کد خبر: 50403 A

نمایشگاه خط نقاشی‌های بابک رشوند با عنوان «این ترانه منست» در گالری شکوه افتتاح شد.

ایلنا: نمایشگاه خط نقاشی‌های بابک رشوند در گالری شکوه روی دیوار رفت. در این نمایشگاه ۱۵ اثر با تکنیک اکریلیک روی بوم از این هنرمند جوان به دیوار آویخته شده است.
به گزارش ایلنا، او در این نمایشگاه تازه‌ترین آثار خود را ارائه داده است، آثاری که اصلیترین خصیصه آن‌ها را می‌توان نمایش قدرت بالای بصری حروف و خط ایرانی دانست. فرم‌هایی ابداع شده و برگرفته از این خطوط که در ترکیب بندی‌هایی‌گاه با چیدمان‌های ساختار گرایانه و کنستراکتیوی منظم و مستحکم و یا‌گاه فرم‌های‌‌ رها با ترکیب‌هایی اکسپرسیونیستی و بداهه سازی بر صفحه نقش بسته‌اند.
او در مورد فضای آثار مجموعه تازه‌اش گفت: فضای تمامی آثار این مجموعه «عشق» جاری در خاطرات، شعر‌ها و ترانه‌هایی است که جوشیده از «من» با حالات روان‌شناختی مختلف است که سرشار از حس درونی در آن لحظه بوده که از آن به عنوان «زندگی» نامبرده، می‌شود.
او در توضیح انتخاب عنوان «این ترانه منست» گفت: دلم می‌خواهد وقتی بر صفحه نقش می‌زنم حرف و رنگ را، به «من» برسم. بنگارم، بگریم، بخندم، بجوشم، برقصم و بخروشم، تا سرمست شوم از چیزی که نامش «زندگیست» و بنشانم عشق را در تار و پود رنگ و حروف.
با تامل بر این آثار می‌توان به تنوع در فرم‌ها و ترکیب بندی‌های رنگی آن‌ها پی برد. این تفاوت در طراحی فرم‌ها و خطوط و ارائه ترکیب بند‌های رنگ مختلف به وضوح نشانگر حالت‌ها متفاوت آفریننده در زمان‌های مختلف زندگی می‌باشد، تنوعی که با آفرینش و استفاده المان‌های بصری خاصی به نوعی وحدت واتحادی نیز به کل این مجموعه بخشیده است.
او در دومین نمایشگاه انفرادیش ویژگی‌های بصری حرف و خط را نشانه گرفته و با آفرینش و استخراج فرم‌های جدید از اشکال قرار دادی حروف در خوشنویسی‌های گوناگون سعی کرده تا با تکیه بر این قدرت ذاتی حروف از آن‌ها به عنوان تنها عنصر بصری اصلی در آثار خود استفاده کند. خط‌ها و حروف در بیشتر آثارش خوانا نیستند و تا اندازه‌ای فرم‌های خط دفورمه شده‌اند و از شکل سنتی خود خارج شده‌اند، او معتقد است هیچ توجهی به اجرای اشکال دقیق حروف در قالب یک نوع خوشنویسی خاصی نداشته و به دنبال این بوده صرفا با استفاده از این فرم‌های ابداعی خاص که شاید بتوان سبک شخصی وی برشمرد در ترکیب بندهای رنگی مختلف به مثابه یک اثر نقاشی آبستره به انتزاع برسد و از این طریق با بیننده آثار خود ارتباط بصری را فرا‌تر از کاربرد خوانایی و نوشتار حروف و خط شکل دهد.
استفاده از پالت رنگی گسترده و حضور رنگهای مختلف از دیگر خصوصیت آثار این مجموعه می‌توان برشمرد. رنگ‌ها در به تصویر کشیده شدن و القای حالات و اتفاقات درونی هنرمند کمک شایانی کرده‌اند.
رشوند یکی از تفاوت‌های آثار تازه‌اش با کارهای قبلی‌اش را تنوع در این آثار دانست و گفت: این مجموعه بر اساس یک اتفاق خاص شکل گرفته است و مجموعه‌ای می‌باشد که در عین حال شامل آثارمتنوع است و این آثار با یکدیگر اتحاد دارند. آثارم ملهم از احساسات و حالات مختلفم در لحظه‌های زندگی است.
شادی، غم، اندوه، گریه و رقص و... را می‌توان از پس این رنگ‌ها و فرم‌ها حس کرد که این اتفاق نشان از شناخت و مطالعات گسترده هنرمند در بحث شناخت رنگ دارد. در ‌‌نهایت از گردش در میان این کا‌‌ رها می‌توان ترانه و موسیقی حروف را بر روی بوم‌ها شنید.
نصرالله افجه‌ای استاد صاحب سبک خط نقاشی یکی از بازدیدکنندگان این نمایشگاه بود، او در مورد آثار رشوند گفت: در این نمایشگاه شاهد آثار خوبی از این هنرمند جوان هستیم که بسیار متفاوت با کارهای نمایشگاه قبلی‌اش می‌باشد در واقع می‌توان گفت این آثار تکمیل شده آثار قبلی او هستند. تفکر، طرز کار در آثار رشوند کمتر از خط نشانه واضحی دارد. در این آثار هارمونی رنگ‌ها بیشتر مورد بحث می‌باشد.
او در ادامه اضافه کرد: با توجه به اینکه جوانان نیاز به پشتوانه فکری دارند که بدون غرض آن‌ها را راهنمایی کند بابک رشوند پشتوانه بسیار خوبی دارد، پدرش اسماعیل رشوند در خط نقاشی سابقه زیادی دارد و به نوعی دعوی ایجاد الفبای معلی را دارد، بنابراین راهنمای خوبی برای پسرش بشمار می‌آید. من آینده خوبی را برای بابک رشوند می‌بینم با توجه به اینکه آثارش از بسیاری از هنرمندانی که سالهاست در این زمینه فعال هستند بهتر و مدرن‌تر است.
بابک رشوند کار‌شناسی ارشد ارتباط تصویری از هنرهای زیبای دانشگاه تهران دارد، او با توجه به علاقه فراوانش خوشنویسی و نقاشی را از کودکی تحت آموزش پدر خود فراگرفته و در این سال‌های اخیر با توجه به آموخته‌های آکادمیکش مطالعات و تجربیات متعددی بصورت تئوری و عملی در حیطه تایپو گرافی، کالیگرافی و نقاشی داشته است. برگزاری ورکشاپ‌ها، حضور در حراجی، نمایشگاه‌ها، فستیوال‌های هنری بین المللی در رشته نقاشیخط در شهرهایی مثل دبی، مسکو، وین و... ازجمله سوابق هنری وی هستند.
گالری شکوه تا نهم اسفند ماه میزبان این نمایشگاه است و علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ از این آثار در گالری شکوه واقع در خیابان فرمانیه، اندرزگو، کوچه سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک ۱۹ دیدن نمایند.

گالری شکوه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر