کد خبر: 12971 A

محمدعلی سپانلو در گفتگو با ایلنا:

سپانلو می‌گوید: بعد از این‌که یک چهارم این کتاب سانسور شد، دیگر علاقهٔ زیادی برای پیگیری وضعیت آن ندارم.

ایلنا: کتاب «افسانه شاعر گمنام» به زودی منتشر می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدعلی سپانلو؛ نویسنده و شاعر و مترجم در مورد جدید‌ترین اثر درحال انتشارش؛ «افسانه شاعر گمنام» گفت: به دلیل اهمیت این اثر برای من، ‌کار تهیه آن در حدود ۱۴ سال طول کشید و نسخه ارائه شده به ارشاد برای کسب مجوز، حدود ۱۳۰ صفحه بود. پس از طی زمانی طولانی، نهایتآ با حذف حدود ۳۰ صفحه از کتاب، مجوز انتشار آن صادر شد و انتشارات افق کار انتشار آن را برعهده دارد.

او دربارهٔ خبر انتشار این کتاب گفت: طی تماسی که با ناشر این اثر داشتم، به من گفتند که کتاب در حال انجام مراحل صحافی است و هنوز در بازار توزیع نشده است. دلیل اینکه این اثر را در یکی از سایت‌های فروش کتاب گذاشته‌اند نمی‌دانم و کلآ بعد از این‌که یک چهارم این کتاب سانسور شد، دیگر علاقهٔ زیادی برای پیگیری وضعیت آن ندارم.

سپانلو دربارهٔ آخرین شرایط جسمانی خود گفت: فعلآ داروهای زیادی را مصرف می‌کنم، اما دیگر به صورت درمان کلینیکی کاری انجام نمی‌دهم و به قول معروف فعلآ مدتی را از بیماری مرخصی گرفته‌ام.

محمد علی سپانلو متولد ۱۳۱۹ در تهران است. وی تا به حال بیش از پنجاه (۵۰) جلد کتاب در زمینه‌های شعر و داستان و تحقیق، به صورتِ تالیف و یا ترجمه، منتشر کرده و در کنار برگردان آثار ادبی، مجموعه‌های شعری از جمله رگبار‌ها، پیاده رو‌ها، نبض وطنم را می‌گیرم، تبعید در وطن، ساعت امید، فیروزه در غبار، پاییز در بزرگراه، و قایق‌سواری در تهران را در کارنامه خود دارد. سپانلو آثاری از نویسنده‌های مطرح دنیا مثل آلبر کامو و ژان پل سار‌تر را نیز ترجمه کرده است. او فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه تهران و از نخستین اعضای کانون نویسندگان ایران است. بسیاری از آثارِ او تا به حال به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، هلندی، عربی، و سوئدی ترجمه شده است. کتاب نویسندگانِ پیشروِ ایران که گلچینی از آثارِ داستانیِ نویسندگانِ قرنِ بیستمِ ایران، به همراهِ بررسیِ آن‌هاست، جزء منابعِ درسی در بسیاری از دانشگاه‌های ایران است و تابه‌حال فروشِ بسیار بالایی داشته است. سپانلو توانسته است نشان شوالیهٔ نخلِ (لژیون دونور) آکادمیِ فرانسه (بزرگ‌ترین نشانِ فرهنگی کشورِ فرانسه)، و جایزهٔ ماکس ژاکوب (بزرگ‌ترین جایزهٔ شعرِ فرانسه) را دریافت کند.

محمد علی سپانلو افسانه شاعر گمنام انتشارات افق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر