کد خبر: 11010 A

با توجه به تقارن برگزاری کنگره بزرگداشت فقیه متاله آیت‌الله "سیدعلی‌آقاقاضی" با کنگره بزرگداشت آیت‌الله "گلپایگانی" در قم، زمان برگزاری آن از هفدهم و هجدهم آبان ماه به پانزدهم و شانزدهم همان ماه تغییر یافت.

ایلنا- تبریز: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از تغییر زمان برگزاری کنگره بزرگداشت "سید‌علی‌آقا قاضی" در تبریز خبر داد.

به گزارش ایلنا از تبریز، "علی داننده" گفت: با توجه به تقارن برگزاری کنگره بزرگداشت فقیه متاله آیت‌الله "سیدعلی‌آقاقاضی" با کنگره بزرگداشت آیت‌الله "گلپایگانی" در قم، زمان برگزاری آن از هفدهم و هجدهم آبان ماه به پانزدهم و شانزدهم همان ماه تغییر یافت.

وی افزود: ده ها اثر شاخص و فاخر از پژوهشگران و محققان بنام به دبیرخانه این کنگره ارسال شده است که طی روزهای یاد شده ارائه می‌شوند.

داننده همچنین از چاپ چهار عنوان کتاب ویژه این کنگره خبر داد و افزود: تلاش شده این کتابها درخصوص ریشه عرفان اسلامی و سبک زندگی آیت‌الله قاضی،‌مطالبی به زبان روز و قابل استفاده برای جوانان بیان شود.

وی تاکید کرد: این کنگره در راستای اجرای طرح "مفاخر آذربایجان نماد عزت و سربلندی ایران اسلامی" و با هدف تهیه و تدوین متون غنی و متقن و بهره گیری از سخنرانی ها و نکات تربیتی و اخلاقی مجتهدان،‌علما،‌فقها و عرفای برجسته آذربایجان که شخصیتی جهانی داشته و عامل عرفان دینی و اسلامی هستند،‌ برگزار می شود.

براساس این گزارش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت بنیاد نیمه شعبان مسجد‌آیت‌الله انگجی کنگره بزرگداشت مقام علمی عرفانی آیت‌الله سیدعلی‌آقا قاضی را در پانزدهم و شانزدهم آبان ماه 1391 در تبریز برگزار می‌کند.

آیت الله سید علی قاضی فرزند حاج سید حسین قاضی، در سال 1285هـ.ق. در تبریز متولد شد و بعد از بلوغ و رشد به تحصیل علوم ادبیه و دینیه مشغول شد.

وی در سال 1313هـ.ق. در سن 28 سالگی به نجف اشرف مشرف شد و تا آخر عمر آن جا را موطن اصلی خویش قرار داد.

مرحوم آیت الله قاضی پس از اقامت در نجف اشرف، تحصیلات حوزوی خود را نزد استادانی ازجمله فاضل شربیانی، شیخ محمد مامقانی، شیخ فتح الله شریعت، آخوند خراسانی ادامه داد.

میرزا علی آقا قاضی پس از سال‌ها تدریس معارف اسلامی، در روز دوشنبه چهارم ماه ربیع المولود سال 1366 قمری مطابق هفتم بهمن ماه در نجف اشرف وفات و در وادی الاسلام نزد پدر خود دفن شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر