کد خبر: 63235 A

چند سورپرایز برای مردم داریم؛

یك ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید هرچقدر پول بدهی آش می‌خوری. این كم توجهی‌ها ‌در دراز مدت خود را نشان خواهد داد. ما و كل تیم ‌ملی شاید 20 نفر هم نباشیم ولی این 20 نفر نماینده 70 میلیون ایرانی هستند.

لیبرو تیم ملی والیبال ایران با اشاره به اینکه این رشته در سال بسیار حساسی قرار دارد از مسئولان وزارت ورزش به خاطر بی‌توجهی به والیبال انتقاد کرد.

فرهاد ظریف در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اوضاع تمرینات تیم ملی والیبال اظهار کرد: اوضاع كه بد نیست، تمریناتمان هم به خوبی دنبال می‌شود. فدراسیون امكانات را فراهم كرده و من و ملی‌پوشان دیگر هم چون به تازگی از كوران مسابقات لیگ به اردوی تیم ملی آمده‌ایم در شرایط بسیار خوبی به سر می‌بریم. فكر می‌كنم ولاسكو از شرایط بدنی همه بازیكنان راضی باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این میزان آمادگی برای حضور در لیگ جهانی کافی است، گفت: به لحاظ بدنی كه كادر فنی همچنان تمرینات را به طور مستمر ادامه می‌دهد و قطعا روز به روز بهتر می‌شویم، اما به لحاظ روانی و تجربه‌ای فكر می‌كنم همه بچه‌هایی كه در اردو هستند به غیر از یك یا دو بازیكن سرعتی‌زنمان به قدر كافی پخته و با تجربه باشند. خوشبختانه اغلب ما تجربه حضور در مسابقات جهانی، انتخابی المپیك و بازی مقابل تیم‌هایی نظیر روسیه، صربستان، آلمان، آرژانتین و آمریكا را داریم.

لیبرو تیم ملی والیبال در رابطه با شانس موفقیت ایران در این رقابت‌ها هم خاطرنشان کرد: اولا اینكه خود حضور در لیگ جهانی برای ما یك قهرمانی است و تا همین جا هم باید خدا را شكر كنیم ولی مطمئن باشید در این مسابقات هم چند سورپرایز برای مردم خواهیم داشت و آنها را خوشحال خواهیم كرد. البته نباید فراموش كرد بازی‌های لیگ جهانی بسیار متفاوت از سایر رویدادهای والیبالی جهان است و موفقیت در آن بسیار سخت‌تر از سایر تورنمنت‌های دیگر والیبال است. تنها خواهشی كه از مردم و مسئولان دارم اینكه انتظار بیجا از تیم ملی نداشته باشند و فشار روانی بی‌منطق به ملی‌پوشان وارد نكنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کسب چه نتیجه‌ای در این مسابقات برای تیم ملی رضایت‌بخش است، گفت: همان‌طور كه گفتم نباید انتظار بیجا ایجاد كرد ولی اگر بتوانیم تیم‌های آلمان و صربستان كه به ایران می‌آیند را ببریم یك موفقیت بزرگ خواهد بود. چیزی كه اهمیت دارد اینكه ما با جان و دل بازی می‌كنیم و به راحتی از كنار این فرصت بزرگ نخواهیم گذشت. ما شب و روز و تعطیلات‌مان را پای این مسابقات گذاشته‌ایم و قرار نیست یك حضور نمایشی در آن داشته باشیم. حتی ما تلاش داریم شگفتی‌ساز این مسابقات باشیم.

ظریف در ادامه به تاثیرات حضور ولاسکو در ایران پرداخت و گفت: نه من كه هیچ عقل سالمی نمی‌تواند منكر توانایی‌های این مربی آرژانتینی شود. هرچند كه باید قبول كنیم قبل از ورود ایشان هم والیبال ما رشد قابل ملاحظه‌ای داشت، ولی با آمدن ولاسكو بسیاری از كمبودها برطرف شد و اسم او به والیبال ایران در جهان ابهت بخشید. هر كسی مخالف و موافقانی دارد ولی من فكر می‌كنم ولاسكو یك استثناست. او از همه مربیانی كه در كل تاریخ به والیبال ایران آمده‌اند یك سر و گردن بالاتر است و من كاملا با این مربی راحتم.

وی در رابطه با میزان آمادگی خود هم گفت: من هم مثل دیگر ملی‌پوشان سرشار از انگیزه‌ام. من حتی اوقات استراحتم را به تمرین و كار گروهی فكر می‌كنم. خوشبختانه شرایط بسیار خوبی دارم و سعی خواهم كرد در جریان لیگ جهانی یكی از بهترین‌های پست خودم باشم.

این عضو تیم ملی والیبال کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا در لیگ جهانی چشم به لژیونر شدن هم دارید، گفت: لژیونر شدن برای من یك آرزوی بزرگ است و لیگ جهانی می‌تواند سكوی پرتاب خوبی برای این‌كار باشد. من و سایر ملی‌پوشان می‌دانیم كه بهترین مربیان دنیا این مسابقات را با دقت دنبال خواهند كرد و مطمئنا از بازیكنان خوب سایر كشورها به سادگی نخواهند گذشت.

وی با اشاره به نحوه کنار گذاشتن علیرضا نادی از تیم ملی والیبال خاطرنشان کرد: من به عنوان بازیكن تیم ملی نمی‌توانم در این خصوص دخالتی بكنم ولی شخصا می‌دانم كه علیرضا یكی از بهترین‌های والیبال ایران در چند سال اخیر بوده و زحمات زیادی هم در تیم ملی كشیده. او كاپیتانی مقتدر بود و من بعید می‌دانم كه قرار به كنار گذاشتن همیشگی او باشد. آن‌طور كه من شنیده‌ام قرار بر این است نادی تنها در لیگ جهانی عضو تیم ملی نباشد و خود ولاسكو هم گفته بعد از این مسابقات دوباره در تیم ملی از او استفاده خواهد كرد. خود من در برهه‌ای، نزدیك به 3 سال از تیم ملی كنار گذاشته شدم اما منتظر یك فرصت ماندم و با اثبات توانایی‌هایم دوباره شرایط حضور در تیم ملی را به دست آوردم. نادی نیاز به تعریف من یا كس دیگری ندارد. امیدوارم شرایطی فراهم شود تا ولاسكو دوباره او را به جمع شاگردانش اضافه كند.

ظریف در ادامه به انتقاد از مسئولین ارشد ورزش پرداخت و گفت: ما اکنون بیشترین نیاز را به حمیت مسئولان داریم ولی نمی‌توانم هضم کنم که چرا آنها اینقدر به موضوع بی‌تفاوت هستند. یادم هست زمانی كه در ژاپن سهمیه لیگ جهانی را می‌گرفتیم همه مسئولان به سالن مسابقات آمده بودند و ما را تشویق می‌كردند.

وی ادامه داد: ما انتظار داریم همانطور كه مسئولان ارشد ورزش در شادی‌های ما شریك هستند و خود را سهیم در خلق آن می‌دانند، در سختی‌ها و مشكلات هم كنارمان باشند. آن زمان یكی از همین مسئولان به ما قول پاداش ویژه داد اما با وجود نزدیك به 8 ماه از گذشت آن هیچ خبری از پاداش آقایان نیست. خیلی از مسئولان در جمع‌های خود و البته به خبرنگاران می‌گویند والیبالیست‌ها ماهانه فلان مقدار حقوق از فدراسیون می‌گیرند در حالی كه اصلا این‌گونه نیست و این‌ها فقط شعار است.

لیبرو تیم ملی والیبال تصریح کرد: واقعا نمی‌دانم چرا آنها هیچ حمایتی از والیبال نمی‌كنند. این رشته باید چكار می‌كرد تا مسئولان دست به حمایت از آن بزنند. من مطمئنم بعد از این مصاحبه هم، اتفاق جدیدی رخ نخواهد داد و تغییری حاصل نخواهد شد، ولی همین لیگ جهانی كه ما با كمترین امكانات مجوز ورود به آن را گرفتم، كشورهایی نظیر چین و ژاپن میلیون‌ها دلار برای ورود به آن سرمایه‌گذاری و هزینه می‌كنند.

وی افزود: به ما در سفر به مصر حتی پول تو جیبی هم ندادند. یك ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید هرچقدر پول بدهی آش می‌خوری. این كم توجهی‌ها ‌یا بی‌توجهی‌ها در دراز مدت خود را نشان خواهد داد. ما و كل تیم ‌ملی والیبال شاید 20 نفر بیشتر نباشیم ولی این 20 نفر نماینده 70 میلیون ایرانی هستند. حمایت فقط این نیست كه بیایند و به ما پول بدهند. همین كه ما بدانیم كسی حامی ماست و در سختی پیگیر مشكلمان هم هست برای ما كافی است.

ظریف در پایان به ایلنا گفت: من واقعا از مسئولان فدراسیون والیبال كه با همه كمبودهای‌شان شرایط ایده‌آلی بر تمرینات حاكم كرده‌اند ممنونم و این را هم می‌گویم كه اگر روزگاری والیبال ایران آسیب جدی ببیند تنها و تنها دلیلش كم توجهی‌های مسئولان ارشد ورزش كشور است.

والیبال تیم ملی والیبال فرهاد ظریف ولاسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر