کد خبر: 9827 A

عکس چیدمان‌های داریوش نهداران بر روی دیوار گالری شکوه رفتند.

ایلنا: «اطلاعات» عنوان مجموعه تازه داریوش نهداران است که شامل ۱۳ عکس در ابعاد بزرگ بر روی بوم به همراه یک اینستالیشن می‌باشد.
به گزارش ایلنا، نهداران در این نمایشگاه عکس‌هایی را ارائه داده است که دیجیتال آرت محسوب می‌شوند، او به گونه‌ای در این عکس‌ها که بستر زیرینش روزنامه اطلاعات قدیمی می‌باشند مستند سازی کرده است، به همین خاطر همه تک فریم بوده و به هیچ عنوان در نرم افزار فتوشاپ تغییری نکرده‌اند.
استفاده متنی در این آثار کمک می‌کند تا مخاطب درک بهتری از آن داشته باشد اما هنرمند در این عکس‌ها آگاهانه قسمت‌های از روزنامه‌ها را از بین برده و المانهای تصویری را جایگزین آن کرده است تا ذهن مخاطب را فعال سازد و با توجه به عناصر و المانهایی چون شیرآب به مثابه چاه نفت، درختانی که به آن‌ها دخیل می‌بندند، سیب، کتاب، گل... بخش‌های خذف شده را بازسازی کند.
داریوش نهداران در مورد استفاده از روزنامه اطلاعات به عنوان موضوع آثارش می‌گوید: روزنامه اطلاعات یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌هایی است که در عصر معاصر در ایران چاپ می‌شود و اخباری که نقل کرده سندیت تاریخی دارد، ازدیگر دلایل استفاده من از این روزنامه بخاطر مفهوم اطلاعات است، آثار من نیز قرار است که اطلاع رسانی کنند به همین دلیل این عنوان را برای عکس‌ها برگزیدم.
نهداران در واقع سعی کرده است در این آثار هنر مفهومی را با مدیم عکس بازسازی کند و آثاری که ارائه داده است به شدت بین گرا و مفهوم برانگیزند. در زیر ساخت ثابت تمام کار‌هایش بافتی از کویر به چشم می‌خورد که به معنای قدیمی و کهن بودن می‌باشند، در دل این کویر زایش‌هایی را شاهد هستیم، او در واقع در این آثار تاریخ را بازگویی می‌کند. از ارزش‌ها، فرهنگ و آیین کهن سرزمینمان می‌گوید که هیچگاه در زیر گرد و غبار زمانه و تاریخ پنهان نمی‌ماند.
او در این عکس‌ها با المانهایی که بکار برده است گذشته، حال و آینده را در تصویر ثبت کرده است، وی معتقد است: خاک از گذشته خبر می‌دهد و شکفتن و زایش در خاک از حال می‌گوید، قطرات آب و سایه‌هایی از درختان نیز خبر از آینده می‌دهند.
او در ادامه اضافه می‌کند: این عکس‌ها در ابعاد بزرگ و درفضای گالری مفهوم خود را بیان می‌کنند و بر روی مخاطبان تاثیر گذار هستند اگر آن‌ها در کامپیو‌تر و با ابعاد کوچک دیده شوند احساسی که مد نظرمن است را القا نمی‌کنند.
نهداران در کنار این عکس‌ها اینستالیشنی در وسط گالری ارائه داده که بافت کویری رابه همراه روزنامه اطلاعات جدیدی قرار داده است، او با این رویکرد نشان داده است خلق آثار هنری‌اش به چه شکلی بوده و در واقع به عکس‌هایی که روی دیوار هستند تجسم بیرونی بخشیده است.
این سومین نمایشگاه انفرادی داریوش نهداران محسوب می‌شود، او متولد ۱۳۶۲ اصفهان است و کار‌شناسی نقاشی خود را از دانشگاه علم و فرهنگ تهران اخذ کرده است. نهداران در سال ۲۰۱۰ میلادی جایزه نخست عکاسی مستند اجتماعی جشنواره عکس همقدم دانشگاه سوربن فرانسه را از آن خود نموده است.
نمایشگاه داریوش نهداران تا چهارشنبه ۱۹ مهر ماه در گالری شکوه واقع در فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک ۱۹ دایر است و علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۴ تا ۸ بعد از ظهر از این آثار دیدن نمایند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر