کد خبر: 90200 A

لهستان، امریکا و کوبا؛

آلمان که سال گذشته به پنجمی لیگ جهانی رضایت داد، شگفتی بسیاری را در این دوره به ثبت رساند و نزدیک بود بلیط فینال روسیه را کنسل و به نام خود بگیرد اما تیم ایران، شگفتی ساز این دور از رقابت‌ها تمام نقشه‌های آنها را نقش بر آب کرد.

لهستان، ایالات متحده و کوبا که هر سه جزء فینالیست‌های سال 2012 بودند در دور مقدّماتی لیگ جهانی 2013 از راه یابی به فینال بازماندند.

به گزارش ایلنا، لهستان و آمریکا از میان شش تیم گروه A به چهارم و پنجمی این گروه رضایت دادند. کوبا هم که در قعر جدول گروه B جای گرفته، فقط در یک بازی از ده بازی به پیروزی رسیده است. در طول برگزاری 90 مسابقه در دور مقدماتی صدها هزاران تماشاگر والیبال دوست چه در سالن ها و چه در پای تلویزیون به تشویق تیم خود پرداختند. پس از هفت هفته رقابت نفس گیر سرانجام فینالیست ها مشخّص شدند.

آندره آناستاسی سرمربی تیم ملی والیبال لهستان در باره ناکامی این تیم در سال 2013 گفت: حقیقتاً ما باید بازی خود را بهتر کنیم و سیستم بازی خود را منسجم تر کنیم. لهستان که سال گذشته نام خود را به عنوان قهرمان لیگ جهانی به ثبت رسانیده، امسال با دست خالی به خانه بر می گردد.

در 10 مسابقه دور مقدماتی فقط چهار پیروزی نصیب تیم لهستان و ایالات متخده شده است. آمریکایی‌ها حداقل می‌توانند ناکامی خود را به نبود ستاره هایی چون "کلایتون استانلی" و مربی تازه کار "جان اسپیرو" نسبت دهند.

اسپیرو گفت: ما بسیار تمرین کردیم اما موفّق نشدیم. برزیل رکورد دار لیگ جهانی باز هم تیم برتر دور مقدماتی نام گرفت. برزیل از ده مسابقه خود تنها یک باخت (در خانه در برابر تیم از سرتاپا جوان فرانسه) در پرونده کاری خود دارد. این تیم آمریکای جنوبی که بدترین رکورد (ششمی) را در لیگ جهانی سال گذشته به ثبت رسانده، از 17 تا 21 جولای (26 تا 31 تیرماه) در ماردل پلاتای آرژانتین دیدار فینال خود را آغاز خواهد کرد. برزیل علاوه بر تیم میزبان با تیم های روسیه قهرمان المپیک، ایتالیا دارنده 8 مدال قهرمانی لیگ جهانی، بلغارستان و کانادا دیدار خواهد کرد.

کانادا که به عنوان تنها تیم گروه c که شامل تیم های رنکینگ پایین جهان بوده به فینال راه یافته است. شادی کانادا برابر شد با اندوه هلند قهرمان 1996 لیگ جهانی. نتیجه 1-3 هلند در دیدار اول با فنلاند به قیمت جا ماندن از دور فینال برایشان تمام شد. تیم ژاپن که پیش از این از قدرت بالایی برخوردار بود با نظارت سرمربی آمریکایی خود نوید آینده بهتری را با کسب 3 پیروزی در لیگ جهانی 2013 داد.

ایتالیا که تاکنون 8 مدال طلای لیگ جهانی را به گردن آویخته در نبود ستارگانی چون ساموئل پاپی، لوئیگی ماستارانجلو و الکساندر فی با 7 پیروزی در دور مقدماتی با ترکیب جدید خود از گروه B به دور فینال راه یافته است. ایوان زایتسف با 215 امتیاز عنوان امتیازآورترین بازیکن را در دور مقدماتی به خود اختصاص داده است.

تیم روسیه نیز که در آخرین لحظات با دلهره به جمع فینالی ها پیوست باخت های جالب توجهی را در کارنامه دور مقدماتی به ثبت رسانیده است: باخت 1-3 به ایتالیا، باخت به کوبا که تنها پیروزی خود را در برابر روسیه رقم زد و باخت به آلمان. آندره ورنکوف سرمربی تازه به کار گرفته شده روسیه هنوز هم نقاط ضعف این تیم را برطرف نکرده است.

آلمان که سال گذشته به پنجمی لیگ جهانی رضایت داد، شگفتی بسیاری را در این دوره به ثبت رساند و نزدیک بود بلیط فینال روسیه را کنسل و به نام خود بگیرد اما تیم ایران، شگفتی‌ساز این دور از رقابت ها تمام نقشه‌های آنها را نقش بر آب کرد.

خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی والیبال ایران با اشاره به 5 پیروزی ایران از میان 10 پیروزی می‌گوید: از عملکرد بازیکنانم راضی هستم. تیم ایران نشان داد می‌تواند در میان بهترین‌های جهان باشد. تیم ایران به همراه کانادا و فرانسه از دسته تیم‌های شگفتی‌ساز این دور از رقابت های لیگ جهانی هستند. مرحله نهایی لیگ جهانی والیبال 2013 از امروز در شهر ماردل پلاتای آرژانتین آغاز می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر