کد خبر: 40455 A

نمایندگان ناشران دولتی و خصوصی تاجیکستان در دیدار با دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان خواستار تعامل حرفه‌ای بیشتر میان ناشران مسلمان برای حل مسائل و مشکلات این حوزه شدند.

ایلنا: در دیدار جوره‌بای شریف‌اف و سهراب رجب‌اف مدیران انتشاراتی‌های دولتی عرفان و خصوصی ارکراف با علی زارعی نجفدری، مقرر شد نشست‌های هم‌اندیشی ناشران تاجیکی برای هماهنگی و فعالیت مناسب‌تر در اتحادیه جهانی ناشران مسلمان، برگزار شود.

به گزارش ایلنا، در این دیدار زارعی نجفدری با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده در اتحادیه جهانی ناشران مسلمان گفت: تلاش برای حل مشکلات توزیع، هم‌افزایی و تعامل حرفه‌ای میان ناشران مسلمان، ایجاد سازوکارهای مربوط به رعایت حقوق کپی‌رایت در میان ناشران مسلمان و حضور مؤثر و یکپارچه در مجامع و محافل حرفه‌ای نشر دنیا از جمله الزامات و اهداف راه‌اندازی این اتحادیه است.

زارعی نجفدری، عدم نیازسنجی فکری و فرهنگی مخاطبان، توسط نویسندگان و ناشران را یکی از مشکلات مهم نشر جهان اسلام دانست و افزود: برای حل این مشکل نیز امید داریم گام‌های مؤثری برداشته شود.

وی با بیان تاریخچه شکل‌گیری این اتحادیه گفت: شرکت‌کنندگان در دو اجلاس بین‌المللی ناشران جهان اسلام از حدود ۵۰ کشور جهان، در ارزیابی‌های خود و از طریق بیانیه‌هایی که آماده و صادر کردند به این ضرورت رسیدند که با توسعه همکاری میان ناشران مسلمان، امکان غلبه بر بسیاری از چالش‌های موجود بر سر راه‌شان وجود دارد.

دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان با اشاره به اینکه برای رسیدن به اهداف تعیین شده، همکاری و همراهی ناشران مسلمان سراسر جهان با اتحادیه، ضروری است افزود: پتانسیل‌های فوق‌العاده‌ای در حوزه‌های محتوایی و نرم‌افزاری نشر جهان اسلام وجود دارد که به فعلیت رساندن آن‌ها موجب خواهد شد ناشران مسلمان بیش از پیش بتوانند نقش خود را ایفا کنند.

در این دیدار، جوره‌بای شریف‌اف و سهراب رجب‌اف مدیران انتشاراتی‌های دولتی عرفان و خصوصی ارکراف در سخنانی با تقدیر از فعالیت‌های دبیرکل اتحادیه جهان اسلام به آشنایی خود با اقدامات دبیرخانه اتحادیه از طریق حضور در اجلاس نخست و همچنین شرکت در نشست‌هم‌اندیشی با ناشران خارجی شرکت‌کننده در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، خواستار تعامل حرفه‌ای بیشتر میان ناشران جهان اسلام برای حل مسائل و مشکلات این حوزه شدند. آن‌ها جزئیات و آمار فعالیت‌های حوزه نشر در تاجیکستان را ارائه کردند.

این دیدار در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان برگزار شد.

اتحادیه ناشران جهان اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر