کد خبر: 99742 A

تقسیم مفاخر ایران ادامه دارد...

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از ثبت سفرنامه ناصر خسرو به شکل مشترک با یک کشور دیگر در منطقه خبر داده است.

ایلنا: در ادامه‌ی هجمه‌ها و اقدامات تاراج‌مابانه که طی سال‌های اخیر از سوی برخی کشورهای منطقه در راستای جعل و غیرایرانی خواندن مفاخر ایران زمین رایج شده، کوتاهی‌های مسوولان امور در نهادها و سازمان‌هایی که رسالت‌شان صیانت از فرهنگ و تاریخ این سرزمین است نیز همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسحاق صلاحی(رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی) از ثبت سفرنامه ناصر خسرو به شکل مشترک با یک کشور دیگر در منطقه خبر داده است. هرچند این‌بار نیز همچون موارد پیشین، ثبت جهانی شدن یک شخصیت ایرانی و یا یک اثر فرهنگی تاریخی توسط کشورهای دیگر چندان مساله‌ی نگران‌ کننده‌ای برای مسوولان کشور نبوده، تا جایی که مقامات مسوول علنا این اخبار را اطلاع رسانی می‌کنند.

متاسفانه رویکرد غلط مسوولان امر که باعث شده در سال‌های اخیر فرهنگ و تاریخ ایران زمین دستخوش تاراج‌های بی‌سابقه‌ای شود، همچنان با غفلت و کم کاری‌ها در امر ثبت جهانی، شکایت در قبال تعرضات و مقابله با ثبت‌های جعلی ادامه داده. این رویکرد ملاحظه‌کارانه را چندی پیش نیز در سکوت مسوولان در واکنش به تخریب کتیبه‌های اشعار نظامی گنجوی در مقبره‌ی این شاعر پارسی سرا شاهد بودیم. با این حساب باید دید اخبار تازه دال بر به تاراج رفتن کدام شخصیت، کدام اثر و چه بخشی از تاریخ و شکوه فرهنگ ایران زمین خواهد بود؟

سازمان اسناد و کتابخانه ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر