کد خبر: 1644 A

کار نوشتن داستان‌های مجموعه زندگی معصومین به پایان رسید. چند کتاب از این مجموعه به تایید نهایی رسیده و کار کار‌شناسانه بر روی دیگر آثار مجموعه همچنان ادامه دارد.

ایلنا: مصطفی خرامان، دبیر پروژه ادبی «زندگی معصومین» از پایان یافتن کار نوشتن داستان‌های این مجموعه خبر داد و گفت: با صرف دقت و کار کار‌شناسی بر آثار این مجموعه در پی جریان سازی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان هستیم.
به گزارش ایلنا، مصطفی خرامان با بیان این مطلب افزود: چند کتاب از این مجموعه به تایید نهایی رسیده و کار کار‌شناسانه بر روی دیگر آثار مجموعه همچنان ادامه دارد.
وی ادامه داد: بازخوانی این آثار پیش از ارائه به دفتر ادبیات کودک و نوجوان حوزه هنری در دو مرحله انجام می‌شود؛ یعنی پس از قرائت هر کتاب از سوی دبیر مجموعه، اثر در شورای کار‌شناسی این پروژه هم مورد بازخوانی قرار می‌گیرد و پس از اعمال نظرات و تایید نهایی به دفتر ادبیات کودک و نوجوان تحویل داده می‌شود.
دبیر مجموعه «زندگی معصومین» انجام این پروژه را کاری دشوار خواند و تاکید کرد: به دلیل حساسیت‌هایی که زندگی معصومین (ع) برای ما دارند و همچنین به علت سوالات و شبهاتی که ممکن است در زمینه زندگی این بزرگواران وجود داشته باشد، نیاز است دقت و کار‌شناسی بیشتر و جدی تری برای این آثار انجام شود.
وی استناد تاریخی را از مهم‌ترین ویژگی‌های این مجموعه مستند داستانی دانست و خاطر نشان کرد: لازم است برای این پروژه ادبی وقت بیشتری بگذاریم، به ویژه که استناد تاریخی داستان‌های این مجموعه برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.
خرامان درباره کیفیت آثار این مجموعه گفت: در صحبتی که با نویسندگان داشته‌ایم بنا بر پذیرش کارهای خوب را است و حتی از پذیرش آثار متوسط خودداری می‌کنیم.
دبیر پروژه ادبی «زندگی معصومین» که قرار است به همت دفتر ادبیات کودک و نوجوان حوزه هنری منتشر شود افزود: از نظر خودمان آثار این مجموعه باید درجه یک باشد تا به تایید نهایی برسد.
وی همچنین تاکید کرد: البته همه تلاش خود را می‌کنیم که کتاب‌ها را در اسرع وقت تحویل دهیم تا انتشار این مجموعه هر چه سریع‌تر انجام شود تا این پروژه طولانی و فرسایشی نشود.
این داستان نویس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به معضلات نشر و گرانی کاغذ و کتاب گفت: متاسفانه شاهدیم که تیراژ کتاب‌ها و ناشرانی که آثار کودک و نوجوان را به چاپ می‌رسانند در حال کم شدن است؛ در این اوضاع هر چه تعداد ناشرانی که در زمینه کودک و نوجوان کار کنند بیشتر شود بهتر است.
خرامان ادامه داد: حوزه هنری جزو ارگان‌هایی است که در این خصوص نقش تعیین کننده‌ای داشته و امکاناتی در اختیار دارد که بسیاری از سازمان‌ها و ناشران دیگر فاقد آن هستند؛ چند سالی بود که جای خالی حوزه هنری در زمینه انتشار کتاب‌های کودک و نوجوان خالی بود که امیدواریم در این خصوص بتواند کمبودهای موجود را برطرف سازد.
این نویسنده یاد آور شد: تلاش ما و همه مسئولان و نویسندگانی که با دفتر ادبیات کودک و نوجوان حوزه هنری کار می‌کنند این است که با چنان دقت و توجهی کار کنیم که کتاب‌های منتشر شده در زمینه کودک و نوجوان از سوی حوزه هنری و انتشارات سوره مهر تبدیل به یک برند شناخته شده شود.
وی با بیان اینکه در حوزه ادبیات کودک و نوجوان برند انتشارات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، افزود: بزرگسالان خودشان می‌توانند برای خود کتاب انتخاب کنند اما کودکان و نوجوانان اینگونه نیستند؛ از این رو چه خود بچه‌ها و چه والدینشان وقتی بخواهند کتابی در این زمینه خریداری کنند به برند انتشارات توجه می‌کنند.
دبیر پروژه ادبی «زندگی معصومین» خاطر نشان کرد: چنین تلاش‌هایی موجب جریان سازی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان می‌شود، بویژه که کتاب‌هایی که انتشارات سوره مهر در این حوزه چاپ کرده و می‌کند هم از نظر ظاهر و هم به لحاظ درونمایه از کیفیت قابل قبول و خوبی برخوردار است و برای جریان سازی این روند باید ادامه پیدا کند.
مجموعه مستند داستانی «زندگی معصومین» به زودی به همت دفتر ادبیات کودک و نوجوان حوزه هنری و از سوی انتشارات سوره مهر منتشر می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر