کد خبر: 87538 A

مسجدجامعی در مراسم تولد داوری اردکانی:

نه به خاطر تعدد گفتگوها و میزگردهایی که ایشان برگزار کرده است، بلکه به جهت ایجاد بستر گفتگو با طیف­‌ها و شخصیت­‌های مختلف، باید ایشان را فیلسوف گفتگو خواند.

ایلنا: احمد مسجدجامعی، یکی دیگر از سخنرانان مراسم سالروز هشتاد سالگی داوری اردکانی بود که با حضور در جایگاه، به تجربیات و شناخت شخصی خود از داوری و بارزه های فرهنگی ایشان در سالیان گذشته اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسجد جامعی با اشاره به سابقه­‌ی آشنایی با داوری اردکانی گفت: آشنایی من با جناب داوری اردکانی، به حدود چهل سال قبل برمی­‌گردد. آن زمانی که به عنوان نماینده‌­ی دانشجویان دانشگاه تهران، برای انتشار نشری‌ای پیش ایشان رفتم و از ایشان درخواست یاری کردم. زیرا ایشان خود سوابق مطبوعاتی داشت و به لحاظ فکری و طرز نگاه، به موضوعات و مسائل مختلف جامعیت داشت.

وی ادامه داد: ایشان نه تنها اهل فلسفه هستند و شعر و آثار ادبا و حکیمان قدیم را می­‌شناسند، بلکه به شعر شاعران جدید، مثل فروغ، سهراب، قیصر امین­‌پور، اخوان و... نیز اشراف دارند. آثاری را نیز در این رابطه به رشته­‌ی تحریر درآورده­‌اند. مثل کتاب «شاعران در زمان عسرت».

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد و عضو شورای اسلامی شهر تهران در تشریح شخصیت علمی و فرهنگی داوری اردکانی اظهار داشت: داوری حساب خود را از مسائل جاری فرهنگی جدا نمی­‌کرد. هرگز اهل عافیت طلبی نبوده و یکی از وجوه ایشان همین بود که فیلسوف زمانه­‌ی خود بوده است.

وی اضافه کرد: زمانی که ایشان مسوولیت نشریه‌­ی «نامه فرهنگ» را به عهده گرفت، که انصافا یکی از کم‌نظیرترین نشریات در حوزه‌­ی اندیشه و تفکر بود، با ایشان همکاری داشتم. این نشریه یک ظرفیت جدید در فضای ذهنی ایشان باز کرد و نتیجه‌اش گسترش فضای گفتگو بود. به گونه­‌ای که 60 الی 70 میزگرد در این نشریه برگزار شد.

مسجدجامعی ضمن بیان این مطلب که ایشان را علاوه بر فیلسوف فرهنگ، باید فیلسوف گفتگو در مسائل فرهنگی خواند، گفت: نه به خاطر تعدد گفتگوها و میزگردهایی که ایشان برگزار کرده است، بلکه به جهت ایجاد بستر گفتگو با طیف­‌ها و شخصیت­‌های مختلف، باید ایشان را فیلسوف گفتگو خواند.

وی با اشاره به رویکردهای فرهنگی ایشان افزود: زمانی این مساله مطرح بود که 80 درصد از آثار داستانی و ادبی، ضداخلاق و ضدفرهنگ هستند. ایشان در پاسخ به این مطلب، مقاله­‌ای نوشتند و در آن گفتند اگر چنین باشد، مساله­‌ی بی­‌اخلاقی و بی‌فرهنگی یک بحران ملی­‌ست که رسیدگی به آن، باید فراتر از سطح وزارت ارشاد دنبال شود.

عضو شورای اسلامی شهر در ادامه ضمن رد این نظریه، به رویکردهای سطحی به مقوله‌­ی ادبیات و فرهنگ انتقاد کرده و مسوولان را به پرهیز از نگاه‌های سیاست‌­زده به حوزه­‌ی فرهنگ و آثار ادبی توصیه کردند.

وی افزود: داوری اردکانی، همواره در مقابل قدرتی که سعی در تهدید فرهنگ داشته، ایستاده و واکنش نشان داده است. شاید جدا شدن ایشان از شورای فرهنگ عمومی نیز همین دلیل بود.

احمد مسجدجامعی داوری اردکانی مراسم هشتادسالگی داوری اردکانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر