کد خبر: 103286 A

بیانیه‌ی انجمن نویسندگان کودک؛

درطول سال‌های اخیر سانسور کتاب گسترش یافته آن چنانکه شرح برخی از جزییات آن شگفتی آوراست/ انتظار داریم برای تضمین آزادی‌های قانونی و ارتقای منزلت اجتماعی اهل فرهنگ و هنر» تلاش شود.

ایلنا: اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، طی بیانیه‌ای از وزیر فرهنگ و ارشاد و ساید مدیران فرهنگی، مطالبات خود را مبنی بر رفع سانسور و برخوردهای افراطی در اداره‌ی ممیزی مطرح کردند.

به گزارش ایلنا، متن این بیانیه از این قرار است:

«به نام پروردگار کودکی
پیش از این بسیاری از پدیدآورندگان و کار‌شناسان حوزه‌ی ادبیات کودک ونوجوان به پیامدهای منفی سانسوردر این حوزه اشاره کرده بودند، رویه‌ای که دراین سال‌ها به ممیزی پیش از چاپ مشهور شده است. همچنین انجمن نویسندگان کودک ونوجوان طی نشست‌های کار‌شناسی وتخصصی بار‌ها به ارزیابی تاثیر منفی این رویه بر شکوفایی ادبیات کودک ونوجوان پرداخته که متاسفانه تاکنون با این نظرگاه‌ها برخورد فعالی صورت نگرفته است.
حاکمیت نگاه‌های غیرکار‌شناسی که به طور عمده با رویکردی ظاهرنگرانه شکل گرفته، این مجوز را برای گروهی محدود فراهم آورده تا با واژگان و عبارت‌ها، همانند کدهای رمزگذاری شده و در‌‌‌نهایت بدبینی برخورد کنند، تا آنجا که هرروز دایره‌ی کتاب‌های مورد قبول تنگ ترشود. دراین رویه بر مبنای یک گرایش و سلیقه‌ی خاص فکری، واژگان و عبارت‌هایی را که نباید درمتن به کار برده شوند، با شیوه‌ای دستوری به نویسندگان و پدیدآورندگان دیکته می‌کنند، بی‌آنکه توجه شود کلیت متن چه پیامی برای مخاطب دارد.
درطول سال‌های اخیر نگاه‌های سخت گیرانه سلیقه‌ای و خلاف قانون اساسی چنان در سانسور کتاب گسترش یافته که شرح برخی از جزییات آن شگفتی آوراست؛ و در کتاب‌های کودک و نوجوان به ویژه آثار ترجمه شده، مواردی کتاب را به محاق توقیف و سانسور برده است که شب و روز در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران نمایش داده می‌شود.
با آنکه قانون حمایت از مولفان و مصنفان مصوب سال ۱۳۴۸ مالکیت نویسنده براثرش را می‌پذیرد، اما در رویه‌ی ممیزی پیش از چاپ، این حق مالکیت نادیده گرفته شده و به دلیل ناهمخوانی با سلیقه‌های خاص، نویسنده ناچار به سانسور متن خود می‌شود. این پرسش را بسیاری از نویسندگان و پدید آورندگان مطرح می‌کنند که اگر نظر دستگاه ممیزی را نپذیرند، مرجع فرجام خواهی آن‌ها کدام نهاد است؟
اکنون که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خود بر نادرستی این رویه تاکید دارد، انتظار داریم همچنان که در بندهای ۱، ۲، ۴ دومین هدف محوری برنامه پیشنهادی ایشان به مجلس آمده، «برای تضمین آزادی‌های قانونی و ارتقای منزلت اجتماعی اهل فرهنگ و هنر» تلاش شود تا شرایط نگران کننده‌ی کنونی جای خود را به فرایندی منطبق بر قانون اساسی جمهوری اسلامی بدهد.
در این چارچوب انجمن نویسندگان کودک و نوجوان آمادگی خود را برای ارائه‌ی دیدگاه‌های کار‌شناسی و تخصصی اعلام می‌کند. باشد که از این رهگذر، حقوق صنفی نویسندگان و پدیدآورندگان محترم شمرده شود و تولید کتاب‌های کودک ونوجوان به شرایط طبیعی خود بازگردد.»

سانسور انجمن نویسندگان کودک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر