کد خبر: 99673 A

تاکنون بیش از 100 هزار نفر متقاضی ثبت نام از روستاها و شهرهای کوچک و بزرگ و کشورهای ایتالیا، انگلیس، آمریکا، سوئد، افغانستان، روسیه.. و نابینایان، جانبازان قطع نخاعی، و معلولان جسمی و حرکتی در این طرح ثبت نام کرده‌اند.

ایلنا: مدیر اجرایی دارالقرآن الکریم خانه کارگر گفت: قرار است در عرض این 5 سال 100 هزار حافظ قرآن تربیت کنیم و در کنار طرح ملی تلفنی حافظ قرآن شوید؛ طرح ملی مفتاح را که آموزش تلفنی مفاهیم قرآن است؛ اجرا می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری و مراسم رونمایی از طرح ملی مفتاح (آموزش تلفنی مفاهیم قرآن) دارالقرآن الکریم خانه کارگر با حضور طه محجوب(مدیر اجرایی دارالقرآن) صبح امروز دوشنبه 4 شهریورماه در محل دارالقرآن خانه کارگر برگزار شد.

در این نشست؛ محجوب به معرفی و بیان برنامه‌ها و چالش‌ها و مشکلات طرح ملی مفتاح از آغاز تاکنون پرداخت.

مدیر اجرایی دارالقرآن خانه کارگر به بیان گزارشی از عملکرد طرح ملی تلفنی حافظ قرآن شوید پرداخت و گفت: در طول 1 سال و نیم از شروع این طرح 15 نفر حافظ کل قرآن شدند و تاکنون بیش از 100 هزار نفر متقاضی ثبت نام از روستاها و شهرهای کوچک و بزرگ و حتی کشورهای ایتالیا، انگلیس، آمریکا، سوئد، افغانستان، عراق، دانمارک، روسیه، و همچنین نابینایان، جانبازان قطع نخاعی و معلولان جسمی و حرکتی را در این طرح داشته‌ایم و پیش بینی ما برای 5 سال آینده تربیت 100 هزار حافظ قرآن است.

رئیس ستاد مرکز آموزش‌های قرآن خانه کارگر از اجرای موفقیت آمیز طرح حفظ تلفنی قرآن سخن گفت و هدف از ایجاد طرح مفتاح را اجرای موفقیت آمیز طرح تلفنی حافظ قرآن شوید، ورود به حوزه مفاهیم قرآنی به دنبال تقاضای فراوان متقاضیان و قرآن آموزان و مردم برای راه‌اندازی حوزه مفاهیم ذکر کرد و گفت: بر همین اساس اتاق فکری تشکیل شد و به دنبال آن تیم پژوهشی دارالقرآن به مدت 6 ماه محتوای آموزشی دوره را تدوین کرد، طرح آزمایشی را روی یک تعداد از قرآن آموزان انجام دادیم و اشکالات طرح و کار را گرفتیم و بسته کمک آموزشی را با نام مفتاح آماده کردیم این طرح در حال حاضر آماده اجرا به صورت رسمی قرار گرفته است.

طاها محجوب در توضیح چگونگی اجرای این طرح گفت: مدت زمان این دوره 15 ماه است که طی 5 ترم برگزار می‌شود و افراد با تعیین سطح در کلاس‌های آموزشی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: تدریس در سه قسمت لغات و ترجمه و قواعد عربی و ترجمه آیات و عبارات و ارائه منتخبی از تفاسیر آیات هر درس گفته می شود. بسته کمک آموزشی علاوه بر کتاب مفاهیم استاد مسعود وکیل از کتاب مفتاح الغیب ملاصدرا نیز استفاده شده است. لوح ترتیل استاد پرهیزگار برای آشنایی با روخوانی و روان‌خوانی هم تعبیه شده است. در این روش؛ منابع اصلی کتاب در 3 قسمت لغات و ترجمه، قواعد عربی، ترجمه آیات و عبارات و منتخبی از تفاسیر آیات هر درس گفته می‌شود.

مدیر اجرایی دارالقرآن خانه کارگر به توضیح محتویات بسته کمک آموزشی پرداخت و اعلام کرد: کسانی که در دوره آموزشی ما قرار می‌گیرند؛ می‌توانند پس از طی دوره به ترجمه قرآن مسلط شوند و آمادگی لازم برای فهم قرآن تفسیر و تدبر آن و روان‌خوانی و روخوانی آن خواهند داشت.

وی در ادامه به بیان فعالیت‌های انجام گرفته مانند راه‌اندازی کمیته رابطین قرآنی در سطح کارخانجات، برگزاری دوره‌های آموزشی، برگزاری اولین دوره جامع کارگری با نام سعی، برگزاری اولین دوره کارگران جهان اسلام، راه‌اندازی کانون‌های عترت کارگران و احیای انجمن‌های اسلامی کارگری، پرداخت و گفت: ما در دولت نهم 120 میلیون تومان بودجه دریافت کردیم. اما در دولت دهم باتوجه به افزایش بودجه قرآنی کشور و 20 برابر شدن فعالیت‌های این مرکز هیچ کمکی ارائه نشده است.

مدیر اجرایی داراقرآن الکریم خانه کارگر، ادامه داد: بیش از 300 هزار نفر در سطح کشور از خدمات قرآنی ما بهره‌مند شده‌اند. ما بیش از 100 عضور رابط در کمیته رابطین قرانی در کارخانجات داریم. برگزاری اولین دوره مسابقات قرآنی جامعه کارگری کشور با نام سعی از دیگر برنامه‌های ماست. برگزاری اولین دوره مسابقات کارگران جهان اسلام که مشغول نگارش این طرح هستیم از دیگر فعالیت های ما است. راه‌اندازی کانون‌های قرآن و عترت کارگران در سطح سازمان‌ها و کارخانجات، احیای انجمن های اسلامی کارگران ازجمله فعالیت های دیگر ما است.

وی به 57 پرسنل و بیش از 120 استاد که فقط در حوزه طرح ملی تلفنی حافظ قرآن شوید مشغول به كار هستند اشاره کرد و گفت: مرکز ما 7 سال طول کشید تا بتواند مجوز فعالیت دریافت کند. درحالیکه خبرهایی از دبیرخانه صدور مجوز کار منتشر شده بود که تا پایان دولت دهم 4000 مجوز صادر شده است. برای ما جای سؤال است که این مجوزها چگونه و با چه ضوابطی صادر می‌شود.

محجوب در ادامه به نقد بودجه‌های قرآنی در دولت نهم و دهم پرداخت و گفت: دولت گذشته رویکرد فعالانه‌ای در حوزه قرآن داشته است اما این فعالیت‌ها بدون برنامه بوده است.

وی افزود: سؤال ما این است که بودجه 600 میلیاردی رسیده به معاونت قرآنی وزارت ارشاد که گفتند 300 میلیارد آن برای حفظ قرآن در نظر گرفته شده؛ چرا هیچ مبلغی به ما تعلق نگرفته است؟

طاها محجوب در مورد توزیع پول در موسسات قرآنی گفت: این نحوه توزیع پول باعث تنبل شدن موسسات قرانی و سلیقه‌ای عمل کردن مسئولین و مانع خصوصی سازی مناسب در کشور می‌شود و این توزیع پول باعث تورم و تخریب ذهن برای رشد در کار می‌شود.

وی؛ رشد کاری خود را در زمانی دانست که طی 4 سال هیچ گونه بودجه‌ای از دولت دریافت نکرده بود و ادامه داد: من به آقای جنتی پیشنهاد می‌کنم فردی را که برای معاونت عترت و قرآن تعیین می‌کند مسلط به مدیریت دولتی و برخوردار از دانش روز باشد و توانایی رایزنی با مراکز مختلف را داشته باشد.

وی گفت: ممکن است این سخن من سبب مخالفت فعالین در حوزه قرآن شود اما دولت باید به جای بودجه دادن به این مراکز، امتیاز فرهنگی تقدیم این مراکز کند.

محجوب؛ اهل قرآن بودن، تابعیت محض از ولی فقیه و دنباله‌روی از فرمایشات ایشان، مدیر بودن و آشنایی به علم و فناوری روز دنیا، فراجناحی عمل کردن، عمل گرایی، سابقه مدیریتی دولتی و آشنایی با قوانین مقرارات دولت، اهل تدبیر و اعتدال بودن را از شاخصه‌های برای به عهده گرفتن معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد ذکر کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر