل، اصلاح و در نظر گرفتن پیشنهادهای هیات داوران طرح‌ها بار دیگر اجرا کنند تا مورد بازبینی داوران قرار گیرند. سپس از میان آن‌ها سه طرح بر‌تر به عنوان برگزیده اول تا سوم انتخاب شدند.

۱۴، ۱۰ و ۶ میلیون تومان به همراه لوح تقدیر جایزهٔ نقدی نفرات اول تا سوم این مسابقه است.

بنیاد شمس تبریزی و مولانا، بنیاد می‌رمیران، موسسه فرهنگی اکو، استانداری آذربایجان غربی، میراث فرهنگی آذربایجان غربی، شورای شهر و شهرداری خوی و مجمع خویی‌های مقیم مرکز برگزاری این مسابقه بودند.

موسسه اکو مسابقه طراحی معماری آرامگاه شمس تبریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر