کد خبر: 67209 A

مراسم رونمایی از بیست کتاب شعر، همزمان با هشتاد و یکمین برنامه پیاپی محفل ادبی دایره دیدار بود که در کنار شاعران عضو این محفل، شاعران ۲۰ کتاب اول مجموعه «پازل شعر امروز» که از سوی نشر تازه تأسیس نیماژ منتشر شده‌اند، به شعرخوانی پرداختند.

ایلنا: همزمان با برگزاری هشتاد و یکمین محفل دایره دیدار شب گذشته(8 اردیبهشت)؛ ۲۰ کتاب شعر نشر نیماژ به همت فرهنگسرای رسانه در محل این فرهنگسرا رونمایی شد.
به گزارش ایلنا، در سی‌امین نشست «زرین قلم»؛ از بیست کتاب شعر با حضور محمد سلمانی، رسول یونان، عباس سجادی، فاضل نظری، مهدی فرجی و عباس کریمی و دیگر شاعران محفل دایره دیدار انجام شد. در حاشیه این مراسم از رضا عبداللهی، به پاس سه دهه فعالیت در عرصه شعر و تربیت شاعران جوان از تجلیل شد.
مراسم رونمایی از بیست کتاب شعر، همزمان با هشتاد و یکمین برنامه پیاپی محفل ادبی دایره دیدار بود که در کنار شاعران عضو این محفل، شاعران ۲۰ کتاب اول مجموعه «پازل شعر امروز» که از سوی نشر تازه تأسیس نیماژ منتشر شده‌اند، به شعرخوانی پرداختند.
در ابتدای مراسم سیداحمد حسینی(شاعر) با اشاره به حضور این انتشارات در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: نشر نیماژ با ۴۵ عنوان مجموعه شعر در فضا و قالب‌های مختلف در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران شرکت خواهد کرد.
وی افزود: در نشر نیماژ سعی کردیم به دنبال اتفاقی باشیم تا نگاه متفاوتی از ادبیاتی را که در رسانه‌ها مرور می‌شود، در نمایشگاه کتاب به بازدیدکنندگان معرفی کنیم. کار‌شناس نشر نیماژ با بازخوانی غزلی از کتابش، به صحبت‌هایش پایان داد.
در ادامه رسول یونان، شاعر مجموعه «یه روز یه عاشقی بود» از جمله شاعران بیست کتاب شعر چاپ شده از سوی نشر نیماژ، با اشاره به تیراژ پایین کتاب در ایران اظهار کرد: تیراژ کتاب‌ها تا سقف ۵۰۰ نسخه پایین آمده است و باید چاره‌ای برا ی این موضوع بیندیشیم.
وی افزود: آسیب‌شناسی که در شعر و کتاب انجام شده است نشان می‌دهد که صداهای تازه را برنمی‌تابیم و سپس هر کسی به زعم خود و به تعریف خاصی از شعر رسیده است، شعر دیگری را قبول نمی‌کند.
شاعر مجموعه «یه روز یه عاشقی بود» بیان کرد: اصل دموکراسی، آزاد بودن انسان‌هاست بنابراین حق نداریم شاعرانی را که در سطح خودشان شعر می‌سرایند، بنا به سلیقه خودمان، به باد ناسزا بگیریم.
عباس کریمی(دبیر محفل دایره دیدار و شاعر مجموعه «تقویم تماشای تو») سخنران بعدی بود که شاعران را دعوت به رعایت اخلاق در آثار و نیز روابط روزمره در محافل ادبی کرد و گفت: چندباری است شاهد این هستیم که برخی دوستان در فضای مجازی فضاهای نامتعارف و نادرستی به وجود آورده‌اند که اگر نگوییم ریشه آن حسادت است می‌توانیم با تساهل آن را سوء تفاهم بنامیم.
وی ادامه داد: نقدهای توهین‌آمیز به اشعار یکدیگر سبب ایجاد دلخوری و انشقاق بین شاعرانی می‌شود که امثال استاد عبداللهی خون دل خورده‌اند تا آن‌ها را با شعر و نیز با یکدیگر آشنا کنند و حیف است که این دوستی‌ها قربانی برخی کج اندیشی‌ها و حسادت‌ها شود. باید تلاش کنیم تا مسیر شعر را به سوی تعالی سوق دهیم و نتایج مثبتی از آن را شاهد باشیم. کتابهای منتشر شده‌ای که شاهد رونمایی آن‌ها هستیم یکی از همین تلاش هاست.
در ادامه مهرداد فلاح(سراینده «قدم از آدم») اظهار کرد: شعر شاخه‌های مختلفی دارد و دارای سلیقه‌های مختلف است و ما باید به این سلایق احترام بگذاریم. ما باید اثری که از آن لذت برده‌ایم، مورد نقد و بررسی قرار دهیم و به جامعه معرفی کنیم. به این معنی که دلایل مثبت بودن اثر را متوجه شویم و اطلاع‌رسانی کنیم.
فاضل نظری(شاعر «گریه‌های امپراطور») از انتشار و توزیع مجموعه «ضد» در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: پس از مجموعه سه‌گانه‌اش، «ضد» از سوی انتشارات سوره مهر منتشر و در نمایشگاه کتاب توزیع خواهد شد. وی در ادامه غزلی منتشر نشده را قرائت کرد.

پس از آن با حضور رضا عبداللهی، محمد سلمانی، عباس سجادی و عباس کریمی لوح‌های تجلیل از عوامل فعال دایره دیدار به مهدی کهن‌دل، مهدی بوشهریان، محسن بیات، الهام نادری فرید، علیرضا اسدی و سید احمد حسینی اهدا شد.
در ادامه علیرضا اسدی مدیر نشر نیماژ لوح‌های تجلیل این نشر را به حسین ربانی؛ مدیر فرهنگسرا، سحر طلایی؛ مدیر روابط عمومی فرهنگسرا، عباس کریمی؛ دبیر دایره دیدار و الهام نادری فرید؛ مدیر روابط عمومی نشر نیماژ اهدا کرد.
در پایان رضا عبداللهی، محمد سلمانی، عباس سجادی، فاطمه صمدی، محسن بیات و عماد اسدی به شعرخوانی پرداختند.

نشر نیماژ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر