کد خبر: 91990 A

غربت و کرامت امام رضا (ع) از ویژگی های ایشان است که می باید از این بابت درس عبرت گرفت زیرا تمام نزدیکان ایشان امام را تنها گذاشتند و ایشان غریب ماند.

ایلنا: نشست معرفی و اعطای احکام حاضرین در برنامه های یازدهمین جشنواره بین الملی امام رضا (ع) که به منزله افتتاحیه کارگروه های این جشنواره به شمار می آورد؛ عصر امروز چهارشنبه(2 مرداد ماه) در وزارت فرهنگ و ارشاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدمحمد حسینی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) ضمن تاکید بر هدف ترویج فرهنگ امامت در کشور و جهان گفت: غربت و کرامت امام رضا (ع) از ویژگی های ایشان است که می باید از این بابت درس عبرت گرفت زیرا تمام نزدیکان ایشان امام را تنها گذاشتند و ایشان غریب ماند. بنابراین ماجرای غریبی ایشان برای آدم هایی که بیمارشان فوت شده درس عبرت است.

وی ادامه داد: هدف از این جشنواره ها اشاره اسلام ناب است و این جشنواره با محوریت امام رضا(ع) برگزار می شود که یک منبع پایان ناپذیر است و هرچقدر روی معارف رضوی کار شود هنوز تازه های زیادی وجود دارد.

حسینی ضمن بیان این مطلب که امیدواریم دانش نامه امام رضا به زودی جلد اولش آماده شود، گفت: ما برای غنای این جشنواره ها به پشتوانه نیاز داریم توسعه کمی به اندازه کافی صورت گرفته و ما باید با نیروهای اندیشمند و کارآمد در فکر توسعه کیفی باشیم برخی فکر می کنند اهل بیت(ع) و پرداختن به مباحث آنان ممکن است باعث افتراق شود اما اهل بیت(ع) محوریت وحدت هستند و به جز برخی از اقوام و نحله های انحرافی حتی اهل سنت نیز برای اهل بیت(ع) احترام قائلند ولو اینکه ویژگی عصمت را برای ائمه قائل نباشند.

وزیر ارشاد ضمن بیان این مطلب که نباید در مقابل سوغات و ابزارهای غربی در حوزه های فرهنگ و هنر مظروف باشیم، افزود: ما خودمان فرهنگ غنی داریم از همه گروه استفاده می کنیم ولی مظروفش را خودمان انتخاب می کنیم برخلاف برخی که مخالفت می کنند و می گویند هنر باید آزاد باشد و نباید برای آن چارچوب وضع کرد، خوشبختانه خلق آثار هنری در این جشنواره ها از جمله نمایشگاه قرآن گواهی بر این مسیر است.

وی با تاکید بر پرداختن به مباحث عترت از برنامه های فرهنگی خاطرنشان کرد: امسال در شورای فرهنگ عمومی تصویب شد که به جای جشن یک روزه میلاد امام زمان(عج) یک دهه به این جشن اختصاص داده شود همچنین یک دهه بین عید قربان و عید قدیر را به دهه امامت اختصاص داده و رسما این دهه ها را وارد تقویم کنند.

وی خطاب به مسئولان جشنواره بین المللی امام رضا گفت: شما باید به محتوا فکر کنید نباید در مورد امام رضا (ع) به مباحث تکراری اکتفا شود همانطور که می دانید سال گذشته عده ای از هنرمندان توسط معاونت هنری به مشهد فرستاده شده و برای آنان دوره هایی در نظر گرفته شد زیرا خیلی ها هنوز مباحث مربوطه و فضاهای کار را نمی شناسند.

سید جواد جعفری(دبیر جشنواره بین المللی امام رضا_ع_) نیز در این نشست خاطرنشان کرد: براساس مصوبات شورای سیاست گذاری بر آن شدیم تا جشنواره از یک رشد کیفی مناسب برخوردار شود لذا تصویب شد که ناظران کیفی در بخش های مختلف برای نظارت بر کیفیت آثار که توسط صد سازمان فرهنگی در این جشنواره شرکت دارند نظارت داشته باشند.

حجت الاسلام میرلوحی(رئیس حوزه مدیریت دانشگاه امام صادق_ع_) و یکی از ناظران جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در بخش دیگری از این مراسم ضمن تاکید بر محوریت ارزش های اسلامی در مباحث فرهنگی و هنری گفت: کسی مخالف هنر، سینما، تئاتر و توریسم نیست باید از اقسام هنر حمایت کرد اما هنری که هدف داشته باشد و به سمت تعالی الهی حرکت کند هنر حتما باید متحد باشد.

وی افزود: ایران هر چه دارد از امام رضا(ع) و اگر با مشعل امام رضا(ع) فضاهای موجود پر نشود قطعا محتواهای دیگری فضا را پر می کنند به عنوان مثال اگر قرآن و عترت در حرکت های هنری محوریت نداشته باشند مزخرفات همه جا را پر می کند.

وی گفت: مباحث اسلامی و تاریخ صدر اسلام پر است از داستان ها و ویژگی هایی که می تواند دست مایه آثار هنری قرار گیرد مثلا زندگی حضرت خدیجه(س)یا نرجس خاتون(س). مثل فیلم هایی که آقای میرباقری ساختند و جهانی شد. اگر این مباحث ارزشمند محوریت هنر قرار نگیرد همین مزخرفات باب می شود که مردم شب ها وقتشان را با آنها تلف می کنند.

در پایان این نشست احکام ناظران یازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) توسط سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعطا شد.

جشنواره بین الملی امام رضا(ع)
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر