کد خبر: 42865 A

در نشست رسانه‌ای جشنواره موسیقی خنیاگران مطرح شد:

امسال از سهراب محمدی پیشکسوت موسیقی شمال خراسان، آشیخ سلجوق شهبازی از آذربایجان شرقی و دکتر علی نعمتی بنیانگذار جشنواره موسیقی مقاومت تجلیل به عمل خواهد آمد.

ایلنا: نشست خبری جشنواره خنیاگران انقلاب اسلامی، صبح امروز، شنبه 14 بهمن ماه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد و مسوولان این جشنواره، از برنامه‌های خود گفتند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در این نشست که با حضور هوشنگ جاوید؛ دبیر علمی جشنواره خنیاگران و پیروز ارجمند؛ رئیس مرکز موسیقی حوزه هنری برگزار شد، جاوید در ابتدا از اجرای جشنواره خنیاگران به عنوان یک جشنواره ثابت در حوزه­ی هنری ابراز خوشحالی کرد.

وی ضمن بیان این مطلب که من طراح و بنیان‌گذار این طرح هستم، گفت: پس از انقلاب اسلامی و با توجه به پدید آمدن گروه‌های متعدد در استان‌های کشور، می­خواستم از چکیده انرژی گروه‌ها استفاده کنیم و مانع از از بین رفتن گروه های موجود شویم. این جشنواره نیز با همین هدف برگزار شد و از شرکت کنندگان خواستیم مطابق با موضوعات و ادوات موسیقی آنها و با نگاه و تفکری که دارند در جشنواره حضور یابند.

جاوید توضیح داد: هیچ دوتار نوازی تا پیش از انقلاب اسلامی اجرای گروهی نداشت و در واقع در هیچ جای ایران گروهی وجود نداشت. تشکیل گروه‌ها بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفت و کسی در ارشاد مسئولیتی داشت به دلیل مسائل فقهی که شنیدن یک ساز ایراد داشت این طرح را داد تا موسیقی چند صدایی شود و بنابراین گروه‌های دوتار نوازی و تمبور نوازی و... پدید آمدند.

دبیر علمی جشنواره خنیاگران انقلاب اضافه کرد: از گروه‌ها خواستیم که در آثارشان ساز‌های الکترونیک به کار نبرند و ببینند چگونه می‌توانند با ادوات سازی خود یک نوآوری به وجود آورند. سال گذشته گروه‌هایی چنین کاری را انجام دادند و بسیار دچار شگفتی شدیم.

هوشنگ جاوید در بخش دیگری از سخنانش گفت: من نمی گویم که این جشنواره را در سطح بین المللی اجرا کنیم، اما با پیگیری تلاش ها، می شود به گروه ها و اجراهایی دست یافت که بتوانند اجراهایی در سطح جهانی داشته باشند.جشنواره موسیقی خنیاگران انقلاب فرصتی برای جوانان و فرصتی برای سپاسگذاری از استادان کهن‌سال است.

جاوید درباره بخش تجلیل جشنواره افزود: سهراب محمدی حماسه خوان موسیقی شمال خراسان که در سال‌های انقلاب سی‌ ترانه انقلابی ساخته است در این جشنواره تجلیل می‌شود. عاشیق سلجوق شهبازی که خواننده‌ی ترانه‌های ترکی و آذربایجان شرقی که بسیار آثار تاثیرگذاری هم دارد در این جشنواره تجلیل می‌شود.همچنین سرتیپ علی نعمتی نیز که بنیاد جشنواره‌های موسیقی مقاومت را در کشور گذاشته است تجلیل خواهد شد.

وی درمورد گروه های حاضر در جشنواره اظهار داشت: گروه «سراب» از چهارمحال بختیاری‌، «آوای موج» از بوشهر‌،«ندای جام» از ترتب جام‌، «حافظ» از شیراز،‌ «میراث» از تهران،‌ «کر مهر وطن» از کرمان‌،‌ «هرای» از خراسان شمالی و... گروه‌های راه یافته به این جشنواره هستند.

جاوید همچنین اعلام کرد: حمید عسگری،‌ رضا پرویززاده‌، جهانگیر نصری اشرفی‌ و هنگامه اخوان به عنوان هیات داوران جشنواره به داوری اجراها خواهند پرداخت.

در ادامه این نشست، پیروز ارجمند اظهار داشت: جشنواره موسیقی خنیاگران انقلاب اسلامی به عنوان سومین جشنواره امسال کار خود را آغاز خواهد کرد و همزمان با ایام دهه فجر اجرایی خواهد شد. ما سعی کردیم رنگ و بوی دیگری به این جشنواره بدهیم و آن را حرفه‌ای‌تر برگزار کنیم.

رئیس مرکز موسیقی حوزه هنری گفت: این جشنواره در شاخه‌های سنتی‌، محلی‌ و آثار کُرال تعریف شده و دارای چهار موضوع با عناوین آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی ‌، فرهنگ ایثار‌، سبک زندگی‌ و خانواده است. جشنواره سوم تخصصی‌تر برگزار خواهد شد و سعی کردیم برای استان‌ها بستری فراهم کنیم تا گروه‌های محلی فرصتی برای اجرا داشته باشند.در این دوره 13 گروه در جشنواره شرکت می‌کنند و از طرفی ما هم در صدد ارتقاء کیفیت جشنواره هستیم.

وی عنوان کرد: 40 گروه اعلام آمادگی برای حضور در جشنواره را کردند و این جشنواره از 18 تا 20 بهمن ماه برگزار خواهد شد. جشنواره در قلعه فلک الافلاک لرستان برگزار خواهد شد و دارای ضبط تلویزیونی خواهد بود.

این ۴۰ گروه شرکت کننده عبارتنداز:

گروه سراب از چهارمحال و بختیاری به سرپرستی ستار یارمحمدی
گروه حرای از خراسان شمالی به سرپرستی رحیم رضایی
گروه آوای موج از بوشهر به سرپرستی محسن آقایی
گروه می‌سان از سوسنگرد به سرپرستی قاسم اماتی
گروه حرای از قوچان به سرپرستی نسترن ابوالحسن‌زاده
گروه ندای جام از تربت جام به سرپرستی شهرام فرهادی نیا
گروه حافظ از شیراز به سرپرستی سعید مستفیذی
گروه میراث از تهران به سرپرستی آرش قاسمی
گروه مهر وطن از کرمان به سرپرستی مسعود نکویی
گروه کر از خراسان رضوی به سرپرستی جلیل شریعت مدار
گروه درقورقوت از تبریز به سرپرستی آشیخ سلجوق شهبازی
گروه سمیره از لرستان به سرپرستی علی یوسفی
گروه آثاره از لرستان به سرپرستی حامد فیضیان.

جشنواره موسیقی خنیاگران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر