کد خبر: 8711 A

استیضاح لکه ننگی نیست؛

باید دیپلماسی موجود در ورزش جهان را بپذیریم/استیضاح فرصتی است تا تلنگری برای ادامه كار وزیر و عواملش باشد.

قبل از مسابقات المپیك لندن با دستور وزیر ورزش، برخی از روسای فدراسیون‌ها بركنار و به جای آنها افرادی تا برگزاری مجمع آن فدراسیون، به‌عنوان سرپرست، زمام امور را در دست گرفتند، بعد از آن، نامه‌هایی درهمین ارتباط از كمیته بین‌المللی المپیك IOCبه كمیته ملی المپیك كشورمان ارسال شد.

به گزارش ایلنا، كمیته بین‌المللی المپیك در آخرین نامه خود به كمیته ملی المپیك، در اولتیماتیومی جدی به مسئولان ورزش كشورمان اعلام كند اگر روسای معزول به سمت خود بازنگردند و اساسنامه اصلاح نشود، كل فعالیت‌های ورزش ایران تعلیق خواهد شد. همین موضوع باعث شد هیئت اجرایی كمیته المپیك روز گذشته جلسه اضطراری برگزار كند تا تصمیم‌گیری‌های لازم در این ارتباط انجام شود. برای بررسی این اتفاقات گفت‌وگویی را با امیررضا واعظی‌آشتیانی، قائم‌ مقام سابق سازمان تربیت‌بدنی انجام دادیم كه در ادامه از نظرتان خواهد گذشت.

قبل از المپیك، تغییراتی در فدراسیون‌ها ایجاد شد كه به هم ریختگی كنونی، محصول همان موقع است؟

جرقه تغییرات روسای فدراسیون‌ها، در زمان حضورعلی سعید‌لو به‌عنوان رییس سازمان تربیت‌بدنی و قبل از مسابقات آسیایی گوانژو خورد. این تغییراتی را كه در برخی از روسای فدراسیون‌ها انجام داد، من به شخصه مخالف آن بودم. نظرم بر این بود حالا كه نزدیك مسابقات گوانژو هستیم، صلاح نیست رییس فدراسیونی را بركنار كنیم.

حتما بر این خواسته خود دلایلی داشتید؟

دلیلش این بود كه اگر فدراسیونی در مسابقات گوانجو نمی‌توانست نتایج خوبی بگیرد، رییس معزول می‌گفت اگر من بودم بهتر نتیجه می‌گرفتیم و رییس جدید هم مدعی می‌شد، من تازه آمدم و پیامد آن را به عهده نمی‌گرفت. در آن مقطع هم بحث من این بود، اگر فدراسیونی ضعیف است، تقویتش كنیم تا بعد از مسابقات گوانژو با استفاده از تنویر افكارعمومی، كارهای لازم صورت بگیرد. یك بحث دیگری هم بود.

چه بحثی؟ لطفا بیان كنید؟

اینكه به جای رییس فدراسیونی كه بركنار می‌شود، ‌باید یك فرد قوی‌تر می‌آمد، نه اینكه فرد جدید از رییس قبلی هم ضعیف‌تر باشد. در همین خصوص و در تغییراتی كه اخیرا در برخی از روسای فدراسیون‌ها صورت گرفت، چند نفراز روسای ضعیف با مظلوم‌نمایی، پشت فدراسیون‌های قوی كه روسای آنها بركنار شدند، قرار گرفتند.

وزیر ورزش به‌عنوان متولی ورزش نمی‌توانست ببیند فدراسیون‌ها بدعمل می‌كنند و كاری نكند؟

به نظرم باید اجازه می‌دادند مسابقات المپیك برگزار و براساس متر و معیاری مشخص و با یك كار كارشناسی، تغییرات انجام می‌شد اما الان شاهد هستیم حتی روسای ضعیف فدراسیون‌ها هم كه بركنار شده‌اند، مدعی شده‌اند و موضوع جنبه برون‌مرزی پیدا كرده است. الان شاهد آن هستیم كه كمیته بین‌المللی المپیك و فدراسیون‌های جهانی، عكس‌العمل نشان دادند و این موضوع نشان از بی‌تدبیری و عدم دوراندیشی در دستگاه ورزش دارد.

می‌توانید توضیح بیشتری در این ارتباط بیان كنید؟

به هر جهت، ورزش در دنیا به مانند اقتصاد و فرهنگ آغشته به مسایل سیاسی است. امروز كشورهای قدرتمند جهان در ورزش نیز دارای كرسی‌های زیادی هستند كه ابزاری است تا در زمینه سیاست‌های خود از آن استفاده كنند. متاسفانه ما نتوانستیم از كرسی‌هایی كه در مجامع بین‌المللی ورزش داریم، استفاده كنیم. دیپلماسی ورزش ما ضعیف است.

یعنی ما در مجامع بین‌المللی افراد بانفوذی داریم كه وزارت ورزش از قدرت آنها استفاده نكرد؟

من اطمینان دارم وزارت ورزش حتی لیست كسانی كه از كشور ما در مجامع بین‌المللی ورزش دارای كرسی هستند ندارد. در حالیكه باید با استفاده از نظر كارشناسان و خبرگان، آنالیز كنند و از كسانی كه در مجامع بین‌المللی ورزش كرسی دارند بهره ببرند. همین موضوع باعث شده وضعیف ورزش كشور در شرایط حساسی قرار بگیرد و وضعیتی را كه هیچ‌گاه باور آن را نداشتیم به آن دچار شویم، آن هم بعد ازعملكرد نسبتا خوبی كه درالمپیك داشتیم. وضعیتی كه به وجود آمده، بخشی از آن به خاطر بی‌تدبیری بود و بخش دیگر آن، باز‌ی‌های سیاسی محسوب می‌شود تا با ابزار ورزشی و با این بهانه كه دولت در امور ورزشی دخالت كرده و در عزل و نصب‌ها دست داشته، فشاری تحمیل كنند. در حالیكه مشابه چنین تغییراتی در بین روسای فدراسیون‌ها در كشورهای عربی هم اتفاق می‌افتد. البته كشورهای عربی با تیزهوشی، شكل ظاهری مجمع فدراسیون برای انتخاب رییس جدید را برگزار می‌كنند و در پشت پرده از آن كسی كه دوست دارند رییس منصوب شود، حمایت می‌كنند، فدراسیون‌های جهانی هم نمی‌توانند به آن ایرادی بگیرند. كار عقلانی هم این است، چراكه به هر حال شكل مجمع قانونمند است.

امری كه در ورزش ما صورت نگرفت؟

خیلی راحت می‌توان پشت پرده از اعضای مجمع که از جمله هیئت‌ها و سایر ارگان‌ها هستند، صحبت كرد كه فلانی مورد نیاز است تا رییس فدراسیون شود و او را انتخاب كنیم اما متاسفانه شكل ظاهری را حفظ نكردیم و امروز وزارت ورزش از سوی كمیته بین‌المللی المپیك متهم است در عزل و نصب‌ها دخالت كرده است.

اصلاح اساسنامه راه برون‌رفت از این شرایط است.

البته سوای اصلاح اساسنامه كمیته بین‌المللی المپیك IOC در آخرین نامه خود به كمیته ملی المپیك كشورمان اذعان داشته روسای معزول هرچه سریع‌تر به پست‌های قبلی خودشان بازگردند. موضوعی كه قبول آن از سوی وزارت ورزش با تردیدهای بسیاری همراه است. كمیته جهانی المپیك اخیرا ورزش كشور پاكستان در همه رشته‌ها را محروم كرده و این احتمال وجود دارد برای ما هم اتفاق بیافتد. ما باید دیپلماسی موجود در ورزش جهان را بپذیریم. گروه‌های مافیایی و لابی‌های قوی، پیرامون ورزش جهان از جمله كمیته بین‌المللی المپیك و فدراسیون‌های جهانی وجود دارند. ما باید هر چه زودتر اقدامات لازم را انجام بدهیم و زمان را از دست ندهیم. هرچه سریع‌تر اساسنامه را اصلاح و به فدراسیون‌های جهانی ارایه كنیم، بعد از آن، آن را به كمیته بین‌المللی المپیك تحویل دهیم تا جلوی برخی تهدیدها گرفته شود. واقعیت این است كه حساسیت از سوی كمیته بین‌المللی المپیك روی ورزش كشورمان زیاد شده و به همین دلیل این ترس وجود دارد که هر لحظه یك تصمیم جدیدی از سوی این كمیته برای ورزش كشورمان گرفته شود. ما در لجاجت با كمیته بین‌المللی المپیك قرارگرفته‌ایم، در این بین هرچه مقاومت غیرمنطقی وجود داشته باشد ممكن است شرایط دیگری برای ورزش كشورمان به‌وجود بیاید.

در داخل كشور هم اختلافات بین روسای وزارت ورزش و كمیته ملی المپیك بسیار مشهود است.

انشاءالله این موضوع هم باید برطرف شود. ما اگر می‌خواهیم مقابل زیاده‌خواهی‌هایی كه از طریق ورزش، از كشورمان می‌شود و پشتوانه سیاهی دارد بایستیم، باید متحد باشیم و هرچه سریع‌تر تصمیم‌گیری كنیم. ضمن اینكه در ورزش چند شاخه بودن، وضعیت مطمئنی نیست.

شما می‌توانید قبول كنید مدیران وزارت ورزش بپذیرند روسای معزول را برگردانند؟

آنها(مدیران كمیته بین‌المللی المپیك)انگشت روی موضوعی گذاشتند كه شاید برای مسئولان راس ورزش‌ ما انجام آن سخت باشد. وزارت ورزش با شجاعت تمام اعلام كند در بركناری روسای فدراسیون‌ها به شكل ظاهری اشتباه كردیم و بروند موضوع را از طریق قانونمند حل كنند. البته بحث شجاعت این نیست كه به كمیته جهانی المپیك اعلام شود ما اشتباه كردیم، بلكه با تعریف مناسب و منطقی مشكل به‌وجود آمده را حل كنند.

اینكه گفته می‌شود حمید سجادی نقش كلیدی در بركناری‌ها داشته را می‌توانید بپذیرید؟

اینها بخش فرعی قضایا است، اما كسی كه عزل و نصب‌ها را انجام داده، باید پاسخگو باشد.

طرح استیضاح وزیر ورزش وصول شده، این قضیه را چطور ارزیابی می‌کنید؟

فكر می‌كنم حق نمایندگان مجلس است به موضوعاتی كه در سطح كشور از جمله در ورزش وجود دارد نظارت عالیه داشته باشند و واكنش نشان دهند اما این‌طور نباشد كه نتیجه این رسیدگی‌ها با رایزنی‌ و لابی فراموش شود. ضمن اینكه استیضاح به ذات نمی‌تواند بد باشد. شاید وزیر در پستش ابقا شد، یعنی استیضاح لکه ننگی نیست، بلكه فرصتی است تا تلنگری برای ادامه كار وزیر و عوامل زیر دستش باشد. در كل استیضاح را حق نمایندگان مجلس می‌دانم.

برخی‌ها معتقدند بنا به شرایط موجود در برهه كنونی، استیضاح وزیر ورزش به مصلحت نیست؟

اگر بخواهیم به بهانه‌های مختلف نظارت و رسیدگی‌های لازم را به عقب بیندازیم، در كشورمان به مانند تمام‌ دنیا مناسبات زیاد است و اینكه بگویم بنا به مصلحت 3 یا 6 ماه دیگر رسیدگی شود، جالب نیست، متاسفانه همین مصلحت‌اندیشی‌های بی‌مورد ما را عقب انداخته است.

گفت وگو: محمد زارعی

ورزش ایران وزیر ورزش تعلیق ورزش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر