کد خبر: 85476 A

حمیدی در نشست خبری:

شرایط اقتصادی و فنی و تخصصی ما ایجاب نمی‌كند كه ما صددرصد انرژی خود را صرف اعزام تیم ها به كشورها كنیم

نشست خبری بیست و هفتمین دوره یونیورسیاد تابستانی دانشجویان جهان كه از 15 تا 26 تیرماه سال جاری در شهر كازان روسیه برگزار خواهد شد صبح امروز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهرزاد حمیدی در این نشست خبری گفت: یونیورسیاد جهان از سال 1949 در شهر تورین ایتالیا آغاز شد كه بخش اعظم آن در اروپا و چند دوره آن نیز در قاره های امریكا و اسیا برگزار شده است. در این دوره از مسابقات بیش از 180 كشور جهان حضور خواهند داشت كه پیش بینی می شود كه كیفیت بسیار خوبی بر آن حاكم شود. یونیورسیاد جهانی دانشجویان بعد از المپیك بزرگترین مسابقات جهان است كه پیش بینی می شود بیش از 10 هزار نفر در آن حضور داشته باشند.

رئیس فدراسیون ملی دانشگاهی با اشاره به پیشینه حضور ایران در این مسابقات گفت: كشور ما از سال های دور در یونیورسیاد ها حضور داشته است. ما پیش از پیروزی انقلاب هم در این مسابقات حضور داشته ایم اما از بعد از پیروزی انقلاب همواره سعی شده حضور مستمری در این مسابقات داشته باشیم كه خوشبختانه از هجدهمین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان كاروان ایران هر سال اعزام شده است.

حمیدی در ادامه با اشاره به اینكه شرایط اعزام كاروان ایران در بیست و هفتمین دوره قدری ویژه است گفت: من چهار سال است كه به فدراسیون ملی دانشگاهی آمده ام و سعی كرده ام در این مدت نگاهم بیشتر به داخل باشد تا صرفا اعزام یك گروه به خارج از كشور. بنده اصلا اعتقاد ندارم كه فدراسیون فقط مسئول اعزام تیم ها به خارج از كشور است و این فدراسیون باید بخش اعظمی از توان خود را بر كار در دانشگاه ها بگذارد.

وی تصریح كرد: خوشبختانه تا به امروز ما هیات های استانی سراسر كشور را تشكیل داده ایم و در تلاش هستیم هیات های شهرستانی هم فعال شوند. ساختار سیستم ورزش دانشگاهی ما یك سیر تحولی را آغاز كرده و بیشتر به دنبال آن هستیم تا 80 الی 100 هیات شهرستانی را تشكیل دهیم.

رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی با تاكید بر اینكه باید فرصت رشد ورزشكاران در محیط های دانشگاه ها را از پایین ترین سطح و با كمترین هزینه شروع كنیم گفت: اساس كار فدراسیون باید برنامه ریزی در داخل و همه دانشگاه ها باشد. به نظر من حوزه ورزش دانشگاهی نیاز به یك جراحی دارد و امیدواریم در این مسیر بتوانیم شرایط را آنطور كه به نفع این بخش باشد را تغییر دهیم.

حمیدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاكید بر اینكه شرایط اقتصادی و فنی و تخصصی ما ایجاب نمی‌كند كه ما صددرصد انرژی خود را صرف اعزام تیم‌ها به كشورها كنیم، تصریح كرد: ما باید یك هرم داخلی داشته باشیم و برش بالایی این هرم را به خارج از كشور اعزام كنیم. به نظر من این اصلا درست نیست كه بخش پایینی این هرم را رها كرده و فقط بخش بالایی را بچسبیم اینها در كنار هم هستند و باید اینها را كنار هم ببنیم در غیر این صورت شرایط به نفع ما نخواهد بود. من برای استارت این نگاه شدیدا نیاز به كمك رسانه‌ها و ارباب جراید دارم و امیدوارم  شما رسانه‌ها در كنار ما باشید.

رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی در ادامه به كیفیت كاروان اعزامی به بیست و هفتمین دوره مسابقات یونیورسیاد تابستانی اشاره كرد و گفت: ما دوره قبل 12 تیم در رشته‌های مختلف را به این مسابقات اعزام كرده‌ایم كه در این دوره تنها 3 تیم به اضافه یك پرتاب گر دیسك را به روسیه اعزام خواهیم كرد. كاروان اعزامی ایران متشكل از كشتی آزاد،‏‏ كشتی فرنگی و تیم وزنه‌برداری خواهد بود و در همه قضایای تشكیل كاروان اعزامی به روسیه ارتباط تنگاتنگی با نخبه‌های این رشته داشته باشیم برای مثال برای تیم‌های آزاد و فرنگی سراغ امیر خادم و حسن رنگرز رفتیم و در وزنه‌برداری امور را به كوروش باقری سپردیم. طبق برنامه اعلام شده افتتاحیه یونیورسیاد دانشجویان 15 تیر ماه آغاز خواهد شد و اختتامیه نیز 26 همین ماه در شهر كازان روسیه برگزار خواهد شد.

حمیدی در ادامه تصریح كرد: كاروان ایران در سه تیم جداگانه به مسابقات اعزام خواهد شد كه طبق برنامه ابتدا تیم ملی وزنه برداری 16 تیر ماه و سپس كشتی آزاد 17 تیر ماه و نهایتا كشتی فرنگی نیز 21 تیر ماه به این مسابقات اعزام می شوند.

وی در پاسخ به این سوال كه كاروان اعزامی ایران به مسابقات یونیورسیاد چه تفاوتی با دوره گذشته دارد گفت: در دوره گذشته این رقابت‌ها كاروان ایران با 12 رشته اعزام شد كه عنوان سی و سوم را به خود اختصاص داد اما در این دوره ما تنها در سه رشته به این مسابقات سفر خواهیم كرد ضمن انكه در دوره گذشته كاروان ایران 180 نفر بوده و این دوره ما تنها 43 نفر را اعزام می كنیم.

رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی در پاسخ به سوال دیگری كه چرا كاروان ایران با این كاهش چشمگیر به لحاظ تعداد تیم‌ها و نفرات مواجه شده گفت: نیاز به توضیح اضافه و توجیه در این خصوص نیست. ما به لحاظ مالی مشكلات بسیاری داریم و خودمانی بگویم كه پول نداریم.

وی در پایان در رابطه با عدم اعزام بانوان به این مسابقات گفت: من عذرخواهی می‌كنم از تیراندازانی كه تا آخرین روزها در اردو بودند اما بنا به معذوریت‌هایی كه وجود داشت نتوانستیم آنها را اعزام كنیم. این انتقاد به من وارد است كه چرا بانوان به یونیورسیاد جهانی اعزام نمی‌شود اما من در گذشته علاقه خود را به ورزش بانوان نشان داده‌ام.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر