کد خبر: 86932 A

جلسه شورای سیاستگزاری و دبیران ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر برگزار شد.

ایلنا: در جلسه شورای سیاستگزاری و دبیران ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورا فراخوان پیشنهادی بررسی شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی، حمید شاه آبادی؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس شورای سیاستگزاری ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در این جلسه گفت: هنگامی که جایگاه هنرهای تجسمی ارتقا یابد به خاطر پایه‌ای بودن هنرهای تجسمی بر دیگر رشته‌های هنری نیز تأثیر می‌گذارد.

شاه آبادی با اشاره به محدودیت‌های مالی گفت: ضرورت دارد که زیر ساخت‌های مرتبط با جشنواره مورد توجه قرار گیرد و خوشبختانه در این دوره با برگزاری جلسات کار‌شناسی از اسفندماه سال گذشته، برنامه ریزی برای جشنواره انجام شده است.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بسترسازی برای استفاده بهینه از آثار ارائه شده در جشنواره می‌بایست مورد توجه جدی قرار گیرد که بخشی از آن به اعتبار و بودجه مربوط است و بخشی را می‌توان در تفاهم با دیگر نهاد‌ها و استفاده از ظرفیت‌های موجود محقق کرد. جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر جشنواره‌ای است که در آن آورده هنرمندان بیش از آورده دولت برای برگزاری جشنواره است و تعداد آثار فراوانی که هنرمندان ارائه می‌کنند قابل توجه است.

شاه آبادی با تاکید بر حمایت از برگزیدگان دوره‌های قبل جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر و برنامه ریزی برای آن‌ها گفت: ضرورت دارد که برنامه‌هایی برای ارتبا ط با برگزیدگان دوره‌های قبل جشنواره و حمایت از آن‌ها طراحی و اجرا شود.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: حمایت از طرح فیلم‌های مستند تجسمی که در کمیته تخصصی تایید شوند و حمایت از هنرمندان مجسمه ساز و سفالگر که برای تولید اثر هزینه زیادی صرف می‌کنند و همچنین نمایش آثار جشنواره دراستان می‌توانند درجشنواره مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به دائمی بودن دبیرخانه جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر گفت: نیاز است که با توجه به دائمی بودن دبیرخانه جشنواره جریان جشنواره مداوم باشد. همچنین ضرورت دارد که تبلیغات و اطلاع رسانی برای حضور و مشارکت هنرمندان انجام شود.

شاه آبادی افزود: در این دوره جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر رویکرد شاخصه‌هایی داشته است که می‌بایست از مجموعه دستاوردهای هنرهای تجسمی و جشنواره صیانت شود. امیدواریم ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در قامتی که شایسته هنرهای تجسمی کشور است، انجام شود.

در این جلسه اصغر امیرنیا؛ مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی و دبیر شورای سیاستگزاری ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر ضمن تشکر از اعضای شورای سیاستگزاری و دبیران رشته‌های هنری برای پذیرش مسوولیت، اظهار داشت باید سیاستگزاری‌ها به گونه‌ای باشد تا جشنواره ششم نسبت به جشنواره‌های قبل از اثربخشی بیشتری در توسعه و ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی برخوردار باشد.

در این جلسه سیدعباس میرهاشمی؛ دبیرکل ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر گفت: جلسات کار‌شناسی ششمین جشنواره بین المللی تجسمی فجر به صورت تخصصی در هر یک از رشته‌ها با حضور عضو شورای سیاستگزاری و دبیر رشته مربوطه از اسفندماه تاکنون برگزار شده و در این جلسات فراخوان هر رشته با نظر تخصصی اعضای شورا و دبیران تدوین شده است.

میرهاشمی افزود: ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در سه بخش؛ بین المل شامل رشته‌های عکاسی، پوس‌تر، کاریکاتور و تصویرسازی، بخش ملی شامل رشته‌های نقاشی، خوشنویسی، نگارگری، سرامیک هنری، مجسمه سازی و بخش مکمل شامل فیلم‌های مستند تجسمی و مقالات و نشست‌های علمی و تخصصی برگزار می‌شود و امسال رشته تصویرسازی نیز برای اولین بار در جشنواره فجر به صورت بین المللی برگزار می‌شود.

دبیرکل ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با ارائه فراخوان پیشنهادی گفت: فراخوان و موضوعات جشنواره با نظر اعضای شورا و دبیران به صورت تخصصی در جلسات تهیه و تدوین شده است که پس از تصویب و تأیید نهایی در شورای سیاستگزاری جشنواره به زودی منتشر می‌شود.

در ادامه جلسه اعضای شورای سیاستگزاری ششمین جشنواره بین المللی اعضای شورا نظرات پیشنهادات خود را در باره جشنواره و فراخوان ارائه کردند.

در پایان جلسه حکم اعضای شورای سیاستگزاری ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به استادان غلامحسین امیرخانی، کامبیز درم بخش، اسماعیل عباسی، ایرج محمدی، فریده تطهیری مقدم، هدی حدادی، اصغر امیرنیا (مدیرکل هنرهای تجسمی و دبیرشورا)، عبدالرحیم سیاهکارزاده (ریس مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر)، مسعود زنده روح کرمانی و سید عباس می‌رهاشمی اعطا شد. بهرام کلهرنیا، محمدعلی رجبی، ایرج اسکندری و مهدی سیف جمالی دیگر اعضای شورای سیاستگزاری جشنواره هستند که در این جلسه حضور نداشتند.

دبیران رشته‌های مختلف ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر؛ بهمن عبدی (کاریکاتور)، مرتضی اسدی (نقاشی)، پرویز حاصلی (نگارگری)، حسن غفاری (عکاسی)، پریسا خضابی (مجسمه سازی)، مهران هوشیار (سرامیک هنری) و علیرضا قاسم خان (فیلم‌های مستند تجسمی)، در این جلسه حضور داشتند. علی اشرف صندوق آبادی (دبیر رشته خوشنویسی)، کاظم طلایی (دبیر رشته تصویرسازی) و مسعود نجابتی (دبیر رشته پوس‌تر) در جلسه حضور نداشتند.

جشنواره تجسمی فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر