کد خبر: 57 A

نخستین مجموعه داستان کوتاه از پروژه قصه‌های جور وا جور با عنوان «خیابانی که حوصله‌اش سر رفت» زیر چاپ است.

ایلنا: زهرا حیدری نویسنده و دبیر پروژه ادبی «قصه‌های جور وا جور» گفت: کار بر روی انتشار مجموعه داستان‌های پروژه ادبی «قصه‌های جورواجور» از دو سال پیش آغاز شده است و قرار است به همت دفتر ادبیات کودک و نوجوان داستان‌های کوتاه در قالب مجموعه داستان و از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شود.

به گزارش ایلنا؛ دبیر پروژه ادبی «قصه‌های جور وا جور» ویژه گروه سنی نوجوان با اعلام اینکه نخستین مجموعه داستان کوتاه این پروژه با عنوان «خیابانی که حوصله‌اش سر رفت» زیر چاپ است، گفت: دومین مجموعه داستان کوتاه این طرح نیز به زودی آماده می‌شود.

حیدری درباره نخستین مجموعه داستان کوتاه نوجوان این پروژه گفت: عنوان نخستین مجموعه «خیابانی که حوصله‌اش سر رفت» و شامل ۳۰ داستان کوتاه نوجوان است که در حجمی حدود ۵۰۰ صفحه منتشر می‌شود.

وی افزود: این مجموعه داستان با داستان ‌هایی از محسن مؤمنی شریف، محمد حمزه‌‌زاده، فرهاد حسن‌زاده، داوود امیریان، مهدی می‌رکیایی، معصومه عیوضی، یعقوب آژند و دیگر نویسندگان به زودی منتشر می‌شود.

این نویسنده درباره انگیزه پیدایش این پروژه ادبی یادآور شد: مجلات و مجموعه داستان‌های نوجوان که در گذشته از سوی حوزه‌ هنری منتشر می‌شد، دارای تک ‌قصه‌هایی بودند که بعد‌ها هیچ‌گاه منتشر نشدند، اما از آنجا که به لحاظ زیبایی‌‌شناسی قابلیت بالایی دارند، تصمیم گرفتیم بعد از سال‌ها دوباره آن‌ها را در قالب مجموعه داستان‌هایی منتشر کنیم.

حیدری ادامه داد: بخشی از داستان ‌های این پروژه با جست‌و‌جو در این مجلات و مجموعه داستان‌های نوجوان تهیه شد و بخشی هم داستان‌هایی هستند که از نویسندگان مختلف جمع ‌آوری شده است.

وی درباره چگونگی گزینش آثار گفت: این داستان‌ها در چند مرحله غربال شده است؛ در مرحلهٔ نخست داستان‌هایی که در طی این سال‌ها در قالب کتاب یا مجموعه داستان مجدداً چاپ شده‌اند، کنار گذاشته شد. در مرحله بعد از آن ‌جا که این داستان‌‌ها مربوط به دهه‌‌های گذشته بود، در فرآیند انتخاب سعی بر این بود داستان‌هایی گزینش شود که به فضای فکری نوجوان امروزی نزدیک باشد.

این نویسنده گفت: علاوه بر داستان ‌های قدیمی، در این مجموعه همچنین داستان‌هایی از نویسندگان نو قلم که اثر آن‌‌ها به تأیید شورای کار‌شناسی دفتر ادبیات کودک و نوجوان حوزه هنری رسیده، دیده می‌شود.

حیدری درباره درونمایه این داستان‌ها گفت: درونمایه و مضامین این داستان‌ها مختلف ‌اند و موضوعاتی چون جنگ تحمیلی، انقلاب اسلامی، روستا و... را شامل می‌شود.

وی افزود: اگرچه این داستان‌ها ویژه گروه سنی نوجوان است، اما می‌تواند برای مخاطب بزرگسال نیز حس نوستالوژی داشته باشد.

حیدری در پایان با بیان این‌که دومین مجموعه داستان کوتاه این پروژه ادبی در حال آماده سازی است، افزود: امیدواریم تا پایان سال جاری دومین کتاب از مجموعه «قصه‌های جور وا جور» هم منتشر شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر