کد خبر: 52722 A

در پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می شود:

گروه جریان­‌های فکری پژوهشکده تاریخ اسلام، نشست «بررسی زمینه‌­های نفوذ فرهنگی ایران در آناتولی» را برگزار می‌كند.

ایلنا: گروه جریان­‌های فکری پژوهشکده تاریخ اسلام، نشست «بررسی زمینه­‌های نفوذ فرهنگی ایران در آناتولی» را برگزار می‌كند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، یافتن مشترکات تاریخی و فرهنگی ملت­‌ها را شاید بتوان از زیبا‌ترین و شیرین­‌ترین دستاوردهای علم تاریخ دانست، توجه به این واقعیت که تمدن بزرگ بشری حاصل تلاش جمعی نوع بشر و نتیجه برخورد آرای ملل گوناگون است، شاید تنها راه نزدیکی انسان­‌ها به یکدیگر و فراموش کردن مرزهای قراردادی سیاسی میان آنان باشد.
پیوستگی تاریخی و فرهنگی میان دو سرزمین ایران و آناتولی در حدی است که تفکیک میان فرهنگ این دو سرزمین را به­ ویژه در پاره­ای مقاطع تاریخی بسیار دشوار می‌­سازد، بخش­‌های وسیعی از آناتولی سالیان دراز تحت سلطه ایران بود و این سلطه تنها یک سلطه سیاسی نبود، فرهنگ و اندیشه ایرانی در آن سامان سلطه­‌ای پایا‌تر و ماندگار‌تر از سلطه سیاسی داشت. آناتولی پل ارتباطی شرق و غرب بود و از همین منطقه بود که بسیاری از اندیشه‌­های ایرانی به اروپا انتقال یافت.
آناتولی عبارت است از بخش آسیایی ترکیه و بخشی از ارمنستان بزرگ که مرزهای سیاسی ترکیه کنونی آن را از کشورهای همجوار جدا می‌­کند، کلمه آناتولیا اولین بار به عنوان یک اصطلاح جغرافیایی توسط یونانیان به معنی شرق به کار رفت. رومی­‌ها از آن سرزمین­‌های شرق قسطنطنیه را مراد می‌کردند. در دوره عثمانی آناتولی نام یکی از ولایات بزرگ عثمانی شامل نیمه غربی این سرزمین بود، در دوره تنظیمات این اصطلاح حذف و از آن پس به عنوان یک اصطلاح جغرافیایی که کل شبه جزیره را شامل می‌شد، مطرح شد.
این نشست با هدف بررسی زمینه­‌های نفوذ فرهنگ ایرانی در سرزمین آناتولی، روز دوشنبه ۱۴ اسفند ماه ساعت ۱۶: ۳۰ تا ۱۸: ۳۰ با حضور رحیم رئیس­‌نیا، زهرا ربانی و حسن حضرتی در پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار خواهد شد.
پژوهشکده تاریخ اسلام در خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، پلاک ۹ واقع شده است.

پژوهشکده تاریخ اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر