کد خبر: 43180 A

همایش سعدی و یونس ‌امره در بهار سال ۱۳۹۲ در شهرهای تهران، شیراز، آنکارا و اسکی شهیر برگزار می‌شود.

ایلنا: علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و اموربین‌الملل شهرکتاب گفت: سعدی و یونس‌امره دو شاعر مهم و تاثیرگذار در زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات ترکی هستند و شباهت‌های فراوانی از نظر مضمون و مردمی بودن و نفوذ اجتماعی می‌توان بین سعدی و یونس‌امره یافت.

به گزارش ایلنا، محمدخانی افزود: شعر سعدی قرن‌هاست که در میان مردم ایران و بسیاری از کشورهای جهان نفوذ دارد و با اشعار و آثار خود پیام‌های اخلاقی، حکمی، انسان‌دوستانه و صلح و عشق، تساهل و اعتدال را برای بشریت به ارمغان گذاشته است.

معاون فرهنگی شهرکتاب گفت: یونس‌امره هم از بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین شاعران ترکیه است که تاثیر فراوانی بر ادب و عرفان ترک گذاشته است و قرن‌هاست که اشعار یونس ‌امره به سبب زبانی که در آن‌ها به‌کار رفته از بالکان تا سرزمین‌های شرق عثمانی زمزمه مردم است.

وی افزود: یونس ‌امره زبان‌های فارسی و عربی را به‌خوبی می‌دانست و با علوم اسلامی و تاریخ اسلام آشنایی کامل داشت و توانایی او در هنر به‌کار بردن زبان است و زبان ترکی به دست یونس‌ امره زیبا‌ترین شکل خود را یافت همان‌طور که زبان فارسی به‌دست شاعرانی چون فردوسی، سعدی و مولوی زیبا‌ترین شکل خود را یافته است.

محمدخانی گفت که عناصر و واژه‌های فارسی و عربی در زبان یونس ‌امره فراوان به‌چشم می‌خورد و نشان می‌دهد که وی در میان صاحبان این فرهنگ زندگی کرده است و از گفته‌های یونس‌امره چنین برمی‌آید که مولوی وی را دوست می‌داشته است و در مثنویات او، تاثیر سعدی، عطار، مولوی و سنایی آشکار است. یونس‌امره همچون مولوی و سعدی شاعری بیزار از جنگ و آوازدهندهٔ صلح است و شباهت‌های فراوانی از نظر مضمون و مردمی بودن اشعار می‌توان بین سعدی و یونس‌امره یافت.

محمدخانی در ادامه تصریح کرد: همایش سعدی و یونس ‌امره در روزهای ۲۷ و ۲۸ فروردین ۱۳۹۲ در مرکز فرهنگی شهرکتاب در تهران و در روز اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی در شیراز و هفته اول خرداد در شهرهای آنکارا و اسکی‌شهیر با حضور سعدی‌پژوهان و یونس ‌امره پژوهان ایران و ترکیه برگزار می‌شود و در این فاصله برنامه‌های مختلفی در این چهار شهر در باب زبان و ادبیات فارسی و ترکی برقرار است.

محمدخانی گفت که مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب برنامه‌ریزی کرده است که از ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ در یک دهه، ده همایش تطبیقی در ایران و ده کشور دیگر برگزار کند که در بهار امسال همایش سعدی و پوشکین در ایران و روسیه برگزار شد و در سال ۱۳۹۲ همایش سعدی و یونس امره در ایران و ترکیه و در سال ۱۳۹۳همایش سعدی و سروانتس در ایران و اسپانیا برگزار می‌شود که برگزاری این همایش‌ها تاثیر فراوانی در نزدیکی فرهنگی و ادبیات ایران با دیگر کشور‌ها دارد.

محمدخانی در پایان به برگزارکنندگان این همایش‌ اشاره کرد که این همایش به همت مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهرکتاب، مرکز سعدی‌شناسی، مرکز فرهنگی یونس ‌امره ترکیه و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه برگزار می‌شود.

شهرکتاب همایش سعدی و یونس ‌امره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر