کد خبر: 49300 A

گزارش علی اسماعیلی از نمایشگاه‌های كتاب؛

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری ۱۳۱ نمایشگاه کتاب استانی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت‌های نهم و دهم خبر داد

ایلنا: علی اسماعیلی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری ۱۳۱ نمایشگاه کتاب استانی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت‌های نهم و دهم خبر داد و گفت: کل نمایشگاه‌های کتاب استانی که بعد از انقلاب اسلامی در کشور برگزار شده ۲۳۱ نمایشگاه بوده که از این تعداد ۱۳۱ نمایشگاه در زمان دولت نهم و دهم برگزار شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسماعیلی در مراسم افتتاحیه دویست و سی و یکمین نمایشگاه استانی کتاب دریزد سخن می‌گفت؛ افزود: در سطح منطقه رتبه اول تولید کتاب را به خود اختصاص داده‌ایم؛ و سالانه ۶۹هزارعنوان کتاب در کشور تولید و منتشرمی شود که طی ۱۰ماه اخیر امسال ۴۹هزارعنوان کتاب چاپ و منتشر شده است.

وی با بیان اینکه سرانه مطاله در کشوربیش از ۱۷دقیقه است ودر حال حاضر۲۸۰۰کتابخانه درسطح کشور فعالیت می‌کند ادامه داد: طی فعالیت دولت نهم و دهم ۱۸۰۰کتابخانه ساخته شده است که از این تعداد۸۰۰کتابخانه به صورت مشارکتی بوده است.

اسماعیلی درادامه با اشاره به اینکه بیشترین آثارتولید کتاب در کشوربه حوزه دین اختصاص دارد، گفت: حوزه کودک و نوجوان رتبه دوم را در این خصوص به خود اختصاص داده است.

وی از کاهش ۱۶درصدی آثار ترجمه در کشور خبردادواظهارداشت: درحوزه کودک با افزایش ۱۰درصدی در تولید کتاب مواجه بودیم.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاددر ادامه با اشاره به راه اندازی بنیاد ادبیات داستانی، گفت: این بنیاد، پاتوقی مناسب برای نویسندگان متعهد و انقلابی کشور است که می‌توانند ازظرفیت و پتانسیل‌های آن بهره گیرند. واین بنیاد طی برنامه ریزی صورت گرفته، جشنواره‌های متنوع فرهنگی نظیر؛ جشنواره نوقلمان را برگزار خواهد نمود.

اسماعیلی گفت: ۲۳۱نمایشگاه بزرگ کتاب استانی بعد از انقلاب اسلامی در سطح کشور برگزارشده است که از این تعداد۱۳۱نمایشگاه در زمان دولت نهم و دهم بوده است.

وی به سهمیه و رتبه نشر استان یزد اشاره کرد و افزود: یزد دراین خصوص رتبه شانزدهم را برعهده دارد و طی ۱۰ماهه اول سالجاری ۱۱۰عنوان کتاب در یزد تولید و منتشر شده است.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد همچنین به راه اندازی ۳۱ ایستگاه مطالعه اشاره کرد و گفت: این ایستگاه‌ها برای افزایش سرانه مطالعه وآسان دراختیار قرارگرفتن کتاب راه اندازی شد.

اسماعیلی در ادامه ازاستاندار یزد و مدیران اجرایی دیگر استان‌ها خواست برای احداث و راه اندازی فروشگاه زنجیره‌ای کتاب که یکی از آرزوهای دیرینه مقام معظم است تلاش کنند.

علی اسماعیلی نمایشگاه کتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر