کد خبر: 63120 A

در نشست تخصصی «مطالعات وتحقیقات اسلام‌شناسی در آلمان معاصر» مطرح شد:

اینترنت یک رسانه است که نقش و اهمیت فرد را در اسلام بیشتر می‌کند. می‌گویند اینترنت نقش مهمی در دادن هویت و آزادی بیشتر به افراد دارد و خیلی از محققان از همین ویژگی استفاده می‌کنند.

ایلنا: نشست تخصصی «مطالعات وتحقیقات اسلام‌شناسی در آلمان معاصر» عصر دیروز، سه شنبه ۲۷ فروردین در محل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، در ابتدای این نشست خانم «ژوبین هایرس» در صحبت‌های خود گفت: کار من اسلام‌شناسی نیست و کار‌شناس تاریخ هنر هستم. من سال‌ها است که با میراث فرهنگی جهانی برخورد دارم و این مساله برای من مهم است. من در واقع مدیر سازمانی هستم که موضوع کاری آن میراث فرهنگی است و در تهران هم دفتر دارم.
او، انگیزه خود را از سفر به ایران برقراری ارتباط با افرادی دانست که در زمینه مرمت و نگهداری از میراث فرهنگی مشغول فعالیت هستند.
در ادامه یکی دیگر از سخنرانان این مراسم به نام «آلبرت هافهای‌تر» در صحبت‌های خود گفت: ‌من دارای مدرک پرفسوری فرهنگ عرب هستم و در آلمان و قاهره علوم اسلامی خوانده‌ام و از این جهت یک اسلام‌شناس تمام عیار به حساب می‌آیم. مدت مدیدی است که به عنوان یک اسلام‌شناس سنتی کار می‌کنم و با فرهنگ عرب سر و کار دارم.
او تأکید کرد: امروز بسیاری از دانشجویان آلمانی علاقمند به مسائل سیاسی و اجتماعی جهان اسلام هستند، اما رویکرد اصلی اسلام‌شناسی آلمانی بر پایه متن‌شناسی بنیان نهاده شده و این نوع اسلام‌شناسی که دانشجویان آلمانی به آن علاقمند هستند، در واقع مربوط به کشورهای انگلیسی زبان است.
این محقق ادامه داد: تلاش ما این است که مطالعات متن‌شناسی را با مطالعه فرهنگ و جامعه اسلامی پیوند دهیم.
هافهای‌تر به تاریخچه فعالیت‌های خود اشاره کرد و گفت: من مدت زیادی به مطالعه در کشور سودان و تاریخچه تصوف در آنجا پرداختم. صوفی‌گری و یکی از راه‌های آن در اواخر قرن هجدهم نقش بزرگی بازی کرد و جنبشی بود که با هدف کمک به مسلمانان برای تبدیل شدن به مسلمان بهتر کار می‌کرد.
او ادامه داد: این جنبشی است که در قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی در قسمت‌های مختلف جهان اسلام وجود داشته است و عملآ به این منجر شده که هر فرد مسلمان نقش بهتری در اسلام بازی کند.
این محقق همچنین از تحقیقات خود در زمینه کاربرد اینترنت در جهان اسلام یاد کرد و گفت: اینترنت یک رسانه است که نقش و اهمیت فرد را در اسلام بیشتر می‌کند. می‌گویند اینترنت نقش مهمی در دادن هویت و آزادی بیشتر به افراد دارد و خیلی از محققان از همین ویژگی استفاده می‌کنند. من معتقدم اینترنت تنها یکی از ابزارهایی است که نقش زیادی را در بزرگ کردن شخص در جهان اسلام دارد و پروسه‌ای است بدون وقفه ادامه خواهد داشت.
او در انتهای صحبت‌های خود به تصویر کلیسا در کشورهای غربی اشاره کرد و گفت: کلیسای مسیحی از طرف بسیاری از مردم به عنوان اساس و پایه عصر مدرن اروپا دیده می‌شود. می‌توان گفت مدرنیته در کشورهای اسلامی ریشه در خود آن کشور‌ها دارد و هیچ ارتباطی با ممالک اروپایی ندارد.
سخنران بعدی، «اورت گونتر» در ابتدا به معرفی خود پرداخت و گفت: من اسلام‌شناس نیستم، بلکه به عنوان مترجم زبان عربی فعالیت می‌کنم. تفاهم بین جهان اسلام و اروپا در سطح نویسنده‌ها بسیار بیشتر از سطح سیاست مداران است. من مترجم عربی هستم و در مورد تحول و تکامل ادبیات در جهان اسلام تخصص دارم.
او ادامه داد: در محافل و مجالس ادبی مختلف سعی می‌کنم مقایسه‌ای بین ادبیات آلمان و ادبیات جهان اسلام انجام دهم و خوشحال می‌شوم در مورد آخرین تحولات ادبیات فارسی هم چیزهایی یاد بگیرم.
«الحکم سوخنی» به عنوان آخرین سخنران این مراسم در ابتدا به رساله دکترای خود در زمینه تکفیر و تأثیر آن در سیاست اشاره کرد و گفت: من در آلمان به‌دنیا آمدم، اما اصلیتم اردونی است. تلاش ما در این جهت است که بتوانیم اسلام را در مدارس آلمانی تدریس کنیم و تا امروز به این هدف رسیدیم که معلمانی که خود آن‌ها مسلمان هستند بتوانند در این زمینه آموزش ببینند.
او افزود: علاوه بر این در موسسه ما دانشمندان و متخصصان علوم انسانی تدریس می‌کنند و اصول فقه و مواد کلاسیک اسلامی آموزش داده می‌شود. در ‌‌نهایت تلاش ما در این راستاست که ارتباطمان را با سایر دانشکده‌های علوم انسانی حفظ کنیم و به تبادل دانشجو هم فکر می‌کنیم.

مطالعات وتحقیقات اسلام‌شناسی در آلمان معاصر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر