کد خبر: 45811 A

رضا رینه‌ای:

خط نستعلیق برای نگارش آیات قرآن و احادیث چندان مطلوب نیست؛ چون نگارش کلمات سخت و دشوار و چند سیلابی عربی با این خط دشوار است و اصولا خط نستعلیق برای زبان و خط فارسی طراحی شده است.

ایلنا: رضا رینه‌ای؛ خوشنویسی را مرتبط‌ترین هنر با مضامین دینی دانست و بخش نگاه ویژه جشنواره تجسمی فجر را وسیله‌ای برای تعیین حدود و سطح هنرمندان توصیف کرد.
به گزارش ایلنا، این هنرمند خوشنویس درباره اثر خود در بخش غیررقابتی جشنواره گفت: یکی از غزل‌های معروف سعدی با مطلع «ماه فرو ماند از جمال محمد/ سرو نباشد به اعتدال محمد» را انتخاب کردم که آن را در قالب سیاه مشق انجام داده‌ام. مواد هم ورق طلا، اکرلیک و درمتن وسط، مرکب و قلم است که تقریبا بخشی از کار، ترکیب مواد هم بوده تا هم وجه سنتی و هم لحن امروزی داشته باشد.
او درباره تاثیر خوشنویسی در اشاعه مضامین دینی گفت: اصولا خوشنویسی در طول تاریخ هنر این سرزمین، همواره منتقل کننده مفاهیم عرفانی و کلام بزرگان بوده است. یعنی خوشنویسی انتقال مفاهیم و فرازهایی از گفتار بزرگان از طریق شعر به بهترین شکل به عهده گرفته است. بنابراین خوشنویسان همیشه با اشعار بزرگان و حکمای این کشور و آیات قرآن و احادیث محشور بوده‌اند.
وی ادامه داد: اما ما مشکلی در خوشنویسی داریم و آن این است که خط نستعلیق برای نگارش آیات قرآن و احادیث چندان مطلوب نیست؛ چون نگارش کلمات سخت و دشوار و چند سیلابی عربی با این خط دشوار است و اصولا خط نستعلیق برای زبان و خط فارسی طراحی شده است. بنابراین وقتی موضوعی مثل پیامبر اعظم (ص) مطرح می‌شود، ما از اشعار شاعرانی که پیامبر را مدح کرده‌اند، کمک می‌گیریم و مستقیما نمی‌توانیم از آیات قرآن و احادیث استفاده کنیم، مگر آیاتی که از چند کلمه بیشتر نباشد و در آن مورد هم زبان عربی با خط نسخ و ثلث راحت‌تر نوشته می‌شود و خوانا‌تر است.
رینه‌ای درباره میزان همخوانی تم بخش موضوعی جشنواره با هنر خوشنویسی گفت: اصولا خوشنویسی برای نوشتن هر مطلبی کارکرد خود را دارد. می‌توانید از مهربانی و محبت، وطن، دین و... با خوشنویسی بگویید. البته شاید کار کردن روی موضوع پیامبر اعظم (ص) برای برخی رشته‌ها مثل کاریکاتور سخت‌تر باشد، اما می‌توان با نقاشی، عکس و خوشنویسی و رشته‌هایی از این دست ارتباط این موضوع را با مخاطب برقرار کرد. با این همه، خوشنویسی مرتبط‌ترین هنر در ارتباط با مضامین دینی است.
این خوشنویس پیشکسوت درباره بخش موضوعی جشنواره تجسمی فجر گفت: برگزاری این بخش، مسیری است که ما ناگزیر از طی آن هستیم. با توجه به اینکه دبیری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های متعددی را بر عهده داشته‌ام، معتقدم سفارش‌هایی که برای آثار هنری داده می‌شود، حدود برخی اشخاص را مشخص می‌کند. بخش ویژه جایگاهی فرا‌تر از بخش مسابقه دارد تا هنرمند رده کاری خود را از سطح مسابقه فرا‌تر ببرد و به نوعی در اختیار مضمون قرار بگیرد تا در اختیار جشنواره.
او با انتقاد از جشنواره‌ای شدن برخی هنرمندان گفت: متاسفانه برخی هنرمندان ما جشنواره‌ای شده‌اند و حضورشان فرا‌تر از مسابقه دهنده نیست و در عرصه حرفه‌ای حضور ندارند. به همین جهت پیشنهادم این است که بندی به فراخوان جشنواره اضافه شود تا کسانی که در چند جشنواره نفر اول و دوم شده‌اند، از حضور مجدد در بخش رقابتی منع شوند و در عوض، امتیازی به آن‌ها داده شود تا در بخش پیشکسوتان یا بخش غیررقابتی باشان ویژه حضور یابند و فضا در بخش مسابقه برای حضور افراد جدید مهیا شود.
رینه‌ای افزود: بخشی از کسانی که در جشنواره‌های ما جایزه می‌گیرند، تکراری هستند. ما داریم هنرمند را جشنواره‌ای بار می‌آوریم، نه هنرمندی برای همه فصول! از بسیاری از کسانی که در جشنواره‌ها جایزه می‌گیرند، ما حتی یک نمایشگاه هم ندیده‌ایم. این در حالی است که یکی از وظایف جشنواره‌ها ارتقای افراد و تعالی هنر است تا جشنواره از نظر نفرات تکراری نشود.
این هنرمند درباره تاثیر بخش موضوعی جشنواره در بسترسازی برای اشاعه مضامین دینی گفت: این به هنرمند بستگی دارد و یک فرمول نیست. این جشنواره تعهدی برای هنرمند نیست که فقط روی مضامین دینی کار کند. این صرفا به علایق هنرمند برمی‌گردد که بعضی را به سمت مذهب، بعضی را به سمت حماسه یا به سمت ملی گرایی و.... می‌برد.

جشنواره بنی المللی هنرهای تجسمی فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر