کد خبر: 1310 A

فاضل نظری:

پس از انقلاب سن عقلی زود‌تر حاصل می‌شود و گاهی اوقات از نوجوانان اشعاری را می‌شنویم که انتظار داریم این اشعار در سن ۳۰ سالگی گفته شوند.

 ایلنا: اختتامیه هفتمین جشنواره ملی «موسم گل» با حضور شاعران برجسته کشور و معرفی چهارده شاعر برگزیده در تالار سوره مهر برگزار شد

به گزارش  خبرنگار ایلنا، اختتامیه جشنواره شعر دانش آموزی روز گذشته ۲شهریور در تالار سوره حوزه هنری با حضور دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، محسن مومنی شریف، فاضل نظری و محمد علی بهمنی با شعر خوانی و معرفی چهارده برگزیده هفتمین جشنواره موسم گل برگزار شد.


«غلامعلی حداد عادل» عضو کمیسیون علوم و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره ملی شعر دانش‌آموزی «موسم گل» گفت: شعر در سرشت مردم ایران زمین جای دارد و حتی مردم عادی و عامه نیز ذوق شعری دارند.


حداد عادل  افزود: دبیرستان فرهنگ موسم گل را در یک باغچه آغاز کرد در حال حاضر موسم گل سراسر ایران را دربرگرفته و در این جشنواره شاعرانی از استان‌های مختلف کشور حضور پیدا کرده‌اند و هفتمین دوره جشنواره «موسم گل» تولدی دیگر برای شعر دانش‌آموزی محسوب می‌شود.


وی تصریح کرد: زمانی که در جشنواره‌ای با مضمون شعر شرکت می‌کنم و نوجوانان و جوانان را با این ذوق و قریحه و طبع شعری می‌بینم خوشنود می‌شوم و جانی دوباره می‌گیرم و از اینکه با وجود انقلاب و جمهوری اسلامی این همه گل در موسم گل شکوفا شدند خوشنود می‌شوم.


رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تاکید کرد: زبان فارسی، سرمایه ملی کشور است، میراث پدران ما است، چندین هزار سال از زبان فارسی باستان، میانه و دری گذشته است و این زبان صیقل خرده، جلا و غنا پیدا کرده است و برای ما به یادگار مانده است و ما نیز باید این زبان را حفظ کنیم و به آیندگان بسپاریم.


وی با اشاره به برگزاری جلسه‌ای در کشور تاجیکستان اظهار داشت: در این جلسه همه نمایندگان مدعو باید با زبان مادری کشور خود سخن می‌گفتند تا خوش‌آهنگ‌ترین زبان انتخاب شود و زمانی که نماینده‌ای از ایران با زبان فارسی سخن گفت همه با گوش خود داوری کردند که زبان فارسی خوش آهنگ‌ترین و دل انگیز‌ترین زبان است.


حداد عادل گفت: شعر هنری است که نیازمند ابزار و وسایل خاصی نیست، فقط نیازمند کلام و یک دل تپنده شاعرانه است که این ابزار در اختیار همه است و ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین هنر، شعر است.

 محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری نیز در این مراسم ابراز خرسندی کرد که جشنواره «موسم گل» از انحصار استان تهران درآمده است و به سراسر کشور راه پیدا کرده است.
مومنی شریف افزود: در این جشنواره زمانی که اشعار شاعران را از برخی از استان‌های کشور می‌شنویم خوشحال می‌شویم.
رییس حوزه هنری گفت: مسیر هنر و شعر مسیر لغزنده‌ای است استعدادهای فراوانی بودند که می‌گفتند در تاریخ ماندگار خواهند بود اما برخی در طول این ۲۰ سال فراموش شدند.
وی تاکید کرد: مسئولان و خانواده‌ها باید به نوجوانان و جوانان که در مسیر شعر و هنر گام برمی‌دارند یاری برسانند تا در نقشی که شایسته هستند حضور داشته باشند و بتوانیم در آینده به آنان افتخار کنیم.

 فاضل نظری رییس حوزه هنری استان تهران نیز گفت: جشنواره «موسم گل» به همت «دکتر فرید حداد عادل» شروع به کار کرده است و امیدوارم با حضور و همراهی ایشان این جشنواره و این جمع مجتمع باشد و ادامه پیدا کند.
نظری با بیان اینکه عشق و غم در شعرهای دانش آموزی واقعی است، افزود: در این جشنواره هر شعری را که می‌شنوم صرف نظر از اینکه چه کسی این شعر را سروده است لذت می‌برم.
وی پیشنهاد داد با بهره‌گیری از تخصص «محسن مومنی شریف» رییس حوزه هنری در داستان‌نویسی بخش داستان‌نویسی نیز به این جشنواره اضافه شود واین جشنواره بتواند پایه‌هایی برای داستان‌نویسی نوجوانان و جوانان نیز باشد.
وی اظهار کرد: پس از انقلاب سن عقلی زود‌تر حاصل می‌شود و گاهی اوقات از نوجوانان اشعاری را می‌شنویم که انتظار داریم این اشعار در سن ۳۰ سالگی گفته شوند.
این شاعر خاطرنشان کرد: نباید شعر تمام زندگی نوجوانان را در بربگیرد بلکه باید بخشی از زندگی آنان باشد و نوجوانان و جوانان به یاری شعر بتوانند نقش مفیدی در جامعه داشته باشند.

در ادامه مراسم  ۱۴ شاعر منتخب این جشنواره همچون «آرزو سبزوار قهفرخی»، «محسن اکرادی»، «فائزه عباسی»، «زهرا غفاری»، «محمد شکری فرد»، «محمد مهدی خدا رحمی»، «مرتضی کریمی قهفرخی»، «مریم شجاعی ‌نیا»، «معین اصغری»، «یاسمن وجداند دار»، «میثم داوودی»، «مصطفی شمس»، «مهران رجبی»، «سید هادی موسوی» اشعار برگزیده خود را خواندند.
«ناصر فیض»، «بیژن ارژن»، «مهدی مظاهری»، «عباس محمدی» و «فاضل نظری» داوری هفتمین جشنواره ملی شعر دانش آموزی «موسم گل» را بر عهده داشتند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر