کد خبر: 475 A

محمود آموزگار:

اجرای طرح‌هایی مانند پخش كتاب سام؛ با شرایط روز كتاب و نشر ایران سازگاری ندارد. این سیستم مانند دیگر سیاست‌های جاری؛ حوزه نشر را هدف خود قرار داده است.

ایلنا: محمود آموزگار(نایب‌رئیس اتحادیه ناشران و مدیر كتابفروشی آمه) اعتقاد دارد: در شرایطی كه كتابفروشان و ناشران با مشكلات متعددی مواجه هستند، ایجاد فضای رقابتی غیرملموس به مشكلات موجود می‌افزاید.

آموزگار به خبرنگار ایلنا گفت: طرفدار جلو رفتن تدریجی اقتصاد نشر ایران و نیز تحول در نشر ایران هستم. در این دوره ما نیازی به سرعت نداریم. ما هنوز در گیر و دار نشر سنتی و اقتصاد سنتی كتاب مانده‌ایم و نمی‌توانیم به‌یكباره آن را دگرگون كنیم. چنین ایده‌هایی تنها در شبكه توزیع سنتی كتاب در كشور ایجاد اخلال می‌كند. چون از یك‌سو هنوز استفاده از این سیستم‌ها در بازار كتاب ایران رایج نیست و ازسوی دیگر رابطه ناشر – مولف یا ناشر – مترجم تحت تاثیر این طرح به فضای دیگری كشانده می‌شود كه مناسب نیست.

نایب رئیس اتحادیه ناشران اعتقاد دارد: امروز درصد سودی كه برای فروش نهایی درنظر گرفته می‌شود؛ 20 درصد است. وقتی یك كمپانی به اسم پخش كتاب قصد دارد كتاب را پخش كند و درصد كمتری دریافت كند، سیستم جاری را بر هم می‌زند. وقتی یك پخشی كتابی را برای كتابفروش ویزیت می‌كند، 25 درصد تخفیف به او می‌دهد كه كتابفروش با این رقم؛ هزینه‌های آب و برق و گاز و كارمندان خود را تامین می‌كند. درحالی‌كه این طرح هم سیاست ناشر و پخش و كتابفروش را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و هم سیاست ناشر و مولف یا ناشر و مترجم را. یعنی یك رقابت نابرابر دیگر در وضعیت نابسامان كتاب در ایران برای كتابفروش ایجاد می‌شود.

آموزگار تاكید دارد: اگر قرار است كسی در این بازار ناامن؛ سیاست فروش كتاب را درپیش بگیرد، دست‌كم نباید از مسیری وارد شود كه به اقتصاد نشر و فروش كتاب در كشور لطمه وارد كند. آنهم در شرایطی كه اغلب كتابفروشی‌های كشور در آستانه تعطیلی هستند.

این كتابفروش اختصاص 7 درصد فروش كتاب به مولف را نیز تعریف ناكاملی از كمك به مولف و مترجم دانسته و تاكید می‌كند: صرف اختصاص درصدی از بهای پشت جلد به خالق آن نمی‌تواند یك طرح ناكارآمد را به طرحی كارآمد تبدیل كند. در این سیستم؛ كتابفروشان و ناشران با بحران بیشتری در حوزه‌ی كاری خود مواجه می‌شود لذا درنظر گرفتن چنین مبلغی برای خالق آن نمی‌تواند اقتصاد متزلزل نشر امروز را تقویت كند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر