کد خبر: 852 A

دوستان، شاگردان و علاقه‌مندان عرصه خوشنویسی ایران - فردا - پنجشنبه دوم شهریور ماه جاری از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در موسسه فرهنگی اکو گرد هم می‌آیند تا با استاد نامی خوشنویسی ایران دیدار کنند.

ایلنا: دوستان، شاگردان و علاقه‌مندان عرصه خوشنویسی ایران؛ در موسسه فرهنگی اکو گرد هم می‌آیند تا با استاد نامی خوشنویسی ایران دیدار کنند. این نشست به بهانه بازگشت استاد امیرخانی از سفر سه ماهه امریکا در موسسه اکو واقع در خیابان موحد دانش (اقدسیه) خیابان ناز پلاک ۱۰ تدارک دیده شده است.
به گزارش ایلنا، غلامحسین امیرخانی که سال ۱۳۱۸ درطالقان به دنیا آمده و از هنرمندان، خوشنویسان معاصر ایران و رئیس شورای عالی خوشنویس موسسه فرهنگی اکو است.
او پس از به پایان بردن دوره ابتدایی، مدتی در بازار به کار آزاد پرداخته و سپس به آموختن هنر خوشنویسی روی آورده و با ممارست فراوان در زمینه این هنر سرآمد شد. او در نگارش خط نستعلیق از ریز و درشت دستی قوی و مهارتی فوق‌العاده دارد. بسیاری او را بر‌ترین نستعلیق‌نویس حال حاضر می‌دانند.
امیرخانی از سال ۱۳۴۰ در اداره کل هنرهای زیبا در وزارت فرهنگ و هنر سابق - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز به سمت خطاط استخدام شد. از مشاغل دیگر وی می‌توان به مدیریت و ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، مدیریت فرهنگسرای ارسباران- هنر و ریاست شورای عالی خانه هنرمندان ایران اشاره کرد. امیرخانی در انجمن خوشنویسان ایران به کار تعلیم خط به خوشنویسان و اساتید دیگر مشغول است.
از ایشان به جهت خدمات ارزشمند فرهنگی و هنری قدردانی شده وتحت عنوان پیشکسوت خط نستعلیق از جمله چهره‌های ماندگار شناخته شده‌است.
غلامحسین امیرخانی در خط نستعلیق شاگرد استادانی چون سیدحسین می‌رخانی و سیدحسن می‌رخانی بود. علاوه بر آن وی از خط استادان قدیمی مانند می‌رعمادالحسنی، میرزای کلهر، عمادالکتاب، علی اکبر کاوه و چند استاد دیگر مشق کرد.
امیرخانی در نستعلیق‌نویسی شیوه‌ای ویژه دارد که مورد اقبال بسیاری از اساتید خوشنویسی است. بسیاری از خوشنویسان صاحب نام معاصر شاگرد غلامحسین امیرخانی هستند و اغلب خوشنویسان معاصر به طور مستقیم یا غیر مستقیم از خط او مشق کرده‌اند.
غلامحسین امیرخانی ده‌ها نمایشگاه انفرادی و گروهی در خارج - در انگلستان، فرانسه، پاکستان و-... و داخل کشور برگزار کرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر